#wkręć się w technologię!
Celem kampanii jest prezentacja nowoczesnych technologii mających zastosowanie w gospodarce i szerzej w codziennym życiu oraz korzyści, jakie wynikają z ich stosowania, promowanie kultury technicznej wśród młodego pokolenia, a także ograniczanie negatywnych zjawisk, takich jak hejt w Internecie.
Nowoczesne technologie, cyfryzacja, robotyzacja, sztuczna inteligencja – to gospodarka jutra, którą będą tworzyć obecni nastolatkowie. Chcemy wkręcić ich w technologię już dziś i pokazać, że mogą być twórcami, a nie tylko odbiorcami cyfrowych innowacji. Zainspirujemy do szukania pomysłu na siebie w sferze nowych technologii, ale też pobudzimy do myślenia o zagrożeniach, które czyhają w cyfrowym świecie.
Projekt jest realizowany w okresie od 24 marca do 31 maja 2023 r.
Większość obecnych uczniów szkół podstawowych będzie pracowało w zawodach, których jeszcze nie znamy. Na naszych oczach powstają zupełnie nowe sektory (np. metaverse), a te dotąd uważane za tradycyjne w coraz większym stopniu nasycane są technologią. Gospodarka jutra to cyfryzacja, automatyzacja, robotyzacja, sztuczna inteligencja. Tymczasem odsetek absolwentów kierunków przyrodniczo-techniczno-matematycznych w Polsce spada. Musimy spróbować odwrócić ten trend i zachęcić młodych ludzi do poszukiwania pomysłu na siebie w sferze nowych technologii, zainspirować ich do związania swojej przyszłości edukacyjnej, zawodowej, czy biznesowej właśnie z tą sferą.
Wiemy jednak, że szybki postęp technologiczny to nie tylko korzyści. Młode osoby przekonują się o tym najboleśniej. W trakcie pandemii spędzały w sieci niemal 12 godzin dziennie, wliczając w to naukę zdalną i czas wolny. Zanurzone w cyfrowym świecie doświadczają nieznanych wcześniej problemów. Aż 3 na 4 uczniów spotkało się z cyberprzemocą, a 15% młodzieży jest uzależniona od mediów społecznościowych. Dlatego tak ważne jest, by młodzi ludzie korzystali z technologii w sposób odpowiedzialny i krytyczny, zarówno jako odbiorcy, jak i przyszli twórcy nowej cyfrowej rzeczywistości.
- uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa podlaskiego;
- nauczyciele z województwa podlaskiego;
- podlaskie firmy;
- organizacje zrzeszające i wspierające rozwój technologii w województwie podlaskim.
- Warsztaty #OgarnijHejt we współpracy z Instytutem Lema. Uczniowie szkół podstawowych dowiedzą się, jak rozpoznawać cyberprzemoc i jak sobie z nią radzić. Warsztaty będą realizowane w Białymstoku, Suwałkach, Łomży, Bielsku Podlaskim, Hajnówce, Mońkach i Augustowie.
- Warsztaty “Wyrusz na VR-ową ekspedycję na Antarktydę” prowadzone przez ekspertów z PwC. Uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć wirtualną Antarktydę i dowiedzą się, jakie jeszcze możliwości daje wirtualna rzeczywistość. Udział w nich wezmą uczniowie szkół ponadpodstawowych w Białymstoku, Suwałkach, Łomży, Bielsku Podlaskim, Hajnówce, Mońkach i Augustowie.
- Warsztaty „Nauczyciel Przyszłości” prowadzone przez Fundację Platforma Przemysłu Przyszłości. Nauczyciele poznają technologie wykorzystywane są w najnowocześniejszych firmach i będą mogli przekazywać tę wiedzę swoim uczniom i inspirować ich do zainteresowania się tematem.
- Pokaz filmów poświęconych technologii autorstwa Macieja Kaweckiego, popularyzatora technologii, oraz spotkanie z autorem 12 kwietnia 2023 r. w kinie Forum w Białymstoku.
- Wydarzenie „Gospodarka jutra” 26 maja 2023 r. w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Będzie to wyjątkowe spotkanie ponad 700 uczniów szkół ponadpodstawowych z Białegostoku z osobami, dla których nowoczesne technologie to sposób na życie – twórcami startupów technologicznych, wynalazcami i influencerami. W atrakcyjny sposób zaprezentowane zostaną możliwości współczesnej technologii w dziedzinach, takich jak biznes, e-sport czy muzyka. Efekty specjalne gwarantowane!
- Cykl artykułów w prasie popularyzujących zastosowanie nowoczesnych technologii w gospodarce i promocja kampanii w mediach internetowych i tradycyjnych.