Weź udział w bezpłatnym kursie online, AI od podstaw.
Generatywne narzędzia AI wykonają za Ciebie zadania, które wcześniej wymagały specjalistów, takie jak pisanie artykułów, planowanie kampanii marketingowych czy porządkowanie…
24 marca ruszyła edukacyjno – społeczna kampania „#wkręć się w technologię!„. Przez najbliższe dwa miesiące nawet 2,5 tys. uczniów podlaskich szkół będzie uczestniczyć w warsztatach, pokazach i wydarzeniach promujących korzystanie z najnowszych technologii. Kampania obejmie także zajęcia służące ograniczeniu hejtu i cyberprzemocy w internecie.
Najnowsze technologie, transformacja cyfrowa to warunek konkurencyjnej gospodarki. Internet rzeczy, przemysł 4.0, smart city, metaverse czy sztuczna inteligencja już niedługo będą w powszechnym użyciu i zmienią nasze życie. Ponad 20 proc. środków w nowej perspektywie finansowej przeznaczonych zostanie właśnie na cyfrową transformację gospodarki. To będą miliardy euro. Ale czy jesteśmy na to gotowi? Ktoś w przyszłości będzie musiał te technologie współtworzyć, wdrażać, obsługiwać – mówi Marek Dźwigaj, prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego, organizującej kampanię.
Tymczasem, jak podają eksperci z fundacji, wg danych GUS liczba absolwentów kierunków związanych z naukami przyrodniczymi, inżynierią, matematyką, informatyką w Polsce spada. Udział absolwentów tzw. kierunków STEM (science, technology, engineering, mathematics) w 2015 roku wynosił 22,4 proc., a w 2020 r. już tylko 19,4 proc. i jest o ponad 5 proc. mniejszy niż średnia unijna (24,9 proc.).
Chcemy zachęcać młodych ludzi do wyboru kierunków edukacji związanych z naukami przyrodniczymi, ścisłymi i technologią. Bo technologia może być fascynująca, a zdobyte wykształcenie w przyszłości zapewni satysfakcjonującą pracę – dodaje Marek Dźwigaj.
Podczas konferencji prasowej, zapowiadającej start kampanii, o jej ideę zapytano ChatGPT, czyli popularną ostatnio sztuczną inteligencję.
Kampania ta może pomóc młodszym pokoleniom zrozumieć, jak korzystać z nowych technologii w sposób, który poprawia ich życie i umożliwia rozwój, jednocześnie minimalizując ryzyko uzależnieniach, cyberprzemocy i innych negatywnych skutków – napisał ChatGPT.
Eksperci PFRR wskazują, że przeciętny nastolatek spędza w sieci ok. pięciu godzin dziennie, a trzech na czterech uczniów zetknęło się z cyberprzemocą. Jednym z celów kampanii jest ograniczanie zjawiska hejtu w sieci. Warsztaty pod nazwą „ogarnij hejt” prowadzić będą eksperci z Instytutu Polska Przyszłości im. Stanisława Lema.
Lem w mówieniu o technologii stawiał w centrum człowieka. Mówił, że szalenie ważna w kontekście rozwoju wszystkich technologii jest edukacja cyfrowa. Cyberprzemoc wśród młodych ludzi jest na porządku dziennym i w wielu przypadkach prowadzi do tragedii. Musimy edukować, żeby tym tragediom przeciwdziałać – tłumaczy Jakub Płodzich, dyrektor Instytutu Polska Przyszłości im. Stanisława Lema.
Działania w ramach kampanii
Finałem kampanii będzie wydarzenie „Gospodarka jutra” (26 maja 2023 r.) w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Na scenie zaprezentują się roboty, będzie można usłyszeć sztuczną inteligencję, poczuć metaverse, zobaczyć e-sport przed duże E, spotkać topowe polskie startupy technologiczne, posłuchać dyskusji o technologii i przyszłości.
W miejscu, gdzie na co dzień dzieje się magia, wprowadzimy młodych ludzi w magiczny świat najnowszych technologii – podsumowuje Kamil Pendowski, wiceprezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego.
Źródło: https://ddb24.pl/artykul/najnowsze-technologie/1417849
Generatywne narzędzia AI wykonają za Ciebie zadania, które wcześniej wymagały specjalistów, takie jak pisanie artykułów, planowanie kampanii marketingowych czy porządkowanie…
To już kolejna grupa kilkunastu kobiet z Mołdawii zainteresowanych prowadzeniem własnego biznesu, które szukały inspiracji, motywacji i informacji z pierwszej…
Serdecznie zapraszamy na Konferencję, organizowaną przez Suwalską Specjalną Strefę Ekonomiczną S.A. oraz Prezydenta Białegostoku i Białostocki Park Naukowo-Technologiczny pt. Przedsiębiorco,…