Powstanie Podlaskie Centrum Eksportera za 32 mln złotych- PFRR
Powstanie Podlaskie Centrum Eksportera
Media o nas | 25.10.2023

Powstanie Podlaskie Centrum Eksportera za 32 mln złotych. Kto skorzysta?

Granty na wyjazdy targowe, usługi brokera eksportu, specjalistyczne szkolenia – takie możliwości ma zapewnić przedsiębiorcom utworzenie Podlaskiego Centrum Eksportera. Inwestycja pochłonie 32 mln złotych, z czego 27 mln złotych wyniesie dofinansowanie z funduszy europejskich.

Szykuje się nowa instytucja na lokalnym rynku

W województwie ma szansę powstać Podlaskie Centrum Eksportera. Założeniem projektu jest umiędzynarodowienie podlaskich firm, podniesienie konkurencyjności wytwarzanych przez nich produktów i usług oraz rozwoju gospodarczej sieci współpracy. Z Centrum będą mogli korzystać mikro-, mali oraz średni przedsiębiorcy.

Całkowity koszt projektu to blisko 32 mln zł. Samorząd województwa zdecydował zaś o wsparciu utworzenia Podlaskiego Centrum Eksportera kwotą 27 mln złotych z funduszy europejskich.

– Będzie to pomoc bardzo kompleksowa. Obejmie wiele działań, które mają za zadanie wydobyć potencjał podlaskich firm w zakresie podbijania zagranicznych rynków. Szczególnie chodzi o przedsiębiorców prowadzących działalność w wiodących branżach gospodarki, które są istotne z punktu widzenia rozwoju Podlaskiego. Tego typu działania mają strategiczne znaczenie dla regionu – podkreśla marszałek Artur Kosicki.

W projekcie zaplanowano między innymi:

  • świadczenie usług konsultacyjno-doradczych w ramach Okienka Eksportera w punktach rozmieszczonych w kilku lokalizacjach na terenie województwa (w Białymstoku, Łomży, Hajnówce, Bielsku Podlaskim, Augustowie i Suwałkach) oraz usług związanych z eksportem, na przykład opracowanie strategii eksportowej,
  • świadczenie usług Brokera Eksportu, w ramach których przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z kojarzenia partnerów biznesowych działających na arenie międzynarodowej,
  • prowadzenie specjalistycznych seminariów dotyczących między innymi zagadnień związanych z kulturą biznesową czy możliwościami eksportowymi na wybranych rynkach.
  • organizację wyjazdów na misje gospodarcze i wydarzenia targowe (między innymi organizacja misji wyjazdowej na Wystawę Światową EXPO 2025 w Osace). Natomiast przedsiębiorcy planujący indywidualne uczestnictwo w międzynarodowych targach w charakterze wystawcy będą mogli uzyskać dofinansowanie na ten cel w formie grantów.

Większość z oferowanych usług będzie bezpłatnych.

Działania w ramach projektu, który będzie koordynowany przez urząd marszałkowski ruszą już na początku przyszłego roku. Partnerami w jego realizacji będą: Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego, Izba Przemysłowo-Handlowa oraz Podlaski Klub Biznesu.


Źródło: https://www.bialystokonline.pl/powstanie-podlaskie-centrum-eksportera-za-32-mln-zlotych-kto-skorzysta,artykul,138677,4,1.html

Zobacz pozostałe artykuły

Zapisz się do newslettera