Podlaskie: podpisano 13 umów na 8,1 mln zł dotacji z UE

Inwestycje w edukację w regionie, w ochronę zdrowia oraz promocja gospodarcza firm będą efektami 13 projektów w Podlaskiem dofinansowanych z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego. Dziś podpisano umowy na łączną kwotę dotacji 8,1 mln zł.

Marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński podkreślił, że umowy w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Podlaskiego w na lata 2014-2020 są intensywnie podpisywane.

– Widzimy, że Regionalny Program Operacyjny mocno też w tym momencie przyspiesza – mówił marszałek. Odpowiedzialny za program wicemarszałek Maciej Żywno dodał, że od realizacji tych przedsięwzięć zależy kierunek rozwoju regionu.

Umowę podpisała m.in. Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego w Białymstoku. Fundacja będzie pomagać w promocji gospodarczej regionalnym firmom z branży spożywczej. 10 takich firm produkujących ekologiczną żywność pojedzie na międzynarodowe targi SIAL do Paryża. Wsparcie z RPO wynosi 448,8 tys. zł.

W ramach projektu, na który ponad 72 tys. zł dotacji dostało centrum Promocji Innowacji i Rozwoju – koordynator Klastra Obróbki Metali, dziesięć firm z tego klastra mogło się promować w czerwcu na Targach Kooperacji Przemysłowej ITM Subcontracting 2018 w Poznaniu.

Z dotacji na promocję gospodarczą (92,2 tys. zł) skorzysta też firma Salag, która w listopadzie pojedzie na targi artykułów wykończeniowych BIG5 do Dubaju, gdzie chce zaprezentować swoje innowacyjne deski tarasowe, które można montować bez użycia narzędzi.

Szpital w Łapach dostał 3,4 mln zł na modernizację i wyposażenie w sprzęt medyczny. Placówka tworzy poradnię kardiologiczną, urazowo-ortopedyczną i chorób płuc. Wyposażona będzie także pracownia badań nieinwazyjnych serca i salę intensywnej opieki medycznej na oddziale chorób wewnętrznych i geriatrii, a także gabinet zabiegowy na oddziale chirurgicznym. Inwestycje mają kosztować 4,2 mln zł.

Kilka podmiotów – samorządów czy organizacji będzie realizować różne przedsięwzięcia w edukacji oraz społeczne.Np. gmina Jaświły przebuduje budynek po byłej szkole w Dzięciołowie, gdzie powstanie wiejska świetlica z klubem seniora. Dotacja to prawie 350 tys. zł, inwestycja ma kosztować ponad 410 tys. zł. Gmina Radziłów zbuduje place zabaw w Karwowie, Mścichach i Radziłowie (ponad 185 tys. zł dotacji).

Np. Towarzystwo Wspierania Inicjatyw Społecznych ALPI zrealizuje różne zajęcia w szkole w Jabłoni Kościelnej: z języka angielskiego, matematyczno-przyrodnicze. Pracownie w szkole zyskają na potrzeby tych zajęć komputery. Podobne umiejętności uczniów i nauczycieli w Wiźnie będzie podnosić Polskie Stowarzyszenie Doradcze i Konsultingowe.

Gmina Juchnowiec Kościelny dzięki 1,1 mln zł dotacji będzie tworzyć kolejne miejsca dla przedszkolaków, dofinansowane będą również zajęcia terapeutyczne dla dzieci. Nowe przedszkole powstanie w Księżynie, a przedszkole w Zespole Szkół im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym będzie przebudowane. W obu placówkach powstaną place zabaw.

Projekty edukacyjne będą też realizowane w gminie Grodzisk. Fundacja Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych MACTO poprowadzi dwa takie projekty: w Szkole Podstawowej nr 1 w Wysokiem Mazowieckiem oraz w podstawówce w Dobrzyniówce. Także gmina Choroszcz rozbuduje i doposaży przedszkole i plac zabaw w Choroszczy.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 województwo podlaskie ma z UE ok. 5 mld zł.


Źródło: https://bialystok.onet.pl/13-umow-na-dotacje-z-ue-na-podlasiu/4nd1jn1