Wizyta Mikołaja w Białymstoku 1 grudnia 2019

Będzie wspólne włączenie miejskich świątecznych światełek, biegi mikołajkowe, w których Mikołaj osobiście wręczy nagrody oraz spotkanie z podopiecznymi fundacji Jasny Cel. Mikołaj z Rovaniemi znów odwiedzi Białystok. Tym razem nieco wcześniej niż zwykle, bo już 1 grudnia 2019.

W trakcie wizyty Mikołaja rozbłyśnie miejska choinka na Rynku Kościuszki oraz inne świąteczne dekoracje. Będzie też okazja do wysłuchania muzycznych występów i wspólnego śpiewania kolęd.

Mikołaj z Rovaniemi przyjedzie do Białegostoku na zaproszenie Konsula Honorowego Republiki Finlandii i zarazem Prezesa Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego – Andrzeja Parafiniuka. Jest to już jego siódma wizyta. Tradycyjnie będzie to pierwsza niedziela grudnia.

Wspólnie włączymy światełka na choince

Na spotkanie z Mikołajem zaproszeni są oczywiście wszyscy mieszkańcy Białegostoku. Na Rynku Kościuszki pojawi się on 1 grudnia o godz. 16.30. Będzie wspólne śpiewanie kolęd, występy zespołu Winnica pod dyrekcją księdza Wojciecha Trzaski, chór studencki Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej oraz Big Bandu Zespołu Szkół Muzycznych pod batutą Tomasza Witka.

Jak co roku, zwieńczeniem wizyty Mikołaja w Białymstoku będzie zapalenie światełek na miejskiej choince na Rynku Kościuszki z udziałem przedstawiciela Ambasady Finlandii w Polsce i Tadeusza Truskolaskiego, prezydenta Białegostoku.

Spotkanie w Operze

Mikołaj, jak co roku, spotka się też z dzieciakami w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

W tym roku nasza akcja jest skierowana do szerokiej grupy dzieci z różnego rodzaju deficytami, zarówno fizycznymi czy intelektualnymi ale również społecznymi. Mikołaj spotka się m.in. z podopiecznymi Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom z Porażeniem Mózgowym „JASNY CEL” jak i z dziećmi znajdującymi się w trudnej sytuacji życiowej i mającymi liczne problemy emocjonalne oraz deficyty rozwojowe, będącymi pod opieką tzw. świetlic socjoterapeutycznych – mówi Andrzej Parafiniuk.

Dzięki współpracy z Fundacją „Rodziny Czarneckich”, która opiekuje się dziećmi z różnym stopniem upośledzenia i niepełnosprawności ruchowej w tym roku w Operze zagoszczą również podopieczni Fundacji z miejscowości położonych niedaleko Białegostoku.

Dodatkowo, jak co roku, Mikołaj odwiedzi kilkudziesięciu małych pacjentów przebywających na oddziałach Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Tego dnia, dzięki zaangażowaniu podlaskich przedsiębiorców, łącznie ponad 700 dzieci będzie miało niepowtarzalną okazję bezpośredniego spotkania z Mikołajem. Prezenty zostaną wręczone podczas wyjątkowego przedstawienia i spotkania dzieci z Mikołajem w Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku. W jego organizację zaangażowały się Opera i Filharmonia Podlaska oraz studenci Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Białymstoku

Biegiem po nagrodę

Najmłodsi spotkać się z Mikołajem będą mogli również podczas III Biegu Mikołajkowego, rozgrywanego w ramach Pucharu Grand Prix Zwierzyńca 2018.
Specjalnym gościem będzie najprawdziwszy Joulupukki – Św. Mikołaj z Rovaniemi w Finlandii.

Start i meta biegu głównego zlokalizowane będą w Parku Zwierzynieckim w okolicach Pomnika Żołnierzy 42 Pułku Piechoty.

BIEGI MAŁYCH MIKOŁAJÓW (bieg dla dzieci)

  • Bieg dla dzieci (2016-2012) – godz. 10.45
  • Bieg dla dzieci (2011-2009) – godz. 11.00
  • Bieg dla dzieci (2008-2003) – godz. 11.20

BIEG GŁÓWNY NA DYSTANSIE 10 km

  • godz. 11:45, wspólna rozgrzewka, Stadion Lekkoatletyczny
  • godz. 12:00, start honorowy, Stadion Lekkoatletyczny
  • godz. 12:15, START GŁÓWNY, PARK ZWIERZYNIECKI

Zapisy: https://elektronicznezapisy.pl/event/4330.html

Zadaj pytanie Mikołajowi

To tam, na Rynku, każde dziecko będzie miało możliwość osobistego porozmawiania z Mikołajem. Jednak o możliwość takiego spotkania trzeba się postarać już dziś. Jak? Każde dziecko w wieku od 5 do 12 lat, które mieszka w województwie podlaskim, może przesłać do Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego swoje pytanie do Mikołaja. Spośród nadesłanych pytań zostaną wybrane te, które dzieci osobiście zadadzą Mikołajowi na scenie 1 grudnia.

Sposoby dostarczenia głosów :

  • Formularz na stronie: https://pfrr.pl/mikolaj/
  • Skrzyneczka z pytaniami umieszczona w Pijalni Czekolady Wedel na Rynku Kościuszki w Białymstoku.

Termin przyjmowania zgłoszeń: 28 listopada 2019 r.