To jest pożyczka dla przedsiębiorców, którzy chcą podjąć dobrą decyzję

Pan Marek na wiosnę planuje otwarcie kwatery agroturystycznej „Pod Żywotnikami” w Białowieży w 100-letnim, drewnianym domu, który idealnie wpisuje się w klimat otoczenia i wzbogaci ofertę turystyczną regionu. Żeby jednak jego zamierzenia się powiodły, musi najpierw ten dom wyremontować, oczywiście tak, by zachować jego charakter. Z kolei pan Kazimierz Bołkun jest właścicielem wytwórni „Wafel” w Wasilkowie. Jeśli ociepli budynek, w przyszłości będzie mógł liczyć na oszczędności energii.

Realizacja tych planów podniesie poziom przedsiębiorczości w regionie przy jednoczesnym dbaniu o jego środowisko, co wpisuje się w idee odpowiedzialnego biznesu. Wymaga jednak nakładów finansowych.

Przed podobnymi wyzwaniami stoi wielu przedsiębiorców: jak wybrać najkorzystniejszy sposób na sfinansowanie inwestycji i gdzie można zwrócić się o ewentualne fachowe doradztwo, żeby jak najsprawniej przeprowadzić ten proces?

Pożyczka dla przedsiębiorców

Pan Marek i pan Kazimierz znaleźli już odpowiedź na to pytanie i zrealizują swoje plany.

– Skorzystałem z możliwości wzięcia Pożyczki Termomodernizacyjnej – wyjaśnia pan Marek. – I wiem, że wybrałem najkorzystniejszą ofertę z dostępnych na rynku.

A wie to dzięki doradcy z Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego. Jest to instytucja, która przyjmuje wnioski w ramach projektu „Pożyczka Termomodernizacyjna dla Przedsiębiorstw”. Mogą z niej skorzystać mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa z terenu województwa podlaskiego. Można ją wziąć na projekty, które prowadzą do poprawy efektywności energetycznej budynków i instalacji. Chodzi tu m.in. o modernizację energetyczną budynków, ocieplenie, wymianę okien i drzwi, wymianę oświetlenia, OZE (odnawialne źródła energii), przebudowę systemów grzewczych, wentylacyjnych czy instalacje systemów odzyskiwania energii. Katalog celów jest bardzo szeroki.

– Kiedy porównałem warunki tej pożyczki np. z kredytem hipotecznym, mój wybór był oczywisty – mówi pan Marek.

Jakie są to warunki? Maksymalna kwota pożyczki wynosi 1 mln zł i może zostać udzielona na 10 lat. Oprocentowanie jest uzależnione od wykazanej w audycie poprawy efektywności energetycznej i waha się od 0,28% do 0,56% w skali roku. Prowizja wynosi 0%. Nie jest wymagany wkład własny. W praktyce wygląda to tak, że np. przy pożyczce w wysokości 100 tys. zł na dziesięć lat całkowity koszt odsetek za cały ten okres łącznie wyniesie około 2,8 tys. zł.

– Niskie oprocentowanie jest bardzo dużym plusem tej pożyczki – mówi pan Kazimierz. – Do tego oszczędności w kosztach energii dzięki poczynionej inwestycji w dużej mierze będą spłacały ratę pożyczki.

– Korzystny jest też okres spłaty – dodaje pan Marek.

Obaj zgodnie twierdzą, że Pożyczka Termomodernizacyjna była ich dobrym wyborem. Przedsiębiorcy, którzy chcą dokonać równie dobrego wyboru, powinni zgłosić się do Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego. Tutaj otrzymają fachowe doradztwo i wsparcie w procesie starania się o pieniądze. Doradcy z PFRR czekają w siedzibie w Białymstoku, przy ul. Starobojarskiejh 15. Tel. 85 74 08 668/671. Nabór ma charakter ciągły do wyczerpania funduszy. Decyduje kolejność wpływu wniosków, więc warto się pospieszyć.


Źródło: https://poranny.pl/to-jest-pozyczka-dla-przedsiebiorcow-ktorzy-chca-podjac-dobra-decyzje-pozyczka-unijna-z-rpo-wojewodztwa-podlaskiego/ar/13506205