10 nowych firm powstanie w Mołdawii - „Biznes na obcasach"
10 nowych firm powstanie w Mołdawii w ramach naszego projektu Biznes na obsacach
Biznes na obcasach | 29.04.2024

10 nowych firm powstanie w Mołdawii w ramach naszego projektu „Biznes na obcasach”

Podczas ostatniej wizyty w Kiszyniowie (22-24 kwietnia 2024 r.) ogłosiliśmy wyniki pierwszego modułu grantowego w ramach projektu „Biznes na obcasach. Wsparcie przedsiębiorczych kobiet w Mołdawii”. Spośród 20 złożonych wniosków, wyłoniliśmy 10 najlepszych pomysłów biznesowych. Ich autorki otrzymają granty w wysokości 10 000 lejów (około 25 000 złotych) na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Tym, czym uczestniczki dysponowały na początku, był pomysł na własną firmę i odwaga, by spróbować. Szkolenia i spotkania w ramach projektu pozwoliły im lepiej poznać siebie, dowiedzieć się, jak w rzeczywistości wygląda prowadzenie biznesu i z czym będą miały do czynienia jako właścicielki firm. Była to też merytoryczna praca nad biznesplanami i rozkładanie na czynniki pierwsze wszystkich sfer, które składają się na działalność gospodarczą, od formalności urzędowych po promocję. Pieniądze na start to konkretna pomoc, dzięki której (biznes)plany zmieniają się w rzeczywistość – wisienka na torcie w naszym projekcie.

Wraz z naszym mołdawskim partnerem Centrul pentru Dezvoltare și Antreprenoriat Moldova-Polonia wyłoniliśmy 10 najlepszych wniosków i przyznaliśmy granty w wysokości 100 000 lejów każdy (około 25 000 zł) na założenie działalności gospodarczej.

Było zaskoczenie, były brawa, były łzy wzruszenia. To pieniądze na otwarcie nowego rozdziału w życiu, w którym słowa „niezależność”, „ambicja”, „sukces”, ale też „wyzwanie” i „ryzyko” będą się często powtarzać i składać w – czego bardzo życzymy – autentyczne i inspisujące HERstorie

Już wkrótce otworzą się w Mołdawii nowe biznesy, między innymi szkoła tańca, gabinet kosmetyczny, studio fryzjerskie, produkcja bielizny damskiej, kawiarnia, produkcja posłań dla psów i kotów, gabinet psychologiczny, produkcja mundurów i projektowanie wnętrz.

Trzymamy kciuki za uczestniczki projektu, by wszystko układało się po ich myśli, biznesy się rozwijały, a prowadzenie firmy przynosiło dużo satysfakcji.

Projekt finansowany jest w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

loga-rp-godlo-polska-pomoc

GALERIA ZDJĘĆ

Zobacz pozostałe artykuły

Zapisz się do newslettera