
Na co zwracać uwagę aby prawidłowo i bezpiecznie zawierać umowy handlowe z kontrahentami zagranicznymi
Kiedy współpraca z zagranicznym kontrahentem przebiega pomyślnie nie zastanawiamy się nad tym, czy zabezpieczyliśmy swoją pozycję na wypadek konfliktu. Czy wszystkie istotne elementy umowy zostały zgodnie ustalone, a wynegocjowane warunki znalazły ostatecznie potwierdzenie w dokumencie przyjętym i podpisanym przez każdą ze stron.

Poradnik eksportera – Strategia eksportowa, czyli na jakie pytania szukamy odpowiedzi
Statystyki za ubiegły rok potwierdzają pozytywny trend: eksport polskich produktów wciąż rośnie. „Eksport wyrażony w dolarach USA wyniósł 242,8 mld dol., a import 246,4 mld dol. (wzrost odpowiednio o 14,0 proc. i o 16,8 proc.)” czytamy w oficjalnym komunikacie GUS.

Jak się przygotować do targów?
Nowy rok to nowe możliwości. W przypadku firm jest to okres rozliczeń poprzedniego roku, ale również zaplanowania sobie działań na kolejne miesiące. Warto zastanowić się w tym momencie w jakim kierunku zmierza nasz rozwój jako przedsiębiorstwa. Może rynki zagraniczne? Może szukasz rozwiązań jak się przygotować do targów?

Dlaczego eksport?
Podlaskie – Polska „B”, kraina „mlekiem i miodem płynąca”, „zielone płuca Polski”. Co tak naprawdę można powiedzieć o naszym regionie? W każdym z tych określeń jest sporo prawdy. Rzeczywiście województwo podlaskie to największe spółdzielnie mleczarskie w kraju oraz efektywne firmy budowlane, dobrze rozwinięte rolnictwo i przemysł rolno-spożywczy, a także maszynowy

Vademecum przetargowe – Finansowanie realizacji kontraktów
Firma, która chce pozyskać zlecenie w przetargu musi spełnić konkretne wymagania. Po pierwsze, aby w ogóle wziąć udział w postępowaniu musi wnieść wadium. Następnie, gdy już wygra przetarg, wykonawca musi zagwarantować zamawiającemu rzetelne wykonanie tego zlecenia czyli przestawić tzw. zabezpieczenie należytego wykonania umowy. Dopiero wtedy może przystąpić do realizacji zlecenia.

Formy wnoszenia zabezpieczenia należytego wykonania umowy
Przedsiębiorca, który wygrał przetarg, zgodnie z Ustawą Prawo Zamówień Publicznych, musi ustanowić zabezpieczenie należytego wykonania umowy (NWU). Celem zabezpieczenia NWU jest potwierdzenie wiarygodności wykonawcy. Gwarantuje ono zamawiającemu, że w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania umowy jego roszczenia zostaną zaspokojone. Dodatkowo jeżeli zlecenie obejmuje również okres gwarancyjny także na pokrycie roszczeń

Od przetargu do realizacji – poręczenia i pożyczki
Przystępujesz do przetargu? – Zapewnimy Ci wadium. Wygrywasz kontrakt! – Zabezpieczymy należyte wykonanie tej umowy. Realizujesz kontrakt! – Zapewnimy pieniądze na jego wykonanie.