Przemysł przyszłości coraz bliżej - krajowy hub w zakresie IoT/ Smart City
Przemysł przyszłości coraz bliżej a to dzięki krajowemu hubowi specjalizacyjnemu w zakresie IoT/ Smart City
Archiwum aktualności | 29.04.2021

Przemysł przyszłości coraz bliżej a to dzięki krajowemu hubowi specjalizacyjnemu w zakresie IoT/ Smart City

Konsorcjum zrzeszające podmioty z całej Polski w skład, którego wchodzi również Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego zainaugurowało otwarcie pierwszego cyber-fizycznego showroom technologii z zakresu IoT/Smart City. To doskonała okazja, nie tylko dla sektora IoT w Polsce, by pokazać swoje dokonania, ale także dla samorządów i sektora MŚP, by zapoznać się z nowościami technologicznymi i oferowanymi rozwiązaniami, z których mogą korzystać już teraz.

Celem Krajowego Showroomu Innowacji IoT jest również integracja firm technologicznych i umożliwienie testowania proponowanych rozwiązań oraz szkolenia.

Warto też dodać, że Konsorcjum zdobyło polską nominację na Europejski Hub Innowacji Cyfrowych (EDIH) jako krajowy hub specjalizacyjny w zakresie IoT/ Smart City.

https://przemyslprzyszlosci.gov.pl/w-katowicach-powstaje-showroom-innowacji-iot/

Wirtualny Showroom Innowacji IoT

Sposób działania platformy zarządzającej energią, systemu prowadzenia interaktywnej dokumentacji czy inteligentnych gazomierzy mogą sprawdzić odwiedzający wirtualny Showroom Innowacji IoT. Jego rzeczywisty odpowiednik powstaje w Katowicach, z inicjatywy Śląskiego Klastra Internetu Rzeczy SINOTAIC, przy wsparciu władz samorządowych. Celem nowego ośrodka jest pomoc sektorowi IoT w Polsce, m.in. poprzez pokazywanie projektów wykonanych przed krajowych przedsiębiorców. Jak przekonują założyciele, dzięki obiektowi samorządy oraz sektor MŚP poznają nowości technologiczne i rozwiązania, które mogą wdrożyć we własnych organizacjach. Projekt obejmie również integrację firm technologicznych, a także umożliwienie im testowania planowanych rozwiązań oraz szkolenia.

inżynier na tle smart city

Nowa Rada Przemysłu Przyszłości

Podczas konferencji inaugurującej działanie ośrodka członek zarządu PPP, Dawid Solak, zapowiedział powołanie Regionalnej Rady Przemysłu Przyszłości. Przypomniał, że takie organizacje obecnie znajdują się w dwóch województwach, a wkrótce będą działały we wszystkich. Regionalne zespoły składają się z lokalnych organizacji, przedsiębiorstw i przedstawicieli administracji. Jak dodał, zadaniem Platformy Przemysłu Przyszłości jest bycie łącznikiem pomiędzy instytucjami publicznymi a rynkiem realizowane np. poprzez wspieranie związków przedsiębiorców z instytucjami otoczenia biznesu w świadczeniu wysokiej jakości usług.

(Konferencja inaugurująca działanie showroomu – fot. PPP) 

Wsparcie w chmurze i w parkach technologicznych

Prezes Polskiego Związku Przetwarzania Danych, Wiesław Wilk, przekonywał, że dużym wsparciem w procesie transformacji jest chmura obliczeniowa:

– Według raportu jednego z członków naszego związku już ponad 36% polskich przedsiębiorstw ma za sobą wykorzystanie chmury obliczeniowej, kolejne 20% firm obecnie ją wdraża – wyliczał. – Organizacje w związku zainwestowały już ponad miliard złotych w infrastrukturę, w której można przetwarzać dane z pewnością, że informacje znajdują się pod polską jurysdykcją – dodał.

Z kolei przedstawiciele parków technologicznych zachęcali przedsiębiorców do korzystania z ich usług:

– Przychodząc do naszej organizacji, przedsiębiorca może mieć mniej pieniędzy niż wtedy, kiedy prowadzi biznes niezależnie – tłumaczyła Barbara Kostyra, dyrektor Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego Aeropolis. – Dodatkowo ma gwarancję nawiązania współpracy z takimi podmiotami jak uczelnie, firmy badawcze itp. Dzięki temu zyska dostęp do specjalistycznej wiedzy – przekonywała.

Dziewięć miliardów na internet rzeczy

Jak wynika z raportu pt. „Smart home. Smart cities. Smart world” przygotowanego przez Związek Cyfrowa Polska, w 2019 roku wartość rynku IoT w naszym kraju wyniosła ponad 2,2 miliarda dolarów (ok. 9 mld zł), czyli o 6,4% więcej niż rok wcześniej. Zgodnie z prognozami, do 2023 roku wartość rynku internetu rzeczy będzie się systematycznie zwiększała – o 23,9%. Autorzy publikacji przywołują też badania, według których polscy konsumenci uważają, że takie branże jak handlowa, finansowa czy turystyczna są już wystarczająco zdigitalizowane, więcej technologii potrzeba zaś edukacji, służbie zdrowia i transportowi publicznemu.

Zobacz pozostałe artykuły