Więcej pieniędzy na inwestycje w podlaskich przedsiębiorstwach i doradztwo
Więcej pieniędzy na inwestycje w podlaskich przedsiębiorstwach i usługi doradcze
Archiwum aktualności | 12.03.2021

Więcej pieniędzy na inwestycje w podlaskich przedsiębiorstwach i usługi doradcze

30 podlaskich firm otrzyma dofinansowanie z funduszy unijnych na rozbudowę lub kupno nowych maszyn. Będzie to możliwe dzięki decyzji Zarządu Województwa Podlaskiego, który o 4 000 000 zł zwiększył budżet konkursu na inwestycje w firmach.

W naborze startowały firmy produkcyjne. Mogły liczyć na dofinansowanie m.in.: na rozbudowę przedsiębiorstwa, na zmiany procesu produkcyjnego czy na zakup innowacyjnych maszyn i sprzętu produkcyjnego. Warunkiem uzyskania pomocy był założenia wypracowania efektu tych inwestycji, jakim jest wprowadzenie na rynek nowych lub ulepszonych produktów.

Początkowo dotacje uzyskało 27 firm, ale dzięki zwiększeniu puli konkursowej niemal o 4 000 000 zł pomoc uzyskają kolejne trzy podmioty. Łącznie dofinansowanie dla podlaskich przedsiębiorców wyniosło ponad 96 mln zł, a wartość tych inwestycji przekroczyła 236 mln zł. Dotacje trafią do firm z branży m.in.: budowlanej, drzewnej, odzieżowej, meblowej czy kosmetycznej.

– Przeznaczyliśmy kolejne pieniądze na projekty w ramach dotacji na wsparcie i rozwój przedsiębiorstw z naszego regionu. Tym razem to cztery miliony złotych z funduszy unijnych, dzięki czemu dochodzimy już do 100 milionów złotych dotacji na inwestycje, realizowane przez podlaskie firmy pandemii –podkreśla Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego i dodaje, że w sumie już 30 przedsiębiorstw dostało lub dostanie dotacje na wdrażanie innowacyjnych produktów, poprawę procesów produkcyjnych, lepsza promocje, organizacje pracy. Jak zaważa marszałek, wsparcie to pozwoli również na zachowanie miejsc pracy w trudnym czasie pandemii.

Kolejne wparcie jakie decyzją Zarządu Województwa Podlaskiego trafi do 38 podlaskich firm, to ponad 1,5 mln zł z funduszy unijnych na dofinansowanie usług doradczych.

Dzięki temu podlaskie firmy zlecą m.in. opracowanie strategii komunikacji marki czy biznesplanu, przeprowadzenie analizy ryzyka wdrożenia innowacji produktowej lub procesowej, opracowanie koncepcji wprowadzenia na rynek nowego produktu lub usługi, optymalizację systemów cyfrowych i bezpieczeństwa informacji. Koszt wykonania tych usług wynosi 2,3 mln zł, a dotacje pokryją ponad 1,5 mln zł. Udzielenie dofinansowania dla 38 firm było możliwe dzięki zwiększeniu budżetu tego konkursu o prawie pół miliona zł.

– Porady ekspertów są bardzo potrzebne, ale przy tym kosztowne. Dzięki dotacjom stają się dostępne dla podlaskich przedsiębiorstw. – zaznacza Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

To kolejne firmy, które otrzymały dofinansowanie na usługi doradcze w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Zostały wyłonione w konkursie skierowanym do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy mogą wybierać z szerokiego katalogu usług doradczych, które świadczą: Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego, Podlaski Klub Biznesu, Instytut Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej, Polski Instytut Innowacji i Transferu Technologii, Centrum Eksperckie Uniwersytetu w Białymstoku oraz Centrum Innowacji i Rozwoju.

Zobacz pozostałe artykuły

Zapisz się do newslettera