Udzielanie preferencyjnych pożyczek z funduszy europejskich
Udzielanie preferencyjnych pożyczek z funduszy europejskich podlaskim przedsiębiorcom
Media o nas | 03.01.2024

Podpisano umowy, które pozwolą na udzielanie preferencyjnych pożyczek z funduszy europejskich podlaskim przedsiębiorcom

To kolejny krok do uruchomienia wsparcia skierowanego do podlaskich przedsiębiorców. W środę (03.01) w Białymstoku podpisano umowy, które pozwolą na udzielanie preferencyjnych pożyczek z funduszy europejskich.

Całe wsparcie to będzie prawie 460 milionów złotych i obejmować będzie cztery obszary: innowacje, cyfryzację, odnawialne źródła energii i termomodernizację.

Mają poprawić innowacyjność, konkurencyjność naszych przedsiębiorstw, wprowadzić je w XXI wiek – mówi marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Podpisane umowy obejmują na razie innowacje i cyfryzację, więc opiewają na 90 milionów złotych.

Pieniądze rozdysponowywać będzie trzech partnerów: Polska Fundacja Przedsiębiorczości (30 milionów złotych), Fundusz Wschodni (5 milionów złotych) i Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego, który udostępni przedsiębiorcom 55 milionów złotych.

„Jeżeli firma chce wprowadzić na rynek nowy produkt, nową usługę lub zmodernizować swój park maszynowy, usprawnić proces produkcyjny bądź usługowy może o taką pożyczkę się starać, a jeżeli chodzi o cyfryzację to wszystkie działania związane z zakupem oprogramowania, sprzętu komputerowego” – mówi prezes PFRR Marek Dźwigaj i dodaje, że maksymalnie można pożyczyć półtora miliona złotych.

To będą pożyczki na preferencyjnych warunkach, bo oprocentowanie wyniesie 2 procent – podkreśla Anna Gajewska z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Składanie wniosków ma się rozpocząć jeszcze w styczniu.


Źródło: https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/234413

Zobacz pozostałe artykuły

Zapisz się do newslettera