W jakiej kondycji są podlascy przedsiębiorcy po miesiącach pandemii?
W jakiej kondycji są podlascy przedsiębiorcy po miesiącach pandemii?
Archiwum aktualności | 07.01.2021

W jakiej kondycji są podlascy przedsiębiorcy po miesiącach pandemii?

W dobie koronawirusa i mocno ograniczonej działalności szeregu branż, jedne firmy są na skraju wyczerpania, zamykają się bądź planują taki krok, inne notują rekordowe przychody, mają się lepiej niż przed pandemią i rozwijają się szybciej niż zakładały w pierwszych miesiącach ubiegłego roku. Sytuację w województwie podlaskim, na podstawie prowadzonych sukcesywnie obserwacji, komentuje dla nas Kamil Pendowski (na zdjęciu), dyrektor Działu Projektów Zagranicznych w Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego.

Wachlarz firm, z jakimi współpracuje PFRR, jest bardzo duży i dzięki temu możemy szeroko spojrzeć na kondycję podlaskich przedsiębiorców – mówi Kamil Pendowski.

Jak tłumaczy, oczywiście można wskazać branże, w których sytuacja jest stabilna, ale jak to w każdym biznesie bywa – i w tych „bezpiecznych” sektorach zdarzają się różne przypadki.

Generalizując: stabilnie w danym momencie wygląda sytuacja w branży budowlanej, medycznej, maszynowej, metalowej, spożywczej i IT. Bardzo duże znaczenie ma też sam fakt, jak właściciele przedsiębiorstw podchodzą do rozwiązywania problemów wynikających z pandemii. Niektórzy z nich 50-procentowe spadki przychodów są wstanie zrekompensować sobie o wiele wyższymi marżami. Możliwe jest to dzięki, między innymi, przeniesieniu handlu do internetu lub znalezieniu nowych dostawców półproduktów lub gotowych produktów za granicą – ocenia.

Ekspert PFRR podkreśla, że handel zagraniczny, niesie za sobą dodatkowe trudności, ale w przypadku znalezienia odbiorców gotowego produktu, powoduje wzrost i utrzymanie poziomu przychodów w stosunku do tych sprzed pandemii.

Ale za to zyski są o wiele wyższe – stwierdza w rozmowie z naszym portalem. – Współpracujemy też z firmami, które jeszcze w marcu i kwietniu mówiły, że zamknięcie działalności jest praktycznie przesądzone, ale dzięki profesjonalizmowi, determinacji i digitalizacji, notują wyższe przychody niż w 2019 roku! Są to jednak wyjątki potwierdzające tezę, że małe przedsiębiorstwa szybciej przystosowują się do sytuacji rynkowej.

Gdy pytamy przedstawiciela Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego o stopień przestawienia się podlaskich podmiotów na działalność online w zakresie poszukiwania kontrahentów (dziś nie odbywają się żadne międzynarodowe targi i wystawy, podczas których można było bezpośrednio nawiązywać kontakty biznesowe), stwierdza, że ocena nie jest taka oczywista.

Trzeba zauważyć, że firmy podchodzą do udziału w targach i wystawach z większą rezerwą, szczególnie w tych zagranicznych. Szeroko rozumiane prowadzenie działalności online ma swoje plusy, gdyż znacznie niże są koszty samego udziału w targach – wyjaśnia.

Bo w końcu na transport czy noclegi trzeba poświęcić zwyczajnie mniej czasu. Ponadto, przedsiębiorcy mają kontakty z mniejsza liczbą „przypadkowych” osób niż ma to miejsce w przypadku targów i wystaw stacjonarnych.

Niestety, albo na szczęście, rozmowy internetowe nie są tak efektywne jak spotkania twarzą w twarz, gdyż podczas nich mamy ograniczone możliwości nawiązania samej relacji, jak i prezentacji naszego produktu czy tez zapoznania się z ofertą potencjalnego kontrahenta – mówi Kamil Pendowski.

Jego zdaniem wiele firm upatruje olbrzymią szansę w wykorzystaniu nowoczesnych technologii do prowadzenia własnego biznesu, bo jak przyznają sami właściciele, pandemia zmusiła ich do szybszego podjęcia niektórych decyzji, które okazują się strzałami w dziesiątkę.

Przyznają też, że niepotrzebnie tak długo zwlekali z wdrożeniem digitalizacji we własnych biznesach – opowiada ekspert.

Według niego praktycznie wszyscy przedsiębiorcy czekają, kiedy targi będą odbywały się w tradycyjnej formule, ale zdają sobie sprawę, że dzięki technologii świat jeszcze bardziej się skurczył.


Źródło: https://ddb24.pl/artykul/w-jakiej-kondycji-sa/1124056

Zobacz pozostałe artykuły

Technologie jutra w zasięgu ręki
Informacje | 23.11.2022

Technologie jutra w zasięgu ręki

Smart City, AI, Przemysł 4.0, Internet Rzeczy to określenia kategorii „Przyszłość dzieje się teraz”. Przed nami największa światowa konferencja Smart City Expo World Congress w...

Zapisz się do newslettera