Powstało Podlaskie Centrum Eksportera - pomoże przedsiębiorcom
Powstało Podlaskie Centrum Eksportera - ma pomóc lokalnym przedsiębiorcom
Media o nas | 17.11.2023

Powstało Podlaskie Centrum Eksportera – ma pomóc lokalnym przedsiębiorcom

Szkolenia, audyty, a nawet konkretne indywidulane analizy rynku dla wybranej firmy mają pomóc lokalnym przedsiębiorcom w rozpoczęciu przygody z eksportem towarów. W Białymstoku powstało Podlaskie Centrum Eksportera.

– Rozwój firm to także skuteczna promocja gospodarcza regionu, dlatego chcemy im zaoferować takie wsparcie, by skutecznie mogli rozwijać działalność za granicą – mówi marszałek województwa Artur Kosicki.

– Z uwagi na specyfikę produkcji, podlaskie firmy sprzedają swoje towary głównie na rynku lokalnym, bo specjalizujemy się w produkcji żywności. Jest jednak potencjał, by mniejsze firmy spróbowały wyjść ze swoimi produktami za granicę. W utworzonym właśnie Podlaskim Centrum Eksportera przedsiębiorcy otrzymają więcej niż proste szkolenia. To będą na przykład indywidualne analizy wybranych rynków, czy wskażemy rynki najkorzystniejsze a nawet podamy jak na tacy konkretnych zagranicznych partnerów – mówi prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego Marek Dźwigaj.

– Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego szacuje, że z usług centrum skorzysta nawet kilkuset przedsiębiorców. Zapotrzebowanie na taki projekt jest ogromne, ale sporo firm cały czas się wstrzymuje z podejmowaniem wiążących decyzji. Część przedsiębiorców uważa, że nie mają wystarczającej wiedzy czy wprost nie stać ich na udział w zagranicznych misjach, dlatego ten projekt może naprawdę okazać się pomocny – ocenia prezes Podlaskiego Klubu Biznesu Wojciech Strzałkowski.

Podlaskie Centrum Eksportera nie będzie miało swojej jednej siedziby. W ramach projektu przedsiębiorcy będą mogli szukać wsparcia w Urzędzie Marszałkowskim, Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego, Podlaskim Klubie Biznesu oraz w Izbie przemysłowo-Handlowej. Na pięcioletnią działalność centrum przeznaczano ponad 30 milionów złotych z czego 27 milionów to dotacje unijne.


Źródło: https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/232863

Zobacz pozostałe artykuły

Zapisz się do newslettera