Start projektu Green Industrial Areas - PFRR
Start projektu Green Industrial Areas 4
Green Industrial Areas | 07.04.2023

Start projektu Green Industrial Areas

W dniach 28-29 marca 2023r. zespół projektu Green Industrial Areas uczestniczył w kick-off meeting połączonym z wizytą studyjną w Danii i Szwecji.

Pierwszy dzień

Pierwsza część spotkania obejmowała warsztaty poświęcone stworzeniu najbardziej praktycznej formy kompendium wiedzy w zakresie technologii użytecznych w strefach przemysłowych takich jak energia odnawialna, zarządzanie efektywnością użytkowania energii, symbiozie technologicznej umożliwiającej obniżenie potrzeb energetycznych itp. W warsztatach wzięli udział przedstawiciele organizacji partnerskich projektu z Danii, Niemiec, Szwecji, Finlandii, Polski, Litwy i Łotwy. Ze strony PFRR grupę warsztatową w zakresie energii odnawialnych prowadziła Anna Wrzesińska. Druga część dnia poświęcona była zwiedzaniu strefy przemysłowej Ørsted Kalundborg  w Danii. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z systemem współpracy przedsiębiorstw działających w strefie: zarówno dużych jak i reprezentujących sektor MŚP, elektrociepłowni, która przeszła transformację z użycia węgla kamiennego na odnawialne źródła energii oraz miasta Kalundborg. System oparty jest o ideę samowystarczalności energetycznej  i bazuje na ekologicznych źródłach energii.

Drugi dzień

2 dzień poświęcony był zwiedzaniu Hylie, dzielnicy Malmö w Szwecji. Hyllie, aktualnie jeszcze trakcie budowy,  będzie najbardziej inteligentną klimatycznie częścią Malmö. Ważnym fundamentem inteligentnej strategii klimatycznej jest umowa klimatyczna podpisana przez Eon, VA Syd i miasto Malmö w 2011 roku, która umieściła Hyllie na mapie dzięki zrównoważonym rozwiązaniom w zakresie energii, odpadów i mobilności. Program środowiskowy Hyllie jest również wsparciem dla deweloperów w Hyllie, którzy zobligowani są do stosowania rozwiązań ekoenergetycznych i przyjaznych środowisku. Wizyta w dzielnicy Hylie objęła również spotkania z Barsebäck Clean Energy Park, Industrial Symbiosis i Rise.

Fotogaleria

 
 

Zobacz pozostałe artykuły

Zapisz się do newslettera