Szkolenie w Białymstoku: „Zabezpieczenie ryzyka walutowego w firmie”, 3-4.10.2024
➡️ Jeśli olbrzymie wahania kursów walut, jakie widzimy w ostatnim czasie, sprawiają Państwu problemy. ➡️ Jeśli na skutek tych wahań…
Najtrudniej jest zacząć. To powiedzenie dotyczy także własnej firmy, dlatego w ramach projektu „Biznes na obcasach – wsparcie przedsiębiorczych kobiet w Mołdawii” zaplanowaliśmy działania, które mają ułatwić kobietom podjęcie decyzji o założeniu działalności gospodarczej. Są to między innymi wizyty studyjne. Pierwsza odbyła się w dniach 4-7 grudnia 2023. i była okazją do poszukania inspiracji i motywacji do wystartowania własnym biznesem.
Podczas wizyty zaprezentowały się kobiety z województwa Podlaskiego, które prowadzą własne firmy – Jolanta Mancewicz z „Łakociego zakątka” produkująca regionalne słodkie orzeszki, Ewa Wierzbicka-Nosal, mediatorka sądowa, Magdalena Sadłowska, terapeutka i coach, Aneta Szurpik, właścicielka restauracji „Kwarta”, Jolanta Gozdur, właścicielka salonu fryzjerskiego, Małgorzata Dmitruk, właścicielka cukierni Muffin oraz Izabela Szachowicz prowadząca Centrum Rozwoju Dziecka Motylek. To biznesy z różnych branż i z różnych miast – z Białegostoku i z Bielska Podlaskiego. Łączy je jedno – żadna z właścicielek nie wiedziała na początku, dokąd zaprowadzi ją własna działalność, ale każda postawiła w pewnym momencie wszystko na jedną kartę i zaryzykowała. Takie doświadczenia są przydatne dla osób, które stoją teraz przed podobną decyzją.
Przyjechałyśmy tu po to, żeby poznać historie kobiet, które również kiedyś stawiały pierwsze kroki w biznesie. Chcemy dowiedzieć się, jakie miały problemy i jakie rozwiązania okazały się skuteczne. Będzie to dla nas motywacja, że warto zaryzykować, skoro innym się udaje. Wiemy, że będzie to wiedza z pierwszej ręki, bez upiększania rzeczywistości – powiedziała Oxana Satirovici, prezeska Centrum Rozwoju i Przedsiębiorczości Polska-Mołdawia, mołdawskiego partnera w projekcie.
I tak rzeczywiście było. Wiedza z pierwszej ręki, bez unikania trudnych tematów, ale dająca przysłowiowego kopa do działania.
Wizyta w zakładzie produkcyjnym i sklepie Mydlarni Cztery Szpaki pokazała, że dobry, oryginalny pomysł i trzymanie się go mogą zaprowadzić nawet niewielką, lokalną firmę na najbardziej wymagające rynki zagraniczne. Stowarzyszenie „100-lecie kobiet” zainspirowało uczestniczki do tego, żeby się zrzeszać i wpierać wzajemnie w kobiecym środowisku. Mołdawianki zabiorą ze sobą dużą dawkę motywacji i wiedzy o tym, jak naprawdę wygląda rozkręcanie biznesu. Na pewno nie jest to łatwa droga, ale daje mnóstwo satysfakcji, pozwala się uniezależnić i zbudować coś nowego i ważnego dla społeczności lokalnej.
Projekt jest współfinansowany z budżetu państwa w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.
➡️ Jeśli olbrzymie wahania kursów walut, jakie widzimy w ostatnim czasie, sprawiają Państwu problemy. ➡️ Jeśli na skutek tych wahań…
Ośrodek Enterprise Europe Network działający przy Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego zaprasza firmy z województwa podlaskiego do wzięcia udziału w spotkaniach…
Ośrodek Enterprise Europe Network działający przy Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego serdecznie zaprasza do udziału w spotkaniach biznesowych MEDICA Healthcare 2024, które odbędą się…
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości organizuje stoisko narodowe podczas największych w regionie Bliskiego Wschodu targów prezentujących technologie w obszarze zrównoważonego rozwoju i czystej…