Europa stawia na cyfryzację - PFRR
Europa stawia na cyfryzację
Informacje | 07.10.2022

Europa stawia na cyfryzację

Pod koniec sierpnia, na targach stanowych w Kolorado w USA, konkurs plastyczny wygrał obraz stworzony – lub może lepszym określeniem będzie „wygenerowany” – przez sztuczną inteligencję (AI). Kwestia tworzenia sztuki przez AI wzbudziła ogólnoświatową dyskusję, nie tylko wśród artystów. Zwycięska praca została wygenerowana przez program zmieniający tekst na obraz przy użyciu sztucznej inteligencji  Midjourney. Aby powstał obraz, autor musiał oczywiście odpowiednio zaprogramować AI, co ponoć zajęło mu kilka tygodni. Czy dziś jeszcze dziwią nas takie informacje? Nie ulega wątpliwości, że żyjemy w świecie niesamowicie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowych.

Europa stawia na cyfryzację. W ten sposób chce konkurować na globalnym rynku. Cyfryzacja to efektywniejszy przemysł, to nowe, lepsze produkty i usługi, to także sprawniejszy i bardziej przyjazny mieszkańcom samorząd. Cyfryzacja to szansa, ale też konieczność – mówi Marek Dźwigaj, Prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego.

Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego, jako partner w konsorcjum Smart Secure Cities, uzyskała miano ośrodka Europejskiej Sieci Hubów Innowacji Cyfrowych (EDIHs – European Digital Innovation Hubs). Dla województwa podlaskiego to bardzo ważna i bardzo dobra informacja. Posiadanie w regionie takiego ośrodka to wyróżnienie i szansa na większą konkurencyjność. Liderem konsorcjum Smart Secure Cities jest Polski Klaster Internetu Rzeczy i Sztucznej Inteligencji.

W czerwcu Komisja Europejska ogłosiła wyniki konkursu na ośrodki sieci EDIH. Proces wyboru, razem z preselekcją krajową, trwał blisko półtora roku. Sieć tworzona jest w ramach programu Cyfrowa Europa, a jej zadaniem jest wsparcie transformacji cyfrowej przedsiębiorców i podmiotów administracji publicznej. W Europie status EDIH uzyskało 136 konsorcjów, z czego 11 w Polsce. Wkrótce EDIHy zaoferują przedsiębiorcom i samorządom usługi takie jak testowanie wybranych technologii, pomoc w znalezieniu finansowania na wdrożenie cyfryzacji, szkolenia, znajdowanie partnerów technologicznych oraz indywidualne doradztwo.

Specjalizacją huba innowacji cyfrowej, do którego należy Fundacja, będzie tzw. koncepcja Smart City. W całej Europie utworzone będą jedynie dwa huby o tej specjalności. Konsorcjum, oprócz Fundacji oraz Polskiego Klastra Internetu Rzeczy i Sztucznej Inteligencji, zrzesza parki naukowo-technologiczne,  agencje rozwoju regionalnego, uczelnie wyższe oraz największe w Polsce ośrodki przetwarzania danych. Dodatkowo, partnerami stowarzyszonymi są województwa, aglomeracje miejskie oraz wielu partnerów technologicznych i biznesowych.

Świat technologii cyfrowych rozwija się w niesamowitym tempie. Jako region, musimy za tym nadążyć, a może i dołożyć coś od siebie.  Razem z naszymi partnerami z sieci EDIH z Polski i Europy postaramy się, żeby pojęcia, takie jak Internet rzeczy, sztuczna inteligencja, cyfrowy bliźniak, chmury obliczeniowe, bezpieczeństwo cyfrowe, inteligentne miasta, itd. stały się znane i zrozumiałe. Zamierzamy także pokazać jak można skutecznie te technologie wykorzystać w biznesie i w samorządzie. Zaprezentujemy dobre praktyki, stworzymy możliwość przetestowania wybranych rozwiązań, pomożemy znaleźć źródło sfinansowania ewentualnych inwestycji – dodaje Marek Dźwigaj.

Zobacz pozostałe artykuły

Zapisz się do newslettera