Wschodni Kongres Gospodarczy – najważniejsze gospodarcze wydarzenie w regionie

„Tu spotyka się Zachód ze Wschodem” – tak brzmi hasło tegorocznego Wschodniego Kongresu Gospodarczego. Piąta edycja tego najważniejszego wydarzenia gospodarczego w regionie zaplanowana jest na 3-4 października w Białymstoku.

– W pierwszej edycji kongresu uczestniczyło 600 osób. W zeszłorocznej – ponad 2 tysiące – powiedział na dzisiejszej konferencji prasowej Wojciech Kuśpik, inicjator i organizator Wschodniego Kongresu Gospodarczego, prezes Grupy PTWP. – Choćby te liczby pokazują, że takie spotkania są potrzebne.

WKG to cykl debat, spotkań oraz wydarzeń towarzyszących na najbardziej istotne tematy dla gospodarki Polski Wschodniej z udziałem gości z Polski i zagranicy: biznesmenów, polityków, inwestorów, finansistów, samorządowców, ekspertów, naukowców i dziennikarzy.

Tegoroczna edycja odbędzie się, wzorem lat ubiegłych, w Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku. Wśród poruszanych tematów znajdzie się Polska Wschodnia 4.0 (czyli m.in. najbardziej strategiczne kierunki rozwoju regionu oraz rola innowacji i start-upów), współpraca transgraniczna, infrastruktura, turystyka Polski Wschodniej, a także zagadnienia związane z energią (potencjałem i bezpieczeństwem regionów).

– Kongres jest najważniejszym dla województwa wydarzeniem tego typu, promuje nasz region – stwierdził Jerzy Leszczyński, marszałek województwa podlaskiego.

Samorząd województwa współfinansuje imprezę. W tym roku wsparcie finansowe otrzymała ona również z budżetu miasta.

– Kongres jest dobrą okazją, by pokazać, jak bardzo i jak bardzo na plus zmieniło się miasto – dodał Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Ale WKG to nie tylko specjalistyczne debaty. EEC – Liderzy Przyszłości to cykl spotkań młodzieży z praktykami biznesu. Jest to wydarzenie towarzyszące kongresowi, a organizuje je Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego.

– Młodych ludzi trzeba zatrzymać w regionie – tłumaczy Andrzej Parafiniuk, prezes PFRR. – Dlatego potrzebne są działania mobilizujące.

W tym roku swój udział potwierdzili już: Szymon Hołownia, Barbara Piekut i Wojciech Nowicki.

Z kolei 3 października na Rynku Kościuszki otwarta zostanie specjalna wystawa – kolejne wydarzenie towarzyszące WKG.

– Ta wystawa jest dla wszystkich – powiedział Witold Karczewski, przewodniczący Podlaskiego Forum Gospodarczego. – Chcemy pokazać naszą gospodarkę i jej innowacyjność.

Wśród pozostałych wydarzeń towarzyszących znajdziemy również plebiscyt TOP Start-up Polski Wschodniej oraz konkursy: TOP Inwestycje Polski Wschodniej i TOP Pracodawcy Polski Wschodniej.

Udział w kongresie jest bezpłatny, po uprzedniej rejestracji na stronie kongresu: http://www.wschodnikongres.eu/pl/.


Źródło: http://www.poranny.pl/strefa-biznesu/wiadomosci/z-regionu/a/wschodni-kongres-gospodarczy-najwazniejsze-gospodarcze-wydarzenie-w-regionie,13287871/