Sukces Podlaskiego - Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego
Sukces Podlaskiego
Media o nas | 01.12.2023

Sukces Podlaskiego

Budowa infrastruktury, ochrona środowiska, rozwój przedsiębiorstw – możliwości wykorzystania europejskich funduszy jest mnóstwo. Zabiega o nie wielu, ale nie każdy korzysta z nich tak efektywnie jak mieszkańcy województwa podlaskiego. Podlaskie jest na pierwszym miejscu wśród wszystkich szesnastu województw, zarządzających programem regionalnym na lata 2021-27.

W obecnej perspektywie funduszy europejskich, mieszkańcy województwa podlaskiego zainwestowali już ponad miliard złotych, co plasuje ich na pierwszym miejscu spośród 16 regionów. Nie zawsze jednak tak było.

Jak wspominał  dr Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego – W 2019 roku byliśmy 16, 15, 12 miejsce mieliśmy. No bardzo słabo to wyglądało.

Od tamtej pory wiele się zmieniło. Podlaskie jest dziś (01.12) liderem. 

Jak dodał dr Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego – Zapowiedziałem, że zmodernizujemy, przemodelujemy departamenty zarówno osobowo jak i strukturalnie w środku tak żeby te pieniądze wpływały do mieszkańców i widać tego efekty.

A te widać chociażby tutaj. To była kiedyś mała, lokalna firma. Dziś jest przedsiębiorstwem eksportującym produkty na rynki europejskie i azjatyckie. Inwestuje w sprzęt warty miliony złotych. Wszystko w zaledwie 8 lat. Taki rozwój podlaskim przedsiębiorcom umożliwiają między innymi fundusze europejskie.

 Jak mówił Grzegorz Sienkiewicz, prezes zarządu firmy ,,Cztery Szpaki” – Dzięki temu możemy z większym rozmachem patrzeć na te inwestycje, bo jednak bez takiego wsparcia nie moglibyśmy sobie na to pozwolić.

Dzięki dotacjom rozwijają się podlaskie firmy, a wraz z nimi cały region. Europejskie środki od lat pozyskuje Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego. Realizuje za nie projekty wspierające przedsiębiorców w Podlaskiem. Doradza jak rozszerzyć działalność na zagraniczne rynki, wprowadzać innowacje i ubiegać się o dotacje.      

Jak powiedział Kamil Pendowski, wiceprezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego – To są dobre sygnały, że województwo podlaskie jest na pierwszym miejscu w wykorzystywaniu tych środków unijnych. Zależy nam na tym, żeby te środki były dostępne dla jak największej grupy przedsiębiorców, aby je w sposób efektywny wykorzystywali.

Budżet nowego programu regionalnego jest rekordowy i wynosi blisko 1,3 mld euro. Korzystają z niego nie tylko przedsiębiorcy, ale również samorządy. Pieniądze przeznaczają na rozbudowę infrastruktury, ekologię, czy ochronę zdrowia. 


Źródło: https://bialystok.tvp.pl/74476353/sukces-podlaskiego

Zobacz pozostałe artykuły

Zapisz się do newslettera