Podlaskie firmy jadą na Hannover Messe i poważnie myślą o międzynarodowej ekspansji

Na 20-24 kwietnia 2020 roku odbędą się największe targi przemysłowe na świecie – Hannover Messe. Nie zabraknie tam silnej reprezentacji kilkunastu podlaskich przedsiębiorstw, które będą promowały swoje innowacyjne produkty i usługi, zawierały nowe kontakty i poszukiwały kontrahentów niemal ze wszystkich kontynentów. Część z nich zaprezentuje się na wspólnym stoisku z Klastrem Obróbki Metali.

Przedsiębiorstwa, które nie będą wystawiały swoich produktów, ale chcą zwiedzić targi, wezmą udział w misji gospodarczej, którą organizuje Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego i KOM. Są jeszcze wolne miejsca, więc można się zgłaszać.

Trendy w technologiach, automatyzacji, innowacje – jeśli ktoś planuje wyjść poza regionalny rynek i być na bieżąco z rozwiązaniami dla współczesnego przemysłu, nadążać za liderami, to w Hanowerze po prostu powinien być. Impreza ta organizowana jest z wielkim rozmachem – między halami kursują autobusy, liczba wystawców to zawsze kilka tysięcy, a liczba odwiedzających przekracza co roku 200 tysięcy osób.

Barometr gospodarki

– Targi Hannover Messe są swego rodzaju barometrem gospodarki, jej kondycji, tendencji i kierunków rozwoju różnych branż. Chcąc być na bieżąco z tymi zmianami, technologiami, musimy czytać „barometr”, dlatego w kalendarzu działań klastra udział w Hannover Messe to tradycyjnie pozycja numer jeden – mówi Janusz Poulakowski, dyrektor biura Klastra Obróbki Metali. – Udział w tych targach to kontakt z najnowszymi technologiami, okazja do podpatrywania rozwiązań u innych graczy, trendów w cyfryzacji coraz większych obszarów naszej branży. Niemniej, wszyscy chcemy zdobyć nowych klientów i partnerów i rozszerzać rynki zbytu.

Jak zaznacza Janusz Poulakowski, wyjazd do Hannoveru to również okazja dla lepszego poznania klastrowiczów i budowania kultury współpracy wewnątrz organizacji. Obecność samego klastra ma budować sieć współpracy z innymi europejskimi klastrami i pozyskiwać zamówienia kooperacyjnych dla jego członków. – Przez wspólną prezentację firm z Podlaskiego zmieniamy także stereotypową opinię o Polakach, jako indywidualistach, którzy nie potrafią się dogadać i współpracować – podkreśla szef biura Klastra Obróbki Metali.

Poznać najnowsze rozwiązania

Hannover Messe to impreza nr 1, jeśli chodzi o targi przemysłowe i kooperacji. Dotychczasowi uczestnicy nie żałują decyzji o wyjazdach na to wydarzenie.

– Nasza spółka zajmuje się szeroko rozumianym rozwiązywaniem problemów produkcyjnych naszych klientów, zarówno od strony organizacyjnej, jak i produkcyjnej. Mamy sporo partnerów zza granicy, głównie z Dani, Rosji, ale także z Niemiec. Targi Hannover Messe są dla nas zawsze owocne, gdyż nasi główni dostawcy rokrocznie się na nich wystawiają. Dzięki temu poznajemy najnowsze rozwiązania w dziedzinie, która nas interesuje – zapewnia Paweł Wilczko, prezes Lean Systems z Wasilkowa.

Misja gospodarcza z Podlaskiego

W tym roku, już po raz trzeci Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego wraz z KOM organizują (od 20 do 24.04) misję gospodarczą podlaskich przedsiębiorców do Hanoweru. Mogą w niej uczestniczyć firmy, które chcą odwiedzić Hannover Messe, by znaleźć nowe rozwiązania do swoich zakładów i poznać firmy zagraniczne, ale nie chcą zajmować się samodzielną organizacją wyjazdu i ponosić kosztów stoiska.

Uczestnicy misji zwiedzą targi i wezmą udział w międzynarodowych spotkaniach kooperacyjnych B2B – by w ten sposób nawiązać nowe kontakty biznesowe. Udział w misji to również doskonały przegląd konkurencji i dostęp do nowinek technologicznych. Dlatego mogą wziąć w niej udział nie tylko właściciele firm, ale też projektanci, technolodzy, specjaliści ds. badań i rozwoju itp. Wyjazd odbędzie się w ramach projektu Enterprise Europe Network współfinansowanego z funduszy UE.

– Pokrywamy koszt transportu autokarowego, jednej wspólnej kolacji oraz wsparcia doradców EEN przed misją i w jej trakcie. Co więcej, wejście na targi oraz udział w spotkaniach kooperacyjnych będą bezpłatne dla podlaskich firm, które dokonają odpowiednio wcześniej rejestracji na naszą misję – informuje Magdalena Borys z PFRR.

Firmy zainteresowane wyjazdem powinny do 15 lutego 2020 roku wysłać zgłoszenie do Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego (formularz zgłoszeniowy: http://misja.pfrr.pl). Informacji na temat wyjazdu udziela Magdalena Borys (borys@pfrr.pl, tel. 502 325 267).


Źródło: https://poranny.pl/podlaskie-firmy-jada-na-hannover-messe-i-powaznie-mysla-o-miedzynarodowej-ekspansji/ar/c3-14759858