Weź udział w bezpłatnym kursie online, AI od podstaw.
Generatywne narzędzia AI wykonają za Ciebie zadania, które wcześniej wymagały specjalistów, takie jak pisanie artykułów, planowanie kampanii marketingowych czy porządkowanie…
218 projektów badawczo-rozwojowych podlaskich przedsiębiorstw, 33 wynalazki, 8 wzorów przemysłowych i 12 wzorów użytkowych to efekty działalności funduszy grantowych Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego, finansowanych ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego.
Z końcem marca br. Fundacja zakończyła realizację kolejnego projektu grantowego, mającego na celu upowszechnienie działalności badawczo-rozwojowej wśród podlaskich przedsiębiorstw. W sytuacji kiedy przedsięwzięcie biznesowe wymagało rozwiązania problemów technicznych lub zdobycia dodatkowej wiedzy, przedsiębiorcy zlecali wykonanie potrzebnych usług i otrzymywali częściową refundację poniesionych wydatków. Średnia wartość grantu wyniosła 80 tys. zł. Z grantów łącznie skorzystały 144 przedsiębiorstwa. Najwięcej z sektora metalowo-maszynowego. Nieco mniej przedsięwzięć związanych było z sektorem medycznym, rolno-spożywczym, czy ekoinnowacjami. Z kolei największa cześć wydatków, ponoszonych przez firmy, dotyczyła prac koncepcyjnych i projektowych, prototypowania, badania zgodności z normami, certyfikacji wyrobów, testowania produktów i procesów itp. Wszystkie projekty badawczo-rozwojowe miały solidne uzasadnienie rynkowe, a aż 25 proc. z nich zakończyło się opracowaniem wynalazku, wzoru przemysłowego lub użytkowego i złożeniem wniosków o ochronę własności przemysłowej do Urzędu Patentowego RP lub zagranicznych biur patentowych.
Zakończenie projektu grantowego fundacji zbiegło się w czasie z publikacją najnowszego Raportu GUS „Działalność innowacyjna przedsiębiorstw za lata 2017-2019” z lutego br. Okazuje się, że aż 30,7 proc. podlaskich przedsiębiorstw przemysłowych tworzy lub wdraża innowacje i jest to zdecydowanie najwyższy odsetek w porównaniu z przedsiębiorstwami z innych regionów (średnia dla Polski to 21,7 proc.). Poza tym, w ostatnich latach, 8 proc. podlaskich przedsiębiorstw przemysłowych złożyło wnioski do Urzędu Patentowego RP o ochronę prawną opracowanych wynalazków. I to również zdecydowanie najlepszy wynik w kraju. W drugim w kolejności województwie podkarpackim takie wnioski złożyło 4,9 proc. przedsiębiorstw przemysłowych, a średnio w Polsce – 2,8 proc. W poprzednim zestawieniu podlaskie zajmowało 12 miejsce pośród polskich regionów. Teraz jest najlepsze.
– Raport GUS obejmuje okres trzyletni, więc nie są to dane incydentalne, a bardziej trend. W ostatnich latach udział przedsiębiorstw aktywnych innowacyjnie wśród wszystkich podlaskich przedsiębiorstw przemysłowych wzrósł z 20 do 30 proc. Zresztą dobrą kondycję podlaskiego przemysłu potwierdzają także inne dane makroekonomiczne. Dynamika wzrostu produkcji przemysłowej oraz eksportu wyraźnie przewyższa średnią krajową i co ważne, pandemia tej sytuacji nie zmieniła – podaje Marek Dźwigaj – Prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego.
Z raportu GUS wynika, że coraz więcej podlaskich firm prowadzi prace badawczo-rozwojowe. W ostatnich latach 11,2 proc. podlaskich przedsiębiorstw przemysłowych prowadziło własne prace B+R, a 7,8 proc. zlecało takie prace innym podmiotom. Średnio w kraju było to odpowiednio 8,9 oraz 3,4 proc. Aktywność innowacyjna skutkowała wprowadzeniem do oferty nowego produktu, zastosowaniem nowej technologii lub nowych procesów biznesowych. Takie działania, w badanym przez GUS okresie, zrealizowało 22,1 proc. podlaskich przedsiębiorstw przemysłowych, przy średniej krajowej 18,9 proc. Przy czym, aż 7,5 proc. podlaskich przedsiębiorstw przemysłowych wprowadziło do swojej oferty zupełnie nowy produkt – nowy dla całego rynku.
Niestety, pomimo, że coraz więcej podlaskich przedsiębiorstw podejmuje działalność innowacyjną, to nakłady, które ponoszą w związku z tym, są dwukrotnie niższe niż średnia krajowa.
– Wynika to przede wszystkim ze struktury podlaskiej gospodarki, w której znikomy udział mają przedsiębiorstwa tzw. wysokiej techniki. Wartość koniecznych wydatków na prace badawcze w podlaskim przemyśle, gdzie prym wiedzie przemysł spożywczy, metalowo-maszynowy, czy drzewny jest naturalnie niższa niż np. w przemyśle farmaceutycznym, elektronicznym, chemicznym czy biotechnologicznym. Co wcale nie znaczy, że podlaskie przedsiębiorstwa przemysłowe nie są innowacyjne na swoich właściwych rynkach – dodaje Marek Dźwigaj.
Generatywne narzędzia AI wykonają za Ciebie zadania, które wcześniej wymagały specjalistów, takie jak pisanie artykułów, planowanie kampanii marketingowych czy porządkowanie…
To już kolejna grupa kilkunastu kobiet z Mołdawii zainteresowanych prowadzeniem własnego biznesu, które szukały inspiracji, motywacji i informacji z pierwszej…
Serdecznie zapraszamy na Konferencję, organizowaną przez Suwalską Specjalną Strefę Ekonomiczną S.A. oraz Prezydenta Białegostoku i Białostocki Park Naukowo-Technologiczny pt. Przedsiębiorco,…