Projekt Politechniki Białostockiej na rzecz konkurencyjności podlaskich firm

„Zwiększeniu konkurencyjności i innowacyjności podlaskich firm na rynkach zagranicznych oraz współpracy z firmami z różnych krajów ma służyć projekt zainaugurowany w środę na Politechnice Białostockiej. W projekcie weźmie udział ok. 150 przedsiębiorstw z siedmiu państw.

Politechnika Białostocka, która jest liderem projektu „GoSmart BSR” uzyskała na jego realizację unijne dofinansowanie z programu Interreg Europe Region Morza Bałtyckiego. Wartość trzyletniego projektu to ponad 1,7 mln euro, dofinansowanie wynosi blisko 1,4 mln euro.

(…) W ramach projektu wypracowane zostaną inteligentne specjalizacje wspólne dla partnerów projektu, co będzie następnie wykorzystywane przy wspólnych działaniach firm z różnych krajów.

W projekcie będzie mogło wziąć udział w sumie ok. 150 małych i średnich firm z siedmiu krajów. Urban mówił, że dana firma będzie aplikowała, informowała, w jakich kierunkach chce się rozwijać, następnie będzie dobierany jej zagraniczny partner. Podmioty otrzymają fachową pomoc i doradztwo jak osiągnąć wspólny biznesowy cel.

Polskim partnerem w projekcie jest Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego. Jak powiedział dziennikarzom jej prezes Andrzej Parafiniuk, mała grupa firm z regionu istnieje na rynkach zagranicznych, a współpracę rozwijają od wielu lat. „Natomiast jest bardzo duża grupa firm, które po prostu mają taką wewnętrzną obawę z jednej strony, a z drugiej – żadnego doświadczenia, więc one potrzebują tego, by znaleźć im kanały łatwego pozyskania czy poznania innych rynków” – mówił.”

Źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,27492,projekt-politechniki-bialostockiej-na-rzecz-konkurencyjnosci-podlaskich-firm