PFRR wesprze firmy z regionu w zdobyciu zagranicznych rynków
Samorząd wesprze firmy z regionu w zdobyciu zagranicznych rynków
Media o nas | 25.10.2023

Samorząd wesprze firmy z regionu w zdobyciu zagranicznych rynków

Ma w tym pomóc utworzenie Podlaskiego Centrum Eksportera. W jego ramach podlascy przedsiębiorcy skorzystają m.in. z grantów na wyjazdy targowe, specjalistycznych szkoleń oraz usług brokera eksportu. O wsparciu przedsięwzięcia kwotą 27 mln zł z funduszy europejskich zdecydował w ostatnim czasie samorząd województwa.

Z oferty centrum będą mogli korzystać mikro, mali i średni przedsiębiorcy. Założeniem projektu jest umiędzynarodowienie podlaskich firm, podniesienie konkurencyjności wytwarzanych przez nich produktów i usług oraz rozwoju gospodarczej sieci współpracy.

Będzie to pomoc bardzo kompleksowa. Obejmie wiele działań,które mają za zadanie wydobyć potencjał podlaskich firm w zakresie podbijania zagranicznych rynków. Szczególnie chodzi o przedsiębiorców prowadzących działalność w wiodących branżach gospodarki, które są istotne z punktu widzenia rozwoju Podlaskiego.Tego typu działania mają strategiczne znaczenie dla regionu – podkreślał Artur Kosicki.

W projekcie zaplanowano m.in. świadczenie usług konsultacyjno-doradczych w ramach Okienka Eksportera w punktach rozmieszczonych w kilku lokalizacjach na terenie województwa (w Białymstoku, Łomży, Hajnówce, Bielsku Podlaskim, Augustowie i Suwałkach) oraz usług związanych z eksportem, np. opracowanie strategii eksportowej.

Realizowane będą także usługi Brokera Eksportu, w ramach których przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z kojarzenia partnerów biznesowych działających na arenie międzynarodowej.

Prowadzone będą także specjalistyczne seminaria dotyczące m.in. zagadnień związanych z kulturą biznesową czy możliwościami eksportowymi na wybranych rynkach.

Zaplanowano także organizację wyjazdów na misje gospodarcze i wydarzenia targowe (m.in. organizacja misji wyjazdowej na Wystawę Światową EXPO 2025 w Osace). Natomiast przedsiębiorcy planujący indywidualne uczestnictwo w międzynarodowych targach w charakterze wystawcy będą mogli uzyskać dofinansowanie na ten cel w formie grantów.

Działania w ramach projektu, który będzie koordynowany przez urząd marszałkowski, ruszą już na początku roku. Partnerami w jego realizacji będą: Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego, Izba Przemysłowo-Handlowa oraz Podlaski Klub Biznesu. Większość z oferowanych usług będzie bezpłatna.

Całkowity koszt projektu to blisko 32 mln zł.


Źródło: https://www.suwalki24.pl/article/3,samorzad_wesprze_firmy_z_regionu_w_zdobyciu_zagranicznych_rynkow#

Zobacz pozostałe artykuły

Życzenia Wielkanocne 2024
Archiwum aktualności | 29.03.2024

Życzenia Wielkanocne

Radosnych Świąt Wielkanocnych spędzonych w gronie bliskich i przynoszących wytchnienie w codziennym pędzie życzą Zarząd i Pracownicy Podlaskiej Fundacji Rozwoju…

Zapisz się do newslettera