Wschodni Kongres Gospodarczy to debata istotna dla dojrzałych firm, ale też dla start-upów i młodzieży

Poznamy TOP Pracodawców, TOP Inwestycje Komunalne i TOP Start-upy Polski Wschodniej. Po raz kolejny eksperci spróbują znaleźć klucz do przyspieszenia rozwoju regionu.

Podlaskie miasta Hajnówka, Zambrów, Augustów, Łomża, Grajewo, Sokółka i Bielsk Podlaski są na opublikowanej w zeszłym roku przez Polską Akademię Nauk liście miast polskich, którym grozi zapaść społeczno-gospodarcza. Czy faktycznie tak jest?

Raport powstał rok temu. Oceny wzbudziły sporo kontrowersji, ale z pewnością możliwości rozwojowe miast Polski Wschodniej są zagadnieniem, nad którym warto się pochylić. Nie bez przyczyny będzie to więc temat jednego z paneli w pierwszym dniu (3 października) dwudniowego Wschodniego Kongresu Gospodarczego. Już piaty raz zwróci on uwagę Polski i zagranicy na nasz region. Będzie mowa na przykład o możliwościach interwencji państwa w tej sferze czy ofercie Polskiego Funduszu Rozwoju dla samorządów (Pakiet dla średnich miast).

Przypomnijmy, że już tylko 11 dni dzieli nas od tej największej w Polsce debaty na temat sytuacji społeczno-gospodarczej makroregionu Polski Wschodniej, jaką jest WKG. W tym roku jego hasło przewodnie brzmi „Tu spotyka się Zachód ze Wschodem„.

W Białymstoku, ale dla pięciu województw

Kongres odbywa się w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, ale poświęcony jest problematyce istotnej dla wszystkich pięciu województw makroregionu: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i lubelskiego.

Dlatego na ciągle rozszerzającej się liście gości i prelegentów występujących podczas prawie 30 paneli i eventów towarzyszących WKG są przedstawiciele samorządów i firm z całego regionu. Ale nie tylko, bo przecież bardzo wiele narzędzi do rozwiązywania lokalnych problemów ma w rękach Warszawa czy organizacje reprezentujące UE.

Stąd istotna może się okazać obecność w Białymstoku takich osób, jak np. Bartosz Cichocki z Ministerstwa Spraw Zagranicznych; Jerzy Dąbrowski z Departament Rynków Rolnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi; Przemysław Gorgol z Centrum Unijnych Projektów Transportowych; Carlos Piñerúa przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie, Christopher Todd z Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej, Komisji Europejskiej.

Z punktu widzenia naszego położenia bardzo ważne są także spotkania gospodarcze Polska-Białoruś i Polska-Litwa towarzyszące kongresowi.

Topowe inwestycje i pracodawcy

3 października, na gali, poznamy także najlepszych pracodawców i najlepsze inwestycje wybrane w ramach rankingów TOP Inwestycje Komunalne i TOP Pracodawcy Polski Wschodniej 2018. Laureatów wybierają grona eksperckie, ale także internauci mogą wskazać swoich faworytów. Głosowanie trwa do 26 września do godz. 12.

Pracodawców oceniamy na stronie pulshr.pl, a inwestycje na portalsamorzadowy.pl. Czas na głosowanie mamy do 26 września.

Liderzy Przyszłości

Okazją do poznania najciekawszych i najlepiej rokujących biznesowo start-upów będzie finał konkursu TOP Start-up Polski Wschodniej. Na związanym z tym tematem panelu wystąpi m.in. Michał Szafrański, autor topowego bloga Jak oszczędzać pieniądze. Na kongres zaprosiła go Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego, która jest też głównym organizatorem wydarzenia Liderzy Przyszłości skierowanego do młodzieży białostockich szkół.

Na głównej scenie opery wystąpią: Justyna Cichosz, Gracjan Konstantynowicz, tancerze, Barbara Piekut, projektantka mody, Szymon Hołownia, dziennikarz, Wojciech Nowicki, lekkoatleta, Patrycja i Natalia Maliszewskie, łyżwiarki szybkie, Kuba Kozłowski, pływak, raper Cira i kompozytor Marek Kubik. (peż)

Więcej na ten temat na www.wschodnikongres.eu

Do tytułu TOP Inwestycja Komunalna Polski Wschodniej pretenduje m.in. lepsza komunikacja miejska w centrum Białegostoku.


Źródło: https://poranny.pl/wschodni-kongres-gospodarczy-to-debata-istotna-dla-dojrzalych-firm-ale-tez-dla-startupow-i-mlodziezy/ar/13508669