Obliczanie śladu węglowego w kontekście współpracy z zagranicznymi kontrahentami – warsztaty, Białystok, 05.03.2024r.
Ośrodek Enterprise Europe Network działający przy Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego zaprasza na warsztaty – „Obliczanie śladu węglowego w kontekście współpracy z zagranicznymi kontrahentami„,które odbędą się w Białymstoku w Hotelu Branickim, ul. Zamenhoffa 25.
Prelegent
Jolanta Baran – dr inż. w zakresie inżynierii i ochrony środowiska, ekspert ds. ESG, LCA i śladu węglowego
Wykładowca Politechniki Śląskiej, ekspert i analityk LCA i śladu węglowego, posiada bogate doświadczenie naukowo-badawcze, dydaktyczne, szkoleniowe oraz biznesowe.
W 2007 roku obroniła pracę doktorską w zakresie inżynierii i ochrony środowiska dotyczącą LCA. Posiada tytuł Eksperta Czystszej Produkcji (Stowarzyszenie Polski Ruch Czystszej Produkcji).
Współpracuje z PwC i Pracownią ESG realizując projekty dla firm różnych branż, m.in. mechanicznej, górniczej, farmaceutycznej, medycznej, opakowaniowej, garbarskiej, ICT, retail, e-commerce, real estate, rolniczej, budowlanej, motoryzacyjnej, energetycznej, a także dla banków. Jej prace są poddawane weryfikacji trzeciej strony.
Współtworzyła Laboratorium Projektowania Inżynierskiego i Zarządzania Cyklem Życia wyposażone w program SimaPro na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej. Prowadzi w nim zajęcia w zakresie LCA dla studentów.
W codziennej pracy opiera się m.in. na wymaganiach standardów ISO 14040/44, GHG Protocol, EPD, a także zaleceniach SBTi oraz PCAF. Wspiera firmy w raportowaniu śladu węglowego według zaleceń GRI, ESRS oraz CDP.
W sposób szczególny dba o jakość wykonywanych obliczeń i analiz oraz doskonałą komunikację w zespole projektowym.
Zgłoszenia
W celu wzięcia udziału w spotkaniu, prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego online znajdującego się na dole strony do 4 marca 2024r.do godz. 10:00. Po weryfikacji zgłoszenia wyślemy e-mail potwierdzający udział w spotkaniu.
W związku z dużym zainteresowaniem warsztatami w dniu 27 lutego rejestracja na to wydarzenie została zamknięta.
Udział BEZPŁATNY.
Program wydarzenia
08:45 – 09:00 – rejestracja uczestników i powitalna kawa
09:00 – 09:15 – powitanie ze strony PFRR oraz prezentacja projektu Enterprise Europe Network oraz projektu Green Industrial Areas.
09:15 – 15:45 – warsztaty (podczas trwania warsztatów zaplanowano 2 przerwy kawowe około 11:30 i około 13:30 w zależności od potrzeb uczestników)
Szczegółowy program warsztatów
CZAS
ZAKRES TEMATYCZNY
60 min
1.WPROWADZENIE DO LCA I ŚLADU WĘGLOWEGO PRODUKTU ● Podstawowe zagadnienia oraz standardy dotyczące analiz LCA i śladu węglowego. ● Etapy LCA – określenie celu i zakresu, inwentaryzacja danych LCI, analiza wpływu cyklu życia LCIA, interpretacja wyników.
60 min
2. JAK CZYTAĆ, INTERPRETOWAĆ I WYKORZYSTYWAĆ DEKLARACJE ŚRODOWISKOWE III TYPU? ● Kategorie wpływu w deklaracjach środowiskowych. ● Opracowanie deklaracji środowiskowej dla własnego produktu na podstawie PCR (Product Category Rules) – główne etapy procesu. ● Przykłady programów i deklaracji środowiskowych wybranych produktów.
70 min
3. ŚLAD WĘGLOWY ORGANIZACJI – SCOPE 1, 2, 3 oraz outside of scopes ● Ogólne zasady i metodyka obliczeń wielkości emisji bezpośrednich, pośrednich „energetycznych” oraz pozostałych emisji pośrednich. ● Wskaźniki emisji gazów cieplarnianych z baz danych ecoinvent, Defra, KOBIZE, URE oraz z innych źródeł.
80 min
4. OBLICZANIE ŚLADU WĘGLOWEGO DLA ORGANIZACJI – warsztat ● Ćwiczenia praktyczne w zakresie obliczania emisji w wybranych kategoriach zakresów 1, 2 i 3 dla organizacji.
70 min
5. WYBRANE PRAKTYCZNE ASPEKTY OBLICZANIA I KOMUNIKOWANIA ŚLADU WĘGLOWEGO ● Raportowanie wielkości śladu węglowego według standardów GRI, ESRS. ● Komunikowanie śladu węglowego na platformie CDP. ● Działania prowadzące do obniżenia wielkości śladu węglowego. ● Greenwashing – znaczenie i zagrożenia z nim związane.
Zapraszamy zainteresowanych do zakupu samochodu osobowego marki Opel Astra 1.4T benzyna będącego własnością Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego. Dane podstawowe: Wyposażenie: Ubezpieczenie OC do 5…
Podlaski Fundusz Poręczeniowy Sp. z o.o. (spółka Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego) ma propozycję dla firm, które startują w przetargach organizowanych…
Ośrodek Enterprise Europe Network działający przy Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego zaprasza do zapoznania się z projektem grantowym Up2Circ Accelerator. Jeżeli jesteś mikro, małym…
Zarządzaj zgodami plików cookie
Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.