Konferencja „Nowe Horyzonty II VIA BALTICA – SZANSA NA ROZWÓJ MŚP!”, 15.11.2024r.
Polska Strefa Inwestycji, Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A., Gmina Łomża oraz Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. zapraszają na bezpłatną konferencję „Nowe…
Ośrodek Enterprise Europe Network działający przy Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego zaprasza małych i średnich przedsiębiorców (MŚP) ze wszystkich branż, w tym startupy działające for-profit, do skorzystania z grantów i dofinansowania w konkursie EIC Accelerator. Oferujemy bezpłatne wsparcie w aplikowaniu o te środki.
EIC Accelerator to narzędzie finansowe kierowane do podmiotów wykazujących wysoki potencjał do wzrostu i mających przełomowe rozwiązania – prototypy, tj. technologię, produkt, usługę oraz będące w fazie co najmniej 5. poziomu gotowości technologicznej TRL (ukończony poziom TRL 4 – przeprowadzona weryfikacja technologii w laboratorium lub warunkach zbliżonych do rzeczywistych), tj. fazie bezpośrednio poprzedzającej skalowanie. Celem przedsiębiorstw ma być ekspansja na rynku europejskim lub globalnym. Komisja Europejska preferuje projekty charakteryzujące się wysokim poziomem ryzyka oraz wysokim potencjałem rozwojowym.
Konkurs ogólnoeuropejski może wydawać się trudniejszy niż konkursy krajowe, ale w rzeczywistości, może być zupełnie odwrotnie. W zamian za zaangażowanie w przygotowanie wniosku – a nie są to wielostronicowe dokumenty – można sięgnąć po ogromne środki i skorzystać z dodatkowych usług akceleracyjnych. Główne korzyści to:
Czas trwania projektu innowacyjnego od TRL 5/6 do TRL 8 to minimum 12 i maksimum 24 miesiące. W aplikacji należy uwzględnić m.in. spodziewane rezultaty wynikające z realizacji projektu, a także określić jego przypuszczalny wpływ na przyszłą kondycję firmy, np. na wysokość obrotów, sprzedaż, stopę zwrotu z inwestycji czy zatrudnienie.
W programie przewidziano 2 rodzaje aplikacji:
Accelerator Open: przedsiębiorca dowolnie określa tematykę wniosku.
Accelerator Challenge: tematyka wniosku jest określona w ramach wskazanych strategicznych technologii. Wspierane są startupy i MŚP, które opracowują rozwiązania w następujących obszarach:
Więcej szczegółów na temat wymienionych obszarów można znaleźć na stronie konkursu.
W ramach dowolnego z powyższych rodzaju aplikacji obowiązują poniższe etapy:
ETAP 1. Short application (wniosek skrócony), obejmujący:
Ocenę projektu przeprowadza indywidualnie gremium złożone z 4 ekspertów z zakresu technologii, biznesu oraz finansów. Wynikiem oceny jest decyzja o udzieleniu/ nie udzieleniu wsparcia.
To oznacza, że aplikację do pierwszego etapu można złożyć w każdym momencie (nabór wniosków jest ciągły). Po upływie 4-6 tygodni Komisja Europejska informuje o wyniku (GO/NO GO).
W przypadku pozytywnej oceny wnioskodawca zaproszony będzie do złożenia w wyznaczonym terminie pełnej aplikacji.
ETAP 2. Full application (pełny wniosek)
Na tym etapie wniosku MŚP mogą przez 3 dni korzystać z usług dedykowanego coacha biznesowego, z którym skonsultują wniosek i pomysł.
Obowiązują terminy naborów (tzw. cut-off dates). W 2024r. obowiązuje jeszcze 1 termin naborów: 3 października 2024 r.
Na wynik oceny należy poczekać ok. 6 tygodni. Wniosek ocenia 3 ekspertów. W przypadku pozytywnej oceny wnioskodawca zapraszany jest do trzeciego etapu.
ETAP 3: Wywiad z wnioskodawcą
Jury składa się z ekspertów wyróżniających się doświadczeniem w różnych dziedzinach jako przedsiębiorcy, którzy z sukcesem prowadzą innowacyjne przedsiębiorstwa na skalę europejską lub światową, inwestorzy oraz eksperci zaangażowani w ekosystemy innowacji.
Panel odbywa się w Warszawie i trwa maks. 35 min. Zawiera on:
Wywiady z wnioskodawcami zaplanowano na 13-17 stycznia 2025 r.
W przypadku zainteresowania realizacją usługi wsparcia na etapie aplikacji wstępnej w programie HORYZONT EUROPA – EIC Accelerator zapraszamy do kontaktu:
Iwona Siembida
E: siembida@pfrr.pl
T: +48 572 243 183
Polska Strefa Inwestycji, Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A., Gmina Łomża oraz Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. zapraszają na bezpłatną konferencję „Nowe…
Ośrodek Enterprise Europe Network przy Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego wraz z Digital Economy Lab Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają na międzynarodowe wirtualne spotkania brokerskie…
Serdecznie zapraszamy na Konferencję zatytułowaną „Przedsiębiorco, Inwestuj z ulgą! Korzystaj ze wsparcia dla firm!„, która odbędzie się 12 listopada 2024…
Coraz więcej firm dostrzega korzyści wynikające z wdrażania zrównoważonych praktyk. Świadomość wpływu środowiskowego i społecznego rośnie szczególnie wśród dużych przedsiębiorstw,…