Ruszył konkurs na biznesplany dla młodzieży - PFRR
biznes w hajnówce tło
Media o nas | 25.10.2022

Ruszył konkurs na biznesplany dla młodzieży

To pierwsza taka inicjatywa w Hajnówce. Biznesplany będą tworzyć uczniowie szkół średnich, którzy chcą po ukończeniu nauki zostać w mieście i prowadzić tutaj swój biznes. Prace ocenią eksperci, a trzy najlepsze zostaną nagrodzone. Z kolei wszyscy uczestnicy konkursu mogą liczyć na udział w Młodzieżowej Akademii Biznesu podczas której każdy z uczestników będzie mógł skorzystać z 10 godzinnego wsparcia szkoleniowo – warsztatowego i dodatkowo indywidualnego doradztwa. W projekcie przewidziano też dwa spotkania z przedsiębiorcami działającymi na terenie miasta Hajnówka.

Ruszą one już w przyszłym tygodniu. Pierwsze będzie dotyczyło podstaw formalno-prawnych związanych z założeniem i prowadzeniem działalności. Konkurs „Mój pomysł na biznes w Hajnówce” jest elementem projektu „Hajnówka OdNowa – Zielona Transformacja”.

Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja wiedzy na temat przedsiębiorczości wśród uczniów hajnowskich szkół. Chcielibyśmy ich przekonać, że założenie własnego biznesu może być dobrym sposobem na osiągnięcie sukcesu zawodowego i pozostanie w mieście po zakończeniu nauki. Szczególnie zależy nam na tym, by konkursowe biznesplany były związane z lokalnymi zasobami i potencjałem regionu, czyli tym wszystkim, co nas wyróżnia od innych miast.

Magdalena Chirko, kierownik Referatu Rozwoju Urzędu Miasta Hajnówka i liderka projektu

Dzięki konkursowi młodzi będą mieli okazję skonfrontować swoje pomysły z wiedzą i doświadczeniem fachowców. Tematem szkoleń będzie samo stworzenie biznesplanu – uczniowie dowiedzą się, jak go stworzyć od podstaw, a także skuteczny marketing, w tym internetowy, autopromocja i finanse.

W sumie wpłynęły 24 formularze zgłoszeniowe z trzech szkół w Hajnówce. Najwięcej zgłoszeń otrzymaliśmy z Zespołu Szkół Zawodowych – 12.

Alicja Orzechowska z Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego – organizator przedsięwzięcia

Tutaj przedsięwzięcie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem – na spotkaniu informacyjnym uczniowie pojawili się bardzo licznie. Z kolei siedem zgłoszeń wpłynęło z I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Skłodowskiej–Curie, natomiast z II Liceum Ogólnokształcącego z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego – pięć. Niektórzy uczniowie dobrali się w grupy, inni wolą pracować samodzielnie.

Szkolenia będą prowadzić głównie nasi eksperci, ale nie tylko. Zależy nam na tym, by ich forma była jak najbardziej przystępna i dostosowana do młodzieży.Alicja Orzechowska z Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego

Kolejny etap to tworzenie biznesplanów. Młodzi mają na to czas do 4 grudnia. Ich zadaniem będzie też nakręcenie filmiku prezentującego ich biznes i prosty opis pomysłu na biznes. Prace uczestników oceni komisja konkursowa. Rozstrzygnięcie konkursu z kolei nastąpi w połowie grudnia. Przewidziano nagrody za trzy pierwsze miejsca w wysokości:

  • 3.000 zł za I miejsce,
  • 2.000 zł za II miejsce,
  • 1.000 zł za III miejsce
  • 1.000 zł – nagrodę internautów, niezależną od oceny komisji.

Dodatkowo osoba/osoby, które zdobędą pierwsze miejsce w konkursie „Mój pomysł na biznes w Hajnówce” będą miały opłacony koszt testu THOMAS INTERNATIONAL, który bada predyspozycje do prowadzenia działalności gospodarczej.


Źródło: https://hajnowkaodnowa.pl/2022/10/21/ruszyl-konkurs-na-biznesplany-dla-mlodziezy-wplynely-zgloszenia-od-24-uczniow/

Zobacz pozostałe artykuły

Technologie jutra w zasięgu ręki
Informacje | 23.11.2022

Technologie jutra w zasięgu ręki

Smart City, AI, Przemysł 4.0, Internet Rzeczy to określenia kategorii „Przyszłość dzieje się teraz”. Przed nami największa światowa konferencja Smart City Expo World Congress w...

Zapisz się do newslettera