Podsumowanie wizyty studyjnej – program MOST

Po raz kolejny PFRR zorganizowała wizytę studyjną, za którą stał program MOST mający na celu zacieśnianie więzi pomiędzy Białorusią a Polską. Tym razem temat wizyty brzmiał „Polsko-białoruski most kulturowy, czyli uniwersalny język sztuki”. W dniach 20-24 maja 2019 r. gościliśmy u siebie dwa białoruskie zespoły ludowe: Narodowy Teatr Muzyczny „Nadezhda” oraz zespół „Volnitsa”.

Pierwszego dnia spotkaliśmy się z Dyrektorem Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury, Cezarym Mielko. Dyrektor opowiedział nam o działalności instytucji, organizowanych festiwalach oraz możliwościach nawiązania współpracy.

Drugiego dnia odbyło się spotkanie w Hajnowskim Domu Kultury. Zespoły z Białorusi miały okazje spotkać się z zespołami muzycznymi – uczestnikami Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Białoruskiej. W Białowieży uczestnicy spotkali się z zespołem folklorystycznym „Ruczajok”.

W Suwałkach dzięki uprzejmości Suwalskiego Ośrodka Kultury uczestnicy spotkali się z artystami z zespołu „Suwalszczyzna”. W Białymstoku z kolei uczestnicy mieli okazję uczestniczyć w próbie chóru i zespołu „Kurpie Zielone”.

Ostatniego dnia białoruscy artyści mieli okazję spotkać się z zespołem folklorystycznym „Narewczanki” z Narewki oraz Zespołem Folklorystycznym „Cegiełki” z Lewkowa Starego. W Dubiczach Cerkiewnych zespoły wymieniły doświadczenia z lokalnymi zespołami ludowymi.

Program MOST zapewnił masę niezapomnianych i niesamowitych wrażeń naszym przyjaciołom zza wschodniej granicy.