Zdobądź grant 10.000 euro na zmniejszenie zużycia energii w firmie. Złóż wniosek w ostatnim naborze EENergy!
Skorzystaj z dofinansowania w kwocie 10 000 euro i zmniejsz zużycie energii w swojej firmie. Projekt EENergy ma na celu…
218 projektów badawczo-rozwojowych podlaskich przedsiębiorstw, 33 wynalazki, 8 wzorów przemysłowych i 12 wzorów użytkowych. Takie są efekty korzystania z funduszy grantowych Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego, które sfinansowane były z Regionalnego Programu Operacyjnego.
Niedawno Fundacja zakończyła realizację kolejnego projektu grantowego, mającego na celu upowszechnienie działalności badawczo-rozwojowej wśród podlaskich przedsiębiorstw. Kiedy przedsięwzięcie biznesowe wymagało rozwiązania problemów technicznych lub zdobycia dodatkowej wiedzy, przedsiębiorcy zlecali wykonanie potrzebnych usług i otrzymywali częściową refundację poniesionych wydatków.
Średnia wartość grantu wyniosła 80 tys. zł. Z grantów skorzystały 144 przedsiębiorstwa, najwięcej z sektora metalowo-maszynowego. Nieco mniej przedsięwzięć związanych było z sektorem medycznym, rolno-spożywczym, czy ekoinnowacjami.
Z kolei największa cześć wydatków, ponoszonych przez firmy, dotyczyła prac koncepcyjnych i projektowych, prototypowego, badania zgodności z normami, certyfikacji wyrobów, testowania produktów i procesów, itp.
Wszystkie projekty B+R miały solidne uzasadnienie rynkowe. Aż 25 proc. z nich zakończyło się opracowaniem wynalazku, wzoru przemysłowego lub użytkowego i złożeniem wniosków o ochronę własności przemysłowej do Urzędu Patentowego RP lub zagranicznych biur patentowych.
Zakończenie projektu grantowego fundacji zbiegło się w czasie z publikacją najnowszego Raportu GUS „Działalność innowacyjna przedsiębiorstw za lata 2017-2019” z lutego br. Okazuje się, że aż 30,7 proc. podlaskich firm przemysłowych tworzy lub wdraża innowacje i jest to zdecydowanie najwyższy odsetek w porównaniu z przedsiębiorstwami z innych regionów (średnia dla Polski to 21,7 proc.).
Poza tym, w ostatnich latach, 8 proc. podlaskich przedsiębiorstw przemysłowych złożyło wnioski do Urzędu Patentowego RP o ochronę prawną swoich wynalazków. I to też zdecydowanie najlepszy wynik w kraju. Drugie – województwo podkarpackie miało 4,9 proc. wniosków z firm, a średnia dla Polski to 2,8 proc. W poprzednim rankingu Podlaskie było na 12. miejscu.
– Raport Głównego Urzędu Statystycznego obejmuje okres trzyletni, więc nie są to dane incydentalne, a bardziej trend. W ostatnich latach udział przedsiębiorstw aktywnych innowacyjnie wśród wszystkich podlaskich przedsiębiorstw przemysłowych wzrósł z 20 do 30 proc. – Zresztą dobrą kondycję podlaskiego przemysłu potwierdzają także inne dane makroekonomiczne. Dynamika wzrostu produkcji przemysłowej oraz eksportu wyraźnie przewyższa średnią krajową i co ważne, pandemia tej sytuacji nie zmieniła – podaje Marek Dźwigaj, prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego.
Z raportu GUS wynika, że coraz więcej podlaskich firm prowadzi własne prace badawczo-rozwojowe. W ostatnich latach – 11,2 proc., a prawie 8 proc. zlecało je innym podmiotom. Średnio w kraju było to odpowiednio 8,9 oraz 3,4 proc. Aktywność innowacyjna skutkowała wprowadzeniem nowego produktu, zastosowaniem nowej technologii lub nowych procesów biznesowych. Takie działania, w badanym przez GUS okresie, zrealizowało 22 proc. podlaskich firm przemysłowych (średnia w kraju niemal 19 proc.).
Co ważne, aż 7,5 proc. naszych firm wprowadziły produkt nowy dla całego rynku. Niestety, chociaż coraz więcej firm w regionie podejmuje działalność innowacyjną, sumy, które na to wydają są dwukrotnie niższe niż średnia krajowa.
– Wynika to przede wszystkim ze struktury podlaskiej gospodarki, w której znikomy udział mają przedsiębiorstwa tzw. wysokiej techniki. Wartość koniecznych wydatków na prace badawcze w podlaskim przemyśle, gdzie prym wiedzie przemysł spożywczy, metalowo-maszynowy, czy drzewny jest naturalnie niższa niż np. w przemyśle farmaceutycznym, elektronicznym, chemicznym czy biotechnologicznym. Co wcale nie znaczy, że podlaskie przedsiębiorstwa przemysłowe nie są innowacyjne na swoich właściwych rynkach – dodaje Marek Dźwigaj.
Udział firm aktywnych innowacyjnie w ogólnej liczbie przedsiębiorstw przemysłowych w latach 2017-2019:
Skorzystaj z dofinansowania w kwocie 10 000 euro i zmniejsz zużycie energii w swojej firmie. Projekt EENergy ma na celu…
Czy Twoja firma lub organizacja dąży do wdrażania zrównoważonych rozwiązań? Chcesz nawiązać współpracę, wymieniać doświadczenia i odkrywać innowacyjne technologie? Dołącz…
Ministerstwo Rozwoju i Technologii uruchomiło ankietę umożliwiającą zadanie pytań dotyczących interpretacji kryteriów Taksonomii UE dla sektorów energetycznego i chemicznego. Zebrane…