Ruszył konkurs na biznesplany dla młodzieży - PFRR
biznes w hajnówce tło
Archiwum aktualności | 25.10.2022

Ruszył konkurs na biznesplany dla młodzieży

To pierwsza taka inicjatywa w Hajnówce. Biznesplany będą tworzyć uczniowie szkół średnich, którzy chcą po ukończeniu nauki zostać w mieście i prowadzić tutaj swój biznes. Prace ocenią eksperci, a trzy najlepsze zostaną nagrodzone. Z kolei wszyscy uczestnicy konkursu mogą liczyć na udział w Młodzieżowej Akademii Biznesu podczas której każdy z uczestników będzie mógł skorzystać z 10 godzinnego wsparcia szkoleniowo – warsztatowego i dodatkowo indywidualnego doradztwa. W projekcie przewidziano też dwa spotkania z przedsiębiorcami działającymi na terenie miasta Hajnówka.

Ruszą one już w przyszłym tygodniu. Pierwsze będzie dotyczyło podstaw formalno-prawnych związanych z założeniem i prowadzeniem działalności. Konkurs „Mój pomysł na biznes w Hajnówce” jest elementem projektu „Hajnówka OdNowa – Zielona Transformacja”.

Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja wiedzy na temat przedsiębiorczości wśród uczniów hajnowskich szkół. Chcielibyśmy ich przekonać, że założenie własnego biznesu może być dobrym sposobem na osiągnięcie sukcesu zawodowego i pozostanie w mieście po zakończeniu nauki. Szczególnie zależy nam na tym, by konkursowe biznesplany były związane z lokalnymi zasobami i potencjałem regionu, czyli tym wszystkim, co nas wyróżnia od innych miast.

Magdalena Chirko, kierownik Referatu Rozwoju Urzędu Miasta Hajnówka i liderka projektu

Dzięki konkursowi młodzi będą mieli okazję skonfrontować swoje pomysły z wiedzą i doświadczeniem fachowców. Tematem szkoleń będzie samo stworzenie biznesplanu – uczniowie dowiedzą się, jak go stworzyć od podstaw, a także skuteczny marketing, w tym internetowy, autopromocja i finanse.

W sumie wpłynęły 24 formularze zgłoszeniowe z trzech szkół w Hajnówce. Najwięcej zgłoszeń otrzymaliśmy z Zespołu Szkół Zawodowych – 12.

Alicja Orzechowska z Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego – organizator przedsięwzięcia

Tutaj przedsięwzięcie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem – na spotkaniu informacyjnym uczniowie pojawili się bardzo licznie. Z kolei siedem zgłoszeń wpłynęło z I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Skłodowskiej–Curie, natomiast z II Liceum Ogólnokształcącego z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego – pięć. Niektórzy uczniowie dobrali się w grupy, inni wolą pracować samodzielnie.

Szkolenia będą prowadzić głównie nasi eksperci, ale nie tylko. Zależy nam na tym, by ich forma była jak najbardziej przystępna i dostosowana do młodzieży.Alicja Orzechowska z Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego

Kolejny etap to tworzenie biznesplanów. Młodzi mają na to czas do 4 grudnia. Ich zadaniem będzie też nakręcenie filmiku prezentującego ich biznes i prosty opis pomysłu na biznes. Prace uczestników oceni komisja konkursowa. Rozstrzygnięcie konkursu z kolei nastąpi w połowie grudnia. Przewidziano nagrody za trzy pierwsze miejsca w wysokości:

  • 3.000 zł za I miejsce,
  • 2.000 zł za II miejsce,
  • 1.000 zł za III miejsce
  • 1.000 zł – nagrodę internautów, niezależną od oceny komisji.

Dodatkowo osoba/osoby, które zdobędą pierwsze miejsce w konkursie „Mój pomysł na biznes w Hajnówce” będą miały opłacony koszt testu THOMAS INTERNATIONAL, który bada predyspozycje do prowadzenia działalności gospodarczej.


Źródło: https://hajnowkaodnowa.pl/2022/10/21/ruszyl-konkurs-na-biznesplany-dla-mlodziezy-wplynely-zgloszenia-od-24-uczniow/

Zobacz pozostałe artykuły

Zapisz się do newslettera