Ruszyła rekrutacja do konkursu Mój pomysł na biznes w Hajnówce
Ruszyła rekrutacja do drugiej edycji konkursu Mój pomysł na biznes w Hajnówce 3
Media o nas | 27.09.2023

Ruszyła rekrutacja do drugiej edycji konkursu „Mój pomysł na biznes w Hajnówce”

Za nami spotkania w szkołach. Zainteresowani mogą składać formularze zgłoszeniowe do najbliższego piątku (29.09). W tej edycji odbędą się dwa konkursy: jeden dla uczniów szkół zawodowych, jeden dla licealistów.

Ruszyła rekrutacja do drugiej edycji konkursu Mój pomysł na biznes w Hajnówce 1

Konkurs „Mój pomysł na biznes w Hajnówce” odbywa się już po raz w drugi – tak jak i w poprzedniej edycji organizatorem jest Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego. Jego celem jest popularyzacja wiedzy na temat przedsiębiorczości wśród uczniów hajnowskich szkół. Chcielibyśmy ich przekonać, że założenie własnego biznesu może być dobrym sposobem na osiągnięcie sukcesu zawodowego i pozostanie w mieście po zakończeniu nauki. Szczególnie istotne jest, by konkursowe biznesplany były związane z lokalnymi zasobami i potencjałem regionu, czyli tym wszystkim, co odróżnia Hajnówkę od innych miast.

W przedsięwzięciu mogą wziąć udział uczniowie klas II i III. Tegoroczna formuła będzie się nieco różnić od poprzedniej. Konkurs został rozbity na dwa: jeden jest skierowany do uczniów szkół zawodowych, drugi zaś do licealistów.

– Na podstawie ubiegłorocznych doświadczeń uznaliśmy, że takie rozwiązanie będzie bardziej sprawiedliwe.Alicja Orzechowska z Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego

Przedmiot konkursu pozostał jednak ten sam: jest nim stworzenie biznesplanu. Uczniom mają w tym pomóc szkolenia – w sumie 10 godzin – z praktykami biznesu. Dotyczyć one będą m.in. kwestii podatkowych czy prawnych związanych z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. W planie są także spotkania z hajnowskimi przedsiębiorcami. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku w warsztatach z uczestnikami wzięli udział Agata Łuksza, właścicielka Pracowni Bobra, graficzka i rysowniczka; Stefan Bedkowski, właściciel Centro-Bud, firmy oferującej materiały budowlane oraz Kamil Andrejuk, właściciel Linare, firmy produkującej beton architektoniczny.

W tej chwili trwa rekrutacja. Za nami dwa spotkania informacyjne w szkołach.

Ruszyła rekrutacja do drugiej edycji konkursu Mój pomysł na biznes w Hajnówce 2

– Zainteresowanie konkursem jest spore, myślę, że spora w tym zasługa poprzedniej edycji. Wielu młodych ludzi kojarzyło zarówno konkurs, jak i biorących w nim udział kolegów. Na przykład na spotkaniu w Zespole Szkół Zawodowych niemal cała aula była pełna, co bardzo cieszy.Alicja Orzechowska, PFRR

Dodaje też, że niektórzy uczniowie zadawali bardzo szczegółowe pytania i już na tym etapie mieli konkretny pomysł na biznes. Można więc przypuszczać, że ta edycja konkursu będzie równie ciekawa, co poprzednia.

Do 29 września, czyli do najbliższego piątku, uczniowie mają czas na składanie formularzy zgłoszeniowych. W ubiegłym roku wpłynęły 24 zgłoszenia – część uczestników tworzyła biznesplany w grupach, część indywidulnie. Jest o co walczyć. Poza profesjonalnymi szkoleniami uczestnicy mogą liczyć na nagrody finansowe:

  • I miejsce – 3 tys. zł
  • II miejsce – 2 tys. zł
  • III miejsce – 1 tys. zł.

Wzorem ubiegłego roku będzie też dodatkowa nagroda w wysokości 1 tys. zł dla zwycięzcy głosowania dla internautów. Termin zgłaszania biznesplanów mija 3 grudnia, natomiast 14 grudnia odbędzie się uroczysta gala wręczenia nagród.

Ruszyła rekrutacja do drugiej edycji konkursu Mój pomysł na biznes w Hajnówce 3

– Mamy też propozycję dla osób, które może niekoniecznie widzą się w prowadzeniu własnego biznesu, ale chciałyby lepiej poznać lokalny rynek pracy.Alicja Orzechowska

Mowa o drugim konkursie, także organizowanym przez PFRR, „Biznes w mojej okolicy”. W jego ramach odbędą się spotkania w szkołach z przedsiębiorcami , podczas których młodzi poznają ich propozycję zatrudnienia. Kolejny element to możliwość lepszego poznania firmy i jej oferty podczas wizyt na miejscu. Efektem obu działań ma być film reklamujący usługi firmy, którą uczniowie odwiedzą. Także w tym konkursie uczestnicy mogą liczyć na atrakcyjne nagrody:

  • I miejsce – 4 tys. zł
  • II miejsce – 3 tys. zł
  • III miejsce – 2 tys. zł.

Zwycięskie filmy będą wyłonione na podstawie głosowania internautów. Pełna lista firm, które wezmą udział w tym przedsięwzięciu nie jest jeszcze znana; trwają rozmowy z przedsiębiorcami. Do 20 października mają się natomiast odbyć spotkania w szkołach, na listopad z kolei przewidziano głosowanie internautów. Wręczenie nagród odbędzie się na wspólnej gali z laureatami konkursu „Mój pomysł na biznes w Hajnówce” 14 grudnia.


Źródło: https://hajnowkaodnowa.pl/2023/09/27/ruszyla-rekrutacja-do-drugiej-edycji-konkursu-moj-pomysl-na-biznes-w-hajnowce/

Zobacz pozostałe artykuły

Zapisz się do newslettera