Przedsiębiorcy dzieciom – Mikołaj z Laponii znów odwiedzi Białystok

Mikołaj z Rovaniemi przyjedzie do Białegostoku na zaproszenie Konsula Honorowego Republiki Finlandii i zarazem Prezesa Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego – Andrzeja Parafiniuka. Jest to już jego siódma wizyta. Tradycyjnie będzie to pierwsza niedziela grudnia.

Grudniowa wizyta Prawdziwego Mikołaja z Rovaniemi w Finlandii na stałe wpisała się w krajobraz naszego Miasta i regionu.  Jest ona kontynuacją dotychczasowych działań wizerunkowych prowadzonych rokrocznie pod hasłem „Przedsiębiorcy dzieciom”, pokazujących dobroczynność podlaskich przedsiębiorców.

W tym roku naszą akcję jest skierowana do szerokiej grupy dzieci z różnego rodzaju deficytami, zarówno fizycznymi czy intelektualnymi ale również społecznymi. Mikołaj spotka się m.in. z podopiecznymi Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom z Porażeniem Mózgowym „JASNY CEL” jak i z dziećmi znajdującymi się w trudnej sytuacji życiowej i mającymi liczne problemy emocjonalne oraz deficyty rozwojowe, będącymi pod opieką tzw. świetlic socjoterapeutycznych. Dzięki współpracy z Fundacją „Rodziny Czarneckich”, która opiekuje się dziećmi  z różnym stopniem upośledzenia i niepełnosprawności ruchowej  w tym roku w Operze zagoszczą również podopieczni Fundacji z tzw. terenu, czyli miejscowości położonych niedaleko Białegostoku. Proszę mi uwierzyć, że dla większości z nich będzie to pierwsza wizyta w Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku.

Dodatkowo, jak co roku, Mikołaj odwiedzi kilkudziesięciu małych pacjentów przebywających na oddziałach Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Tego dnia, dzięki zaangażowaniu podlaskich przedsiębiorców, łącznie ponad 700 dzieci będzie miało niepowtarzalną okazję bezpośredniego spotkania z Mikołajem, otrzymania od niego prezentu oraz uczestniczenia w przygotowanym dla nich wyjątkowym przedstawieniu, które odbędzie się w Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku.

W przedstawienie zaangażowały się Opera i Filharmonia Podlaska oraz studenci Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Białymstoku.

Jak co roku, zwieńczeniem wizyty Mikołaja w Białymstoku będzie zapalenie światełek na miejskiej choince na Rynku Kościuszki z udziałem przedstawiciela Ambasady Finlandii w Polsce i Prezydenta Miasta Białegostoku, Pana Tadeusza Truskolaskiego. Na tę niecodzienną uroczystość serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta – dzieci i dorosłych w każdym wieku. Wizycie będą towarzyszyły kolorowe dekoracje, liczne występy  i wspólne śpiewanie kolęd. To spotkanie jednoczy tysiące mieszkańców aglomeracji białostockiej wokół samych najlepszych uczuć! Start imprezy na Miejskim Rynku o godz. 16:30.

Na Rynku:

 1. Zespół Winnica pod dyrekcją ks. Wojciecha Trzaski.
 2. Chór studencki Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Białymstoku.
 3. Big Band Zespołu Szkół Muzycznych w Białymstoku pod batutą Tomasza Witka.
 4. Wspólne śpiewanie kolęd z mieszkańcami miasta.

Konkurs „Zadaj pytanie Mikołajowi”

 • Dlaczego Mikołaj ciągle ubiera się na czerwono?
 • Gdzie Mikołaj spędza wakacje?
 • Jak Mikołaj dba o brodę?

Na takie pytania Mikołaj we własnej osobie odpowiadał w zeszłym roku podczas swojej wizyty w Białymstoku.

W tym roku najmłodsi mieszkańcy znów będą mieli okazję osobiście zapytać Mikołaja o nurtujące ich sprawy. Każde dziecko w wieku od 5 do 12 lat, które mieszka w województwie podlaskim, może przesłać do nas swoje pytanie do Mikołaja. Spośród nadesłanych pytań wybierzemy te, które dzieci osobiście zadadzą Mikołajowi na scenie 1 grudnia.

Dostarczenia głosów poprzez formularz na stronie: https://pfrr.pl/mikolaj/

Termin przyjmowania zgłoszeń: 28 listopada 2019 r.

Bieg Mikołajkowy

III BIEG MIKOŁAJKOWY 2019 rozgrywany w ramach Pucharu Grand Prix Zwierzyńca 2018. Specjalnym gościem będzie najprawdziwszy Joulupukki – Św. Mikołaj z Rovaniemi w Finlandii. Start i meta biegu głównego zlokalizowane będą w Parku Zwierzynieckim w okolicach Pomnika Żołnierzy 42-go Pułku Piechoty.

 • BIEGI MAŁYCH MIKOŁAJÓW (bieg dla dzieci)
  • Bieg dla dzieci (2016-2012) – godz. 10.45
  • Bieg dla dzieci (2011-2009) – godz. 11.00
  • Bieg dla dzieci (2008-2003) – godz. 11.20
 • BIEG GŁÓWNY NA DYSTANSIE 10 km
  • godz. 11:45, wspólna rozgrzewka, Stadion Lekkoatletyczny
  • godz. 12:00, start honorowy, Stadion Lekkoatletyczny
  • godz. 12:15, START GŁÓWNY, PARK ZWIERZYNIECKI

Zapisy: https://elektronicznezapisy.pl/event/4330.html

Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego współorganizuje to wydarzenie i serdecznie zaprasza do wzięcia w nim udziału.