BGK zawarł umowy na 90 mln zł pożyczek dla firm z Podlasia
BGK zawarł umowy na 90 mln zł pożyczek dla firm z Podlasia z nowej perspektywy UE
Media o nas | 04.01.2024

BGK zawarł umowy na 90 mln zł pożyczek dla firm z Podlasia z nowej perspektywy UE

Przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) i partnerów finansujących podpisali umowy na uruchomienie pierwszych pożyczek unijnych w programie Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027. Podpisane umowy opiewają w sumie na 90 mln zł, a pieniądze zasilą rozwój podlaskich przedsiębiorstw, podał bank.

Umowy zawarte 3 stycznia br. pomiędzy BGK a partnerami finansującymi dotyczą dwóch produktów finansowych ze środków nowej perspektywy Unii Europejskiej: pożyczki na innowacje oraz pożyczki na cyfryzację. Podlascy przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski o preferencyjne finansowanie jeszcze w styczniu.

„Nowy rok rozpoczynamy od zaoferowania podlaskim przedsiębiorcom wsparcia w rozwoju ich firm. Aż 175 mln zł z funduszy unijnych, które jako zarząd województwa podlaskiego przekazaliśmy w ramach programu dla naszego regionu na finansowanie preferencyjnych pożyczek, ma szansę zaowocować poprawą innowacyjności i konkurencyjności podmiotów gospodarczych funkcjonujących w Podlaskiem. Nasi operatorzy to sprawdzeni partnerzy, którzy profesjonalnie doradzą i pomogą przedsiębiorcom w uzyskaniu tej pomocy” – powiedział marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, cytowany w komunikacie.

„Wsparcie dla firm z programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027 to realna szansa na rozwój lokalnych biznesów i zwiększenie ich konkurencyjności. Na mocy podpisanych umów, partnerzy finansujący jeszcze w tym miesiącu uruchomią pierwsze nabory na pożyczki. Co więcej,  oferta pożyczek unijnych w województwie podlaskim rozszerzy się w ciągu najbliższych miesięcy o możliwość sfinansowania inwestycji w instalacje OZE czy rozwiązania na rzecz poprawy efektywności energetycznej” – dodała dyrektor Departamentu Instrumentów Finansowych w BGK Anna Gajewska.

Pożyczka na innowacje i pożyczka na cyfryzację to preferencyjne finansowanie o maksymalnej wartości 1,5 mln zł, przeznaczone dla przedsiębiorców z sektora MŚP oraz small-caps i mid-caps.

„Produkty te charakteryzują się stałym oprocentowaniem w wysokości 2%, brakiem dodatkowych opłat i prowizji oraz długim okresem spłaty (do 7 lat). Ponadto przedsiębiorcy mogą skorzystać z 6-miesięcznej karencji i 6-miesięcznych wakacji kredytowych. Podlaskie firmy będą mogły sfinansować w ten sposób inwestycje rozwojowe poprawiające efektywność ich działania” – czytamy w komunikacie.

Partnerzy finansowi, którzy będą udzielać pożyczek to:

Pożyczka na innowację:

Pożyczka na cyfryzację:

  • Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego – wartość powierzonych środków: 5 mln zł;
  • Fundusz Wschodni – wartość powierzonych środków: 5 mln zł.

Oferta atrakcyjnych pożyczek z nowego rozdania funduszy europejskich to efekt decyzji zarządu województwa podlaskiego, który jako dysponent środków unijnych w programie Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027 przeznaczył na ten cel kwotę 175 mln zł. Budżet na instrumenty zwrotne uzupełniany jest wkładem krajowym (ok. 24 mln zł) pochodzącym ze spłat pożyczek płynnościowych, udzielonych ze środków POIR na lata 2014-2020. Bank Gospodarstwa Krajowego, decyzją samorządu województwa, zarządza środkami i zapewnia dystrybucję pożyczek unijnych poprzez sieć partnerów finansujących, wyłanianych w drodze przetargu.

BGK to polski bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracując ze wszystkimi instytucjami rozwoju, jak PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP. Bank współpracuje z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój. BGK ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza.


Źródło: https://inwestycje.pl/biznes/bgk-zawarl-umowy-na-90-mln-zl-pozyczek-dla-firm-z-podlasia-z-nowej-perspektywy-ue/

Zobacz pozostałe artykuły

Zapisz się do newslettera