Wizyta studyjna Białorusinów poświęcona inicjatywom klastrowym

W dniach 2-4 lipca 2019r. Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego zorganizowała dla 18 delegatów z Białorusi wizytę studyjną poświęconą inicjatywom klastrowym. Wśród uczestników byli przedstawiciele administracji państwowej na szczeblach krajowym (ministerialnym), regionalnym i lokalnym, eksperci ds. przedsiębiorczości i innowacyjności oraz przedstawiciele instytucji otoczenia biznesu zainteresowani tematyką klastrową.

Celem wizyty było przedstawienie efektywnych sposobów zarządzania klastrami w oparciu o doświadczenia Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego oraz podlaskich organizacji klastrowych takich jak Klaster Obróbki Metali (Krajowy Klaster Kluczowy), Polski Klaster Budowlany (Krajowy Klaster Kluczowy), Klaster Technologiczny InfoTech oraz Północno-Wschodni Klaster Eko-Energetyczny. Oczywistym jest, że takie ekosystemy gospodarcze jak klastry, nie mogą działać w przestrzeni regionu bez udziału władz samorządowych  czy świata nauki. Dlatego delegacja miała przyjemność gościć w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego,  kampusie Politechniki Białostockiej oraz w Instytucie Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej.

W trakcie tych prezentacji zwrócono uwagę na możliwe drogi, jakimi należy podążać, aby osiągnąć sukces, ale także na  błędy popełniane przez organizacje klastrowe (inicjatywy klastrowe) nie tylko na etapie ich formowania, jak i dalszego funkcjonowania. W trakcie długich dyskusji każdy z uczestników wizyty miał możliwość zadawać pytania naszym prelegentom i zdobyć dodatkową wiedzę na temat klastrów.

Fotorelacja

Wizytę studyjną zrealizowano w ramach projektu „Wdrażanie systemu klastrowego na Białorusi”, współfinansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Polska pomoc rozwojowa