Szybkie randki dla biznesu, czyli spotkania online na targach w wirtualnych pokojach

Wyjazdy na misje gospodarcze czy targi to świetne okazje, aby firma mogła zaprezentować się zagranicznym partnerom i nawiązać konkretne kontakty biznesowe. Jednak rzeczywistość 2020 roku postawiła nowe wymagania i wyzwania, zarówno przed organizatorami targów jak i przed samym przedsiębiorcami. Dziś wszystkie liczące się targi biznesowe przeniosły się do internetu i nagle okazało się, że … świat bardzo się skurczył.

Wszystko dzięki temu, że pojawiły się platformy internetowe obsługujące takie rozwiązania. Dlatego każdy może teraz wziąć udział w targach, konferencjach czy spotkaniach B2B online.

Rozmowy w wirtualnym pokoju

Od zawsze targom biznesowym towarzyszyły spotkania kooperacyjne B2B, zwane szybkimi randkami dla biznesu. W dobie pandemii nowe jest jedynie to, że zamiast spotykać się i rozmawiać przy stoliku, przedsiębiorcy przenieśli się do wirtualnych pokoi. Panele takie organizuje m.in. Ośrodek Enterprise Europe Network przy Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego:

– Ponieważ jesteśmy Fundacją gospodarczą, wspieramy przedsiębiorców w rozwijaniu ich biznesu. Jedną z dróg jest pomoc w szeroko rozumianym wejściu na rynki zagraniczne. Według najnowszych danych GUS, eksport polskich firm mimo pandemii wzrasta. W samym lipcu 2020 roku wzrósł on o prawie 4 proc. w porównaniu do lipca 2019 roku. Oznacza to, że polskie firmy więcej sprzedają niż kupują. Niestety udział podlaskich firm w eksporcie całego kraju to zaledwie jeden proc. Zależy nam, by znacząco zwiększyć tę wartość, co przełoży się na rozwój samych firm, zwiększenie ich konkurencyjności, a w długiej perspektywie na rozwój całego regionu – wyjaśnia Kamil Pendrowski z PFRR i dodaje – Dla naszych klientów proponujemy szeroki wachlarz możliwości, który zawsze poprzedzony jest rozmową z doradcą i rzetelną analizą zebranych danych. Tak, aby działania były dopasowane do ich potrzeb.

Jak to działa?

Uczestnicy spotkań zamieszczają na specjalnej platformie internetowej krótkie opisy swojej działalności, kim są i co mogą zaoferować potencjalnym klientom. Każdy uczestnik w formularzu rejestracyjnym on-line określa profil swojej działalności oraz rodzaj współpracy, który chciałby nawiązać, widoczny dla pozostałych zarejestrowanych.

Dane zarejestrowanych firm są na bieżąco umieszczane w katalogu internetowym na stronie giełdy. To przedsiębiorcy sami decydują, kogo zaprosić na spotkanie B2B, czyje zaproszenie przyjąć, a z którego zaproszenia zrezygnować. Uczestnik, po otrzymaniu harmonogramu, wie, z kim, o której i w którym wirtualnym pokoju odbędą się rozmowy i może się do nich kompleksowo przygotować.

Rozmowy trwają maksymalnie pół godziny. Tyle czasu wystarczy, by zaprezentować swoją propozycję, wysłuchać oferty rozmówcy i sprawdzić, czy ta „szybka randka” daje nadzieję na dłuższy związek. Takie rozwiązanie pozwala zdecydowanie efektywniej zaplanować swój czas podczas targów i pozwala umówić wiele spotkań z zagranicznymi przedsiębiorcami.

Dlaczego warto wziąć udział?

Spotkania B2B są dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy chcą w jednym miejscu i w krótkim czasie mieć dostęp do wielu partnerów z zagranicy i móc wybrać tylko tych, z którymi widzą możliwość rzeczywistej współpracy. To nie tylko oszczędność czasu, ale również i pieniędzy, gdyż udział w spotkaniach B2B jest bezpłatny. Jaka jest różnica między spotkaniami na żywo, a B2B online?

– Nie ma znaczących różnic między sesją na żywo, tą online. Na pewno atutem B2B jest to, że nie musimy tracić czasu na dojazdy, więc oszczędzony czas, możemy przeznaczyć na lepsze przygotowanie do spotkań. Generalnie przygotowujemy się do nich tak, jak do rozmów na żywo. Poznajemy działalność potencjalnego kontrahenta i analizujemy obszary, w których moglibyśmy nawiązać współpracę. Skuteczność takich spotkań zależy od celnego wytypowania potencjalnych kooperantów. A to jest właśnie element dobrego przygotowania. Na pewno warto – podkreśla Krzysztof Panasiuk z Bio Trade Dystrybucja Biomasy.


Źródło: https://poranny.pl/szybkie-randki-dla-biznesu-czyli-spotkania-online-na-targach-w-wirtualnych-pokojach/ar/c3-15316198