Bardzo dużo podlaskich firm wdraża innowacje. Jesteśmy liderem! - PFRR
Bardzo dużo podlaskich firm wdraża innowacje. Jesteśmy liderem!
Media o nas | 31.10.2021

Bardzo dużo podlaskich firm wdraża innowacje. Jesteśmy liderem!

W lutym 2021 r. Główny Urząd Statystyczny opublikował raport pt. „Działalność innowacyjna przedsiębiorstw za lata 2017 – 2019”. I okazuje się, że województwo podlaskie jest najlepsze w całym kraju. To odsetek firm z naszego regionu jest najwyższy, jeśli chodzi o wdrażanie innowacyjnych rozwiązań. A zatem – podlaskie jest nie tylko zielone. Tutejszy przemysł mocno stawia na nowoczesne, często nowatorskie rozwiązania.

Okazuje się, że aż 30,7 proc. podlaskich firm przemysłowych tworzy lub wdraża innowacje i jest to zdecydowanie najwyższy odsetek w porównaniu z przedsiębiorstwami z innych regionów (średnia dla Polski to 21,7 proc.).

Poza tym, w ostatnich latach, 8 proc. podlaskich przedsiębiorstw przemysłowych złożyło wnioski do Urzędu Patentowego RP o ochronę prawną swoich wynalazków.

I to też zdecydowanie najlepszy wynik w kraju. Drugie w rankingu – województwo podkarpackie – miało 4,9 proc. wniosków z firm, a średnia dla Polski to jedynie 2,8 proc. W poprzednim rankingu podlaskie było na 12. miejscu. Skok jest więc niebotyczny.

Udział firm aktywnych innowacyjnie w ogólnej liczbie przedsiębiorstw przemysłowych w latach 2017 – 2019:

 • podlaskie – 30,7 proc.;
 • podkarpackie – 28,4 proc.;
 • małopolskie – 24,1 proc.;
 • opolskie – 23,6 proc.;
 • mazowieckie – 23,6 proc.;
 • warmińsko – mazurskie – 22 proc.;
 • Polska – 21,7 proc.;
 • śląskie – 21,5 proc.;
 • łódzkie – 21,2 proc.;
 • świętokrzyskie – 22 proc.;
 • wielkopolskie – 19,2 proc.;
 • pomorskie – 19,1 proc.;
 • kujawsko – pomorskie – 18,8 proc.;
 • lubelskie – 18,7 proc.;
 • lubuskie – 17,2 proc.;
 • zachodniopomorskie – 15,6 proc.

– Innowacje w biznesie to droga do ciągłego rozwoju. Warto o tym pamiętać planując swój biznes. Coraz więcej firm wprowadza lub rozważa wprowadzenie innowacji. I to dobry trend, bo – według badań – 50 proc. firm, które nie wprowadzają innowacji w okresie dziesięciu lat, znika z rynku – tłumaczy Anna Wrzesińska z Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego.

Firmy muszą mieć świadomość przyszłych trendów na swoich rynkach, w przeciwnym razie przeoczą pojawiające się zmiany na rynku. Od czasu do czasu każdy rynek ulega gwałtownym zmianom spowodowanym postępem technologicznym lub nowym modelem biznesowym. Dlatego też tak istotne jest wprowadzanie innowacji, by nie starać się nadążyć za trendem, a ten trend kształtować.

Według Anny Wrzesińskiej firmy świadome tego procesu starają się wprowadzać innowacje i systematycznie zbierają informacje o trendach technologicznych i rynkowych. Dlatego już od samego początku powinno się również pamiętać, by rezerwować środki na ocenę pomysłów ze wszystkich obszarów firmy, zarówno procesów, jak i rozwoju nowych produktów i usług, a następnie na finansowanie najlepszych pomysłów, które wpisują się w strategię firmy i rokują największe zyski. Firma powinna widzieć potrzebę rozwoju, bycia coraz bardziej konkurencyjną oraz ciągłego poprawiania produktów i usług. Inwestycje w innowacje to istotny punkt strategii firmy i warto o nim nie zapominać.

Jak połączyć innowacyjność z określeniem Podlasia, jako „zielonego regionu”?

– Podlaskie kojarzone jest jako zielony region i to bardzo dobrze. Innowacyjne firmy działają we wszystkich branżach w naszym regionie, zaczynając od branży spożywczej, przez metalową, aż na firmach IT kończąc. Wykorzystanie „zielonego” aspektu i wprowadzanie innowacji w tym zakresie wpisuje się w ogólnoświatowy trend zrównoważonego rozwoju i warto to wykorzystać mając takie zaplecze – stwierdza Anna Wrzesińska. – Każda z firm z naszego regionu może być innowacyjna i to w zielony sposób. Pomysły na innowacje mogą być pozyskiwane od wszystkich członków zespołu w firmie i dotyczyć wszystkich aspektów biznesu, m.in. ulepszania procesów, produktów i usług oraz tworzenia nowych produktów i usług. Można również szukać inspiracji na zewnątrz w zależności od możliwości firmy. Warto generowane pomysły rejestrować, analizować i albo starać się wykorzystać je od razu, albo zachowywać na przyszły użytek. Nigdy nie wiadomo, co przyniesie kolejny rok.


Źródło: https://przedsiebiorczepodlasie.pl/bardzo-duzo-podlaskich-firm-wdraza-innowacje-jestesmy-liderem/

Zobacz pozostałe artykuły

Zapisz się do newslettera