Podsumowanie projektu Hajnówka OdNowa. Zielona Transformacja
Podsumowanie projektu Hajnówka OdNowa. Zielona Transformacja
Media o nas | 22.03.2024

Podsumowanie projektu „Hajnówka OdNowa. Zielona Transformacja”

W poniedziałek (18 marca) w Hajnowskim Domu Kultury odbyła się konferencja podsumowująca projektu “Hajnówka OdNowa – Zielona transformacja”. W spotkaniu uczestniczył Jacek Protas – wiceminister funduszy i polityki regionalnej, a także między innymi rektor Politechniki Białostockiej Marta Kosior – Kazberuk, Paweł Jamróz z Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego, reprezentanci partnerskiego miasta Alta w Norwegii i przedstawiciele wszystkich instytucji współpracujących przy projekcie.

W czasie spotkania podsumowującego zaprezentowane zostały działania, które przeprowadzone zostały w ramach projektu norweskiego. Jak podkreślił burmistrz Jerzy Sirak, wszystkie przedsięwzięcia zaplanowane zostały po konsultacjach z mieszkańcami i wsłuchaniu się w opinie hajnowian. W tym celu prowadzone były spotkania, w czasie których ludzie zgłaszali swoje uwagi i potrzeby, te możliwe do zrealizowania zostały wpisane do projektu.

Nowe centrum miasta, czyli konkurs realizowany wraz z Politechniką Białostocką oraz drugi konkurs w partnerstwie z Podlaską Fundacją Rozwoju Regionalnego – mówił Jerzy Sirak. – Idea była taka, aby młodych ludzi zaangażować do przygotowania różnych projektów biznesowych.

Konkursów dla studentów wydziału architektury było więcej i zaowocowały one planami zagospodarowania otoczenia dawnego dworca PKP, a także parków kieszonkowych.

Kolejnym obszarem działań projektowych był sektor środowiska i klimatu ze sztandarową inwestycją jaką jest Akademia Przyrody. Czwartym elementem była tożsamość i tradycja, a więc działania nawiązujące do miejscowej kultury i historii.

Warto podkreślić, że pierwotnie projekt opiewał na 10 mln euro, jednak pieniędzy przyznano zdecydowanie mniej i stąd konieczność zrezygnowania z wielu działań. Zachowano jednak kluczowe przedsięwzięcie jakim jest stworzenie Akademii Przyrody, która ma otworzyć nowe możliwości w sferze edukacji i turystyki.

Uczestnicy konferencji podkreślali, że projekt norweski ma służyć przemianie mentalności i spowodować, że miasto i jego mieszkańcy wykorzystają szansę na rozwój.

Bardzo podoba mi się pomysł z Akademią Przyrody i będę namawiał burmistrza w moim mieście, aby skopiował coś z tego – powiedział wiceminister Jacek Protas. – Wiem, że śmiałe pomysły spotykają się z krytyką, nie wszyscy to rozumieją i potrafią od razu przeliczyć to na pieniądze, ale właśnie w tych miejscach, które mają swoje trudności rozwojowe trzeba podejmować odważne i dalekowzroczne decyzje. Dobry gospodarz wie, jak jego miasto będzie wyglądało za 10 czy 15 lat.

W podsumowaniu projektu uczestniczyli również partnerzy z miasta Alta w Norwegii, którzy zaprezentowali swoje miasto i opowiedzieli jak długą drogę przeszli, aby Alta była miasteczkiem przyjaznym i otwartym dla ludzi i turystów.

Hajnówka znalazł się w grupie 29 miast w Polsce, które otrzymały dofinansowanie z Europejskiego Obszaru Gospodarczego popularnie nazywanego “Norwegiem”. Hajnówka realizowała projekt na łączną sumę 3,5 mln euro. Umowę podpisano w 2021 roku, a projekt kończy się 30 kwietnia.


Źródło: https://hajnowka.naszemiasto.pl/podsumowanie-projektu-hajnowka-odnowa-zielona-transformacja/ar/c1-9649301

Zobacz pozostałe artykuły

Życzenia Wielkanocne 2024
Archiwum aktualności | 29.03.2024

Życzenia Wielkanocne

Radosnych Świąt Wielkanocnych spędzonych w gronie bliskich i przynoszących wytchnienie w codziennym pędzie życzą Zarząd i Pracownicy Podlaskiej Fundacji Rozwoju…