PFRR wspiera białoruskich przedsiębiorców w rozwijaniu działalności agroturystycznej

W dniach 24-28 września 2018 r. Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego zorganizowała kolejną już wizytę studyjną dla delegacji z Białorusi, tym razem poświęconą dobrym praktykom agroturystyki w Polsce – projekt MOST. Wizyta jest efektem kilkuletniej współpracy PFRR z mińskim inkubatorem MAP ZAO.

Szybkie tempo życia, ogrom obowiązków oraz ciągły stres sprawiają, że coraz więcej osób wybiera gospodarstwa agroturystyczne jako miejsce zasłużonego odpoczynku. Z drugiej strony, dla jednych agroturystyka stanowi dodatkowe źródło dochodu, a dla drugich jest sposobem na życie. Polskie gospodarstwa agroturystyczne ciągle rozwijają swoją ofertę, aby sprostać wymaganiom najbardziej wymagających klientów.

Uczestnikami wizyty byli białoruscy przedsiębiorcy oraz przedstawiciele tamtejszych urzędów zainteresowani agroturystyką. Celem spotkania było przekazanie im wiedzy na temat rozwoju agroturystyki w województwie podlaskim, jej wspierania przez samorządy i inne instytucje. Pokazanie im najlepszych polskich praktyk w tym zakresie tak, aby mogli je zaimplementować lub zmodyfikować i następnie zastosować w swoim kraju.

Projekt MOST

To projekt MOST, finansowany ze środków Unii Europejskiej, umożliwił zorganizowanie wizyty studyjnej. Celem tego projektu jest zacieśnienie kontaktów pomiędzy Białorusią i krajami Unii Europejskiej oraz wymiana dobrych praktyk w zakresie, m.in. przedsiębiorczości.

Przedstawiciele Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego przedstawili delegacji białoruskiej uwarunkowania naszego regionu oraz system wsparcia promocji turystyki i rozwoju obszarów wiejskich.

Spotkanie z Kamilem Pendowskim, Dyrektorem Projektów Rozwojowych PFRR - 24.09.2018
Spotkanie z Kamilem Pendowskim, Dyrektorem Projektów Rozwojowych PFRR – 24.09.2018
Spotkanie z Wiolettą Sangar z Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie
Spotkanie z Wiolettą Sangar z Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie
Spotkanie z Małgorzatą Masłowską - Dyrektor Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej - 24.09.2018
Spotkanie z Małgorzatą Masłowską – Dyrektor Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej – 24.09.2018
Spotkanie z Elżbietą Filipowicz - Dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWP - 24.09.2018
Spotkanie z Elżbietą Filipowicz – Dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWP – 24.09.2018

Podlaska agroturystyka

Następnie uczestnicy mieli okazję na własne oczy zobaczyć jak wyglądają podlaskie gospodarstwa agroturystyczne. Zwiedzili np. kwatery zrzeszone w Stowarzyszeniu Agroturystycznym „Żubr” i Stowarzyszeniu Agroturystycznym Puszcza Białowieska, białowieska „Kwatera nad stawami”, „Miodowa kolonia” i „Sioło Budy”, Muzeum Miodu w Narewce. W Korycinach delegacja odwiedziła firmę „Dary Natury”, gdzie właściciele opowiedzieli o swojej działalności w branży zielarskiej oraz zdrowej żywności.

Spotkanie z Anatolem Kalinowskim - wiceprezesem Stowarzyszenia Agroturystycznego Żubr
Spotkanie z Anatolem Kalinowskim – wiceprezesem Stowarzyszenia Agroturystycznego Żubr
Zwiedzanie kwatery nad stawami w Białowieży - 25.09.2018
Zwiedzanie kwatery nad stawami w Białowieży – 25.09.2018
Wizyta w firmie Dary Natury - 26.09.2018
Wizyta w firmie Dary Natury – 26.09.2018

W okolicach Augustowa goście z Białorusi mogli poznać tradycyjne podlaskie smaki w gospodarstwie pani Małgorzaty Ostapowicz „Leśny Dworek” (laureatki „Nasze kulinarne dziedzictwo – Smaki Regionów).  Zobaczyli wioskę tematyczną „Wioska Darów Lasu” w gospodarstwie Adama i Ewy Janewicz „Janewiczówka”. Uwarunkowania do rozwoju turystyki, w tym agroturystyki w tej części naszego regionu przedstawił burmistrz Wojciech Waliluk oraz prezes Augustowskiej Organizacji Turystycznej Krzysztof Wasilewski.

Spotkanie z właścicielką gospodarstwa Leśny Dworek - Małgorzatą Ostapowicz - 27.09.2018
Spotkanie z właścicielką gospodarstwa Leśny Dworek – Małgorzatą Ostapowicz – 27.09.2018
Spotkanie w gospodarstwie Janewiczówka z właścicielką Ewą Janewicz - 27.09.2018
Spotkanie w gospodarstwie Janewiczówka z właścicielką Ewą Janewicz – 27.09.2018
Delegacja z burmistrzem Augustowa
Delegacja z burmistrzem Augustowa
Spotkanie z burmistrzem Augustowa - Wojciechem Walulikiem - 27.09.2018
Spotkanie z burmistrzem Augustowa – Wojciechem Walulikiem – 27.09.2018
Spotkanie z Krzysztofem Wasilewskim - Prezesem Augustowskiej Organizacji Turystycznej - 27.09.2018
Spotkanie z Krzysztofem Wasilewskim – Prezesem Augustowskiej Organizacji Turystycznej – 27.09.2018

Ostatniego dnia wizyty goście spotkali się z burmistrzem Supraśla, Radosławem Dobrowolskim oraz Katarzyną Kopeć z Lokalnej Organizacji Turystycznej „Puszcza Knyszyńska”. Omówili m.in. potencjał Supraśla jako uzdrowiska. Na koniec uczestnicy zwiedzili ośrodek „Pięć Dębów”.

Spotkanie z burmistrzem Supraśla Radosławem Dobrowolskim - 28.09.2018
Spotkanie z burmistrzem Supraśla Radosławem Dobrowolskim – 28.09.2018
Spotkanie z Katarzyną Kopeć z LOT Puszcza Knyszyńska
Spotkanie z Katarzyną Kopeć z LOT Puszcza Knyszyńska

Wizyty studyjne

– Liczymy na to, że goszczeni przez nas przedsiębiorcy z Białorusi wyjadą z Podlasia z nowymi pomysłami na rozwój własnych gospodarstw agroturystycznych, a przedstawiciele urzędów zaprezentują na Białorusi poznane u nas „know-how” wspierania rozwoju agroturystyki, co w dłuższej perspektywie przełoży się na wzrost gospodarczy na Białorusi – mówi Magdalena Kochanowska z Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego.

Podobne wizyty studyjne, Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego, organizowała już w 2016 r. i 2017 r. Były one poświęcone rozwojowi przedsiębiorczości wśród młodzieży, programowi rozwoju inkubatorów w Polsce oraz klastrom i start-up’om.