Pieniądze z Funduszy Europejskich dla Podlaskiego - PFRR
Pieniądze z Funduszy Europejskich dla Podlaskiego trafią do firm w formie pożyczek
Media o nas | 03.01.2024

Pieniądze z Funduszy Europejskich dla Podlaskiego trafią do firm w formie pożyczek

Transza 90 mln zł z nowych Funduszy Europejskich dla Podlaskiego (FEdP) 2021-2027 trafi do podlaskich firm, w formie pożyczek i innych instrumentów zwrotnych. W środę w Białymstoku zostały podpisane umowy w tej sprawie między BGK i podmiotami, które będą udzielały takiego finansowego wsparcia.

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) jest operatorem tych środków. Umowy podpisał z trzema podmiotami, które będą udzielać pożyczek z przeznaczeniem na innowacje i cyfryzację. Największymi pieniędzmi (zarówno na innowacje jak i cyfryzację) będzie dysponowała Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego, która będzie mogła rozdzielić z tej transzy 55 mln zł.

Na mocy umowy podpisanej w kwietniu ubiegłego roku – między BGK a województwem podlaskim – bank utworzył fundusz powierniczy w kwocie 456 mln zł z FEdP (którym zarządza samorząd województwa) na wsparcie zwrotne, z tego łącznie 175 mln zł na trafić do firm na innowacje i cyfryzację.

Pożyczki dla przedsiębiorców (maksymalna wartość to 1,5 mln zł) będą udzielane na preferencyjnych zasadach. Oprocentowanie wyniesie 2 proc., bez dodatkowych opłat i prowizji, a okres spłaty będzie sięgał siedmiu lat. Ponadto przedsiębiorcy skorzystają z 6-miesięcznej karencji i 6-miesięcznych wakacji kredytowych.

„Są to środki, które mają poprawić innowacyjność, konkurencyjność naszych przedsiębiorstw, ale też wprowadzić je w XXI wiek (…). Staramy się, żeby te pieniądze jak najszybciej trafiły do podlaskich przedsiębiorców” – mówił marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, który uczestniczył w podpisaniu tych umów.

W połowie stycznia podmioty, z którymi podpisane zostały w środę umowy, opublikują warunki udzielania tych pożyczek. Sukcesywnie będą rozpisywane kolejne konkursy, by szybko można było wybrać operatorów kolejnych transz pieniędzy dla podlaskich firm – tym razem z przeznaczeniem na efektywność energetyczną (termomodernizację) i odnawialne źródła energii.


Źródło: https://www.portalsamorzadowy.pl/finanse/pieniadze-z-funduszy-europejskich-dla-podlaskiego-trafia-do-firm-w-formie-pozyczek,514863.html

Zobacz pozostałe artykuły

Zapisz się do newslettera