W październiku Zachód ze Wschodem spotka się w Białymstoku na V Wschodnim Kongresie Gospodarczym

V Wschodni Kongres Gospodarczy w Białymstoku odbędzie się w dniach 3-4 października br. W dwudniowym cyklu debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących wezmą udział politycy, eksperci, przedstawiciele biznesu, nauki i ekonomii – ponad półtora tysiąca gości z Polski oraz Białorusi, Litwy, Ukrainy i innych krajów Europy. W tym roku Kongresowi przyświeca hasło: „to tu spotyka się Zachód ze Wschodem”.

O tegorocznym Kongresie, wnioskach płynących z poprzednich edycji, zakresie tematycznym tej, największej imprezy gospodarczej poświęconej perspektywom rozwojowym Polski Wschodniej, promocji, nadziejach i oczekiwaniach opowiedzieli na dzisiejszej, 25 czerwca konferencji prasowej prezes Grupy PTWP – inicjator i organizator Wschodniego Kongresu Gospodarczego Wojciech Kuśpik, Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski, przewodniczący Podlaskiego Forum Gospodarczego Witold Karczewski  i prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego Andrzej Parafiniuk.

– Przez te pięć lat Wschodni Kongres Gospodarczy stał się największą i najważniejszą debatą o tym, co jest najważniejsze dla Polski Wschodniej oraz o tym, co jest najważniejsze w relacjach UE z naszymi wschodnimi sąsiadami. W I Kongresie wzięło udział 600 osób, a w IV – 1500 plus 700 uczniów podczas spotkania Liderów Przyszłości. To pokazuje jak bardzo są potrzebne takie spotkania – powiedział prezes Wojciech Kuśpik.

– Dla województwa podlaskiego to jest największe wydarzenie, promujące nasz region, ale też możliwość dyskusji o rozwoju Podlaskiego i Polski Wschodniej. W tym roku też będziemy dążyć do tego, by aktywnie w nim uczestniczyły województwa Polski Wschodniej oraz samorządy lokalne. Liczymy też na to, że będzie jeszcze więcej gości zza naszej wschodniej granicy. Od dwóch lat wpływ na formułę Kongresu mają przedsiębiorcy i to jest bardzo znaczące. Liczymy też na większy udział w tym roku polityków i strony rządowej – dodał marszałek Jerzy Leszczyński.

– Chcemy nadal budować markę Kongresu, której celem jest promocja gospodarcza Białegostoku i województwa. Każda osoba, która tu przyjedzie staje się naszym pozytywnym ambasadorem – uzupełnił prezydent Tadeusz Truskolaski.

Tu spotyka się Zachód ze Wschodem

Zaplanowane na 3-4 października w Operze i Filharmonii Podlaskiej wydarzenie po raz kolejny stanie się miejscem dialogu, stawiania diagnoz i poszukiwania najlepszych rozwiązań. Agenda spotkania jest właśnie przygotowywana, wiadomo jednak, że hasło „Tu spotyka się Zachód ze Wschodem” wyznacza w dużej mierze ramy dyskusji: zdefiniowanie sytuacji Polski Wschodniej na rubieżach zmieniającej się Europy, najbardziej strategiczne kierunki rozwoju Polski Wschodniej, nowe ramy unijnej Polityki Spójności oraz Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i ich znaczenie dla wschodniej części kraju.

O nowych inicjatywach podczas tegorocznej edycji Kongresu powiedział przewodniczący Witold Karczewski:

– Przygotujemy wystawę gospodarczą na Rynku Kościuszki, która adresowana jest do uczestników Kongresu oraz mieszkańców Białegostoku i regionu. Chcemy na niej pokazać potencjał naszej gospodarki, jej stan innowacyjny i nowoczesny. Po drugie postaramy się zaprosić jak najwięcej radców handlowych z ambasad, akredytowanych w Warszawie, bo to oni często mają wpływ na zainteresowanie potencjałem gospodarczym danego kraju.

W programie Kongresu nie zabraknie też sesji poświęconych turystyce oraz infrastrukturze Polski Wschodniej. Specjalistyczne debaty będą dotyczyły biznesu spożywczego, rolnictwa, przemysłu i handlu, sektora medycznego, czy budownictwa.  Nie zabraknie tematów związanych z energią – rozwój OZE, nowe rodzaje usług w energetyce, działania i programy antysmogowe, czy trendy na rynku energii.

Wydarzenia towarzyszące

Wzorem lat ubiegłych Kongresowi będą towarzyszyły wydarzenia takie jak: TOP Inwestycje i TOP Pracodawcy Polski Wschodniej, TOP Start-up Polski Wschodniej oraz projekt ECC- Liderzy Przyszłości.

Kto będzie gościem podczas tych inspirujących spotkań z młodzieżą zdradził Andrzej Parafiniuk prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego:

– Przyjazd potwierdzili już Szymon Hołownia, Basia Piekut i Wojciech Nowicki. Chcemy jeszcze zaprosić znaną parę taneczną i muzyka. Jesteśmy w trakcie rozmów. Te spotkania mają za zadanie pokazanie młodzieży, że pasję można realizować wszędzie. Pokazujemy najlepsze przykłady, by młodych ludzi zatrzymać tu, w naszym regionie.


Źródło: https://www.wrotapodlasia.pl/pl/region_i_gospodarka/gospodarka/v_wschodni_kongres_gospodarczy/w-pazdzierniku-zachod-ze-wschodem-spotka-sie-w-bialymstoku-na-v-wschodnim-kongresie-gospodarczym.html