Pożyczka termomodernizacyjna dla przedsiębiorstw – ruszamy z nowym produktem!
Fundusz Pożyczkowy Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego ogłasza nabór wniosków od 15 czerwca 2025 r. na preferencyjne pożyczki dla mikro i…
Najtrudniej jest zacząć. To powiedzenie dotyczy także własnej firmy, dlatego w ramach projektu „Biznes na obcasach – wsparcie przedsiębiorczych kobiet w Mołdawii” zaplanowaliśmy działania, które mają ułatwić kobietom podjęcie decyzji o założeniu działalności gospodarczej. Są to między innymi wizyty studyjne. Pierwsza odbyła się w dniach 4-7 grudnia 2023. i była okazją do poszukania inspiracji i motywacji do wystartowania własnym biznesem.
Podczas wizyty zaprezentowały się kobiety z województwa Podlaskiego, które prowadzą własne firmy – Jolanta Mancewicz z „Łakociego zakątka” produkująca regionalne słodkie orzeszki, Ewa Wierzbicka-Nosal, mediatorka sądowa, Magdalena Sadłowska, terapeutka i coach, Aneta Szurpik, właścicielka restauracji „Kwarta”, Jolanta Gozdur, właścicielka salonu fryzjerskiego, Małgorzata Dmitruk, właścicielka cukierni Muffin oraz Izabela Szachowicz prowadząca Centrum Rozwoju Dziecka Motylek. To biznesy z różnych branż i z różnych miast – z Białegostoku i z Bielska Podlaskiego. Łączy je jedno – żadna z właścicielek nie wiedziała na początku, dokąd zaprowadzi ją własna działalność, ale każda postawiła w pewnym momencie wszystko na jedną kartę i zaryzykowała. Takie doświadczenia są przydatne dla osób, które stoją teraz przed podobną decyzją.
Przyjechałyśmy tu po to, żeby poznać historie kobiet, które również kiedyś stawiały pierwsze kroki w biznesie. Chcemy dowiedzieć się, jakie miały problemy i jakie rozwiązania okazały się skuteczne. Będzie to dla nas motywacja, że warto zaryzykować, skoro innym się udaje. Wiemy, że będzie to wiedza z pierwszej ręki, bez upiększania rzeczywistości – powiedziała Oxana Satirovici, prezeska Centrum Rozwoju i Przedsiębiorczości Polska-Mołdawia, mołdawskiego partnera w projekcie.
I tak rzeczywiście było. Wiedza z pierwszej ręki, bez unikania trudnych tematów, ale dająca przysłowiowego kopa do działania.
Wizyta w zakładzie produkcyjnym i sklepie Mydlarni Cztery Szpaki pokazała, że dobry, oryginalny pomysł i trzymanie się go mogą zaprowadzić nawet niewielką, lokalną firmę na najbardziej wymagające rynki zagraniczne. Stowarzyszenie „100-lecie kobiet” zainspirowało uczestniczki do tego, żeby się zrzeszać i wpierać wzajemnie w kobiecym środowisku. Mołdawianki zabiorą ze sobą dużą dawkę motywacji i wiedzy o tym, jak naprawdę wygląda rozkręcanie biznesu. Na pewno nie jest to łatwa droga, ale daje mnóstwo satysfakcji, pozwala się uniezależnić i zbudować coś nowego i ważnego dla społeczności lokalnej.
Projekt jest współfinansowany z budżetu państwa w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.
Fundusz Pożyczkowy Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego ogłasza nabór wniosków od 15 czerwca 2025 r. na preferencyjne pożyczki dla mikro i…
Chcesz rozwinąć swoją firmę na skalę międzynarodową i myślisz o podboju Dalekiego Wschodu? Podlaskie Centrum Eksportera zaprasza Cię na unikalne…
Polska Agencja Inwestycji i Handlu wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego zaprasza przedsiębiorców z województwa podlaskiego na „Spotkanie biznesowe – wsparcie MŚP…
Działasz w branży IT lub ICT? Prowadzisz mikro, małą lub średnią firmę w województwie podlaskim? Eksportujesz lub myślisz o rozpoczęciu eksportu? Przyjdź…