Startują pożyczki na rozwój turystyki w Polsce wschodniej - Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego
Startują pożyczki na rozwój turystyki w Polsce wschodniej 3
Media o nas | 29.01.2024

Startują pożyczki na rozwój turystyki w Polsce wschodniej

Wnioskujący o pomoc z funduszu pożyczkowego dla firm turystycznych z Polski wschodniej mogą otrzymać wsparcie do 1 mln zł – poinformował w piątek Bank Gospodarstwa Krajowego, który zarządza funduszem.

O starcie funduszu pożyczkowego dla firm turystycznych z Polski wschodniej poinformowała na piątkowej konferencji prasowej minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Menadżerem funduszu jest Bank Gospodarstwa Krajowego a środki zarezerwowane na pożyczki to 430 mln zł (100 mln euro). BGK w piątkowej informacji prasowej podał, że ta suma może wzrosnąć do 2029 r. ze względu na odnawialny charakter funduszu – chodzi o spłatę pożyczek – a środki pochodzą z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej.

„Z pożyczek mogą skorzystać mikro, mali i średni przedsiębiorcy działający w branży turystycznej lub okołoturystycznej. Warunkiem otrzymania wsparcia jest ulokowanie inwestycji na terenie Polski Wschodniej, tj. województw warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, podkarpackiego lub regionalnego mazowieckiego (bez Warszawy i 9 otaczających ją powiatów)” – poinformował BGK.

W informacji prasowej wyjaśniono, że pożyczek będą udzielać partnerzy wybrani przez BGK. W woj. lubelskim jest to konsorcjum Lubelska Fundacja Rozwoju i Biłgorajska Agencja Rozwoju Regionalnego, w woj. podkarpackim Agencja Rozwoju Regionalnego MARR, a w podlaskim – Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego. Pożyczki będzie można otrzymać w woj. świętokrzyskim w Świętokrzyskim Funduszu Rozwoju, w woj. warmińsko-mazurskim udzielać ich będzie konsorcjum SCREP, DAR S.A., FRR Łukta, FWPR, NFR Nida, a w woj. mazowieckim – Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa.

„Wnioskujący mogą ubiegać się o wparcie w wysokości do 1 mln zł. Maksymalny okres spłaty to 7 lat (84 miesiące). Wysokość oraz terminy spłat rat mogą uwzględniać sezonowy charakter działalności w branży turystycznej. Przedsiębiorcy mogą też liczyć na korzystniejsze niż rynkowe oprocentowanie pożyczki, które jest stałe w całym okresie jej obowiązywania, a także na brak opłat i prowizji za jej udzielenie i obsługę” – podał BGK w komunikacie.

Dodano, że jeden przedsiębiorca może zawnioskować nawet o dwie pożyczki. Poza tym z dodatkowych preferencji będą mogły skorzystać młode firmy, prowadzące działalność nie dłużej niż trzy lata, a także przedsiębiorstwa, których inwestycje komplementarnych do szlaków turystycznych, jakie powstaną w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej.

„Pieniądze będzie można przeznaczyć np. na rozbudowę pensjonatu, restauracji, parku linowego, wypożyczalni kajaków i wielu innych przedsięwzięć wpisujących się w szeroko rozumianą branżę turystyczną” – wyjaśnił BGK.

BGK zaznaczył, że program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej to kontynuacja wsparcia rozwoju wschodnich województw naszego kraju: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego oraz regionalnej części województwa mazowieckiego (bez Warszawy i 9 otaczających ją powiatów). Program jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i służy utrwaleniu warunków sprzyjających konkurencyjności gospodarki oraz wyższej jakości życia w Polsce Wschodniej.

Z programu dofinansowywane są inwestycje w małych i średnich firmach, projekty związane z adaptacją miast do zmian klimatu, rozwojem zeroemisyjnej mobilności miejskiej, ochroną bioróżnorodności, rozwojem inteligentnych sieci dystrybucji energii, zwiększaniem dostępności kolejowej i drogowej oraz rozwojem zrównoważonej turystyki. Budżet programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej na lata 2021-2027 wynosi 12 mld 428 mln zł. (PAP)


Źródło: https://www.pap.pl/aktualnosci/startuja-pozyczki-na-rozwoj-turystyki-w-polsce-wschodniej

Zobacz pozostałe artykuły

Zapisz się do newslettera