Razem na podbój zagranicznych rynków. W Podlaskiem jest potencjał

Klaster Obróbki Metali podpisał z Podlaską Fundacją Rozwoju Regionalnego porozumienie o wzajemnej współpracy. Inicjatywa ta ma na celu wsparcie tutejszych przedsiębiorców i wspólną realizację przedsięwzięć z firmami branży metalowej. Przede wszystkim chodzi o poszukiwanie partnerów biznesowych za granicą oraz rynków zbytu dla produktów wytwarzanych przez podmioty z naszego województwa.

Współpraca między PFRR a KOM ma miejsce już od pewnego czasu, ale postanowiono ją uszczegółowić i zacieśnić. Umowę z ramienia Fundacji, regionalnej organizacji otoczenia biznesu, podpisał prezes Andrzej Parafiniuk, będący jednocześnie członkiem Rady Klastra. Drugi podmiot reprezentowała Anna Rynkiewicz (na zdj.).

Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego od lat jest członkiem sieci Enterprise Europe Network, przez którą pomaga przedsiębiorstwom w internacjonalizacji, poszukiwaniu im partnerów biznesowych za granicą.

– Bo nasz lokalny, regionalny czy krajowy rynek dla wielu firm jest zbyt mały – podkreślił Parafiniuk. – Żeby się mogły rozwijać, muszą szukać nowych rynków.

Fundacja będzie więc pomostem w poszukaniu z jednej strony partnerów do współpracy, z drugiej strony – rynków. Zdaniem Andrzeja Parafiniuka zdarza się bowiem, że nawet jeśli przedsiębiorcy znajdą w sobie już odwagę, by poszukać za granicą kontrahenta, to często nie wiedzą, gdzie i w jaki sposób to robić. Dzięki Enterprise Europe Network PFRR jest w stanie zrobić wstępne badanie, które rynki mogłyby być potencjalnie dobre i perspektywiczne dla danej branży, firmy.

Misja gospodarcza

Pierwszym wspólnym działaniem po podpisaniu umowy będzie misja gospodarcza członków Klastra Obróbki Metali do Niemiec w kwietniu 2018 r. W jej ramach uczestnicy wezmą udział w międzynarodowych spotkaniach kooperacyjnych podczas Targów Hannover Messe oraz w samych targach. Dodatkowo odbędą wizyty studyjne w niemieckich przedsiębiorstwach.

Celem misji jest nawiązanie współpracy oraz zdobycie nowych kontrahentów z Niemiec, a także pozyskanie wiedzy o wysoko rozwiniętych technologiach i procesach wykorzystywanych w tamtejszych firmach.

Już ubiegłoroczna wystawa przemysłowo-technologiczna w Hanowerze, nabardziej prestiżowa tego typu na świecie, okazała się sukcesem dla firm KOM, które w niej uczestniczyły. Jak mówił wtedy Sebastian Rynkiewicz, koordynator Klastra, była to zdecydowanie najlepsza wspólna prezentacja, jaka do tej pory się odbyła. Stoisko obfitowało w dużo treści. Odwiedzili je będący na miejscu – wtedy jeszcze wicepremier – Mateusz Morawiecki, jak i Jadwiga Emilewicz, ówczesna podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju. Wiarygodność z pewnością podniosło wsparcie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

– Dużo rzeczowych rozmów o konkurencyjności międzynarodowej polskiego sektora subcontracting, budowaniu kapitału ludzkiego w firmach, edukacji zawodowej i centrach kompetencji robotyki i automatyki – relacjonował nam obecny na Hannover Messe 2017 Janusz Poulakowski, dyrektor biura Klastra. Stwierdził przy tym, że internacjonalizacja to dla polskich firm już oczywistość i powinność.

W tym roku – dzięki mocnej współpracy KOM i PFRR – reprezentacja ma być jeszcze silniejsza, a obecność znacznie bardziej wyrazista. To ważne, bo – jak wielokrotnie wspominał Sebastian Rynkiewicz – na międzynarodowych targach stoiska Klastra wzbudzały zainteresowanie właśnie tym, że polskie firmy znajdowały się w jednym miejscu. Partnerzy z innych krajów dużą wagę przykładają do tego, by współpraca przebiegała kompleksowo. Wolą zatem rozmawiać z przedsiębiorstwami w ramach znaczącej organizacji niż z różnymi podmiotami pojedynczo.

– Wcześniej już wspólnie zorganizowaliśmy wyjazd członków Klastra na targi, tym razem chcemy to zrobić na wyższym, lepszym poziomie i pokazać m.in. dysponentom środków unijnych, jak urząd marszałkowski, że robimy coś na bardzo wysokim poziomie. Po to, żeby można było te firmy, które wezmą udział w kolejnych imprezach targowych, dofinansować ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego, bo te właśnie zostały uruchomione – zapowiedział po podpisaniu w ubiegłym tygodniu porozumienia z KOM Andrzej Parafiniuk.

Silna reprezentacja branży metalowej

Zapewnił, że w Hanowerze branża metalowa w tym roku będzie bardzo silnie reprezentowana. Obecność na tej imprezie to nie tylko wystawienie się i pokazanie potencjału oglądającym, ale również możliwość odbycia konkretnych rozmów. Samodzielny wyjazd pojedynczą firmę kosztowałby kilkakrotnie drożej. Poszukiwanie kontrahentów też byłoby trudniejsze. Inaczej jest, jeśli można skorzystać z potencjału funkcjonującej od 15 lat, zrzeszającej 500 ośrodków takich jak PFRR, sieci Enterprise Europe Network.

– Znam członków Klastra Obróbki Metali i wiem, że oni bardzo poważnie i profesjonalnie podchodzą do wszystkiego. Nikt nie wydaje złotówki na to, by pojechać sobie za granicę i potraktować to jako wyjazd turystyczny. My też, jeśli mamy osiągać zakładane efekty, musimy robić to profesjonalnie – powiedział prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego.

Anna Rynkiewicz, która podpisała umowę z ramienia KOM, wskazała, iż doświadczenie Klastra pokazuje, że zamawiając powierzchnię pod wspólne stoisko dla firm na targi, zapewnia im bardziej okazałą i zauważalną ekspozycję. Robi to większe wrażenie na potencjalnych kontrahentach. Nawet duże przedsiębiorstwa, które wcześniej na rozmaitych wystawach próbowały pokazywać się samodzielnie, obserwując taki efekt postanawiają dołączać.

– Kiedy jesteśmy razem, to widać województwo podlaskie, widać nasz tregion i widać potencjał – podkreśliła Anna Rynkiewicz.

Szkolenia specjalistyczne

Kolejne wspólne działania PFRR i KOM dotyczyć będą szkoleń specjalistycznych. Podczas spotkań, zaprojektowanych specjalnie pod potrzeby członków Klastra, uczestnicy otrzymają wiedzę na temat specyfiki interesujących ich krajów i wymagań, jakie stoją przed firmami chcącymi działać na tych rynkach.

Inicjatywy te mają pomóc w promocji podlaskiego biznesu metalowego oraz rozwoju przedsiębiorstw na rynkach zagranicznych.

Źródło: https://ddb24.pl/artykul/razem-na-podboj-zagranicznych/386062