Fundusze Europejskie dla Podlaskiego - pożyczki unijne dla firm
Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027 – pożyczki unijne dla firm
Media o nas | 04.01.2024

Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027 – pożyczki unijne dla firm już w styczniu

Przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) i partnerów finansujących podpisali w środę, 3 stycznia, umowy na uruchomienie pierwszych pożyczek unijnych z programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027 (FEdP). Podpisane umowy opiewają na 90 mln zł, a pieniądze zasilą rozwój podlaskich przedsiębiorstw w zakresie innowacji i cyfryzacji. W wydarzeniu tym udział wziął marszałek Artur Kosicki.

Na mocy umowy podpisanej w kwietniu 2023 r. między BGK a Województwem Podlaskim, bank utworzył fundusz powierniczy w wys. 456 mln zł z FEdP (którym zarządza samorząd województwa) na wsparcie zwrotne, z tego 175 mln zł na innowacje i cyfryzację.

–To środki, które mają poprawić innowacyjność i konkurencyjność naszych przedsiębiorstw, wprowadzić je w XXI wiek. Jest to dla nas zadanie priorytetowe, bo dotyczy rozwoju podlaskich firm– podkreślił Artur Kosicki.

Pożyczki unijne z programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego

Jak przypomniał marszałek, budżet FEdP „jest rekordowy i historyczny”. Wynosi bowiem 1,3 mld euro.

– Dlatego zależy nam na tym, aby jak najszybciej wsparcie trafiło do podlaskich przedsiębiorstw – zaznaczył. – Umowy podpisują dziś sprawdzeni partnerzy, więc liczę, że sprawnie uruchomią pożyczki. Nam, jako zarządowi województwa, bardzo na tym zależy. Żeby te pieniądze pracowały na rzecz mieszkańców i przynosiły efekty.

Z kolei Anna Gajewska, dyrektor Departamentu Instrumentów Finansowych w BGK, podziękowała samorządowi województwa za zaufanie.

– Dzisiejsze podpisanie umów to zwieńczenie naszych wysiłków i pracy. Tym samym uruchamiamy te fundusze w województwie podlaskim – powiedziała. I dodała, że pożyczki te będą budowały potencjał podlaskich firm.

A jak poinformowała Joanna Sarosiek, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego w urzędzie marszałkowskim, kwota przeznaczona na pożyczki w programie regionalnym stale rośnie. W perspektywie 2007-2013 było to 140 mln zł, w latach 2014-2020 – 260 mln zł, a teraz prawie pół miliarda.

Pożyczki dla przedsiębiorców będą udzielane na preferencyjnych zasadach. Stałe oprocentowanie wyniesie 2 proc., brak tu dodatkowych opłat i prowizji, a okres spłaty będzie długi (do 7 lat). Ponadto przedsiębiorcy skorzystają z 6-miesięcznej karencji i 6-miesięcznych wakacji kredytowych. Maksymalna wartość pożyczki wyniesie 1,5 mln zł.

Już niedługo BGK wyłoni pośredników, którzy zaoferują pożyczki na termomodernizację i odnawialne źródła energii.

W podpisaniu umów uczestniczyli również: dyrektor Biura w Departamencie Instrumentów Finansowych BGK Maciej Henkiel, prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego Marek Dźwigaj i wiceprezes Kamil Pendowski, członek zarządu Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości Wojciech Nowak, prezes Funduszu Wschodniego Artur Piotrowski i wiceprezes Agnieszka Panasiuk.

Partnerzy finansowi, którzy będą udzielać pożyczek:

Pożyczki na innowacje:

Pożyczki na cyfryzację:


Źródło: https://poranny.pl/fundusze-europejskie-dla-podlaskiego-20212027-pozyczki-unijne-dla-firm-juz-w-styczniu/ar/c1-18209635

Zobacz pozostałe artykuły