Podlaskie Centrum Eksportera będzie wspomagało lokalne firmy
Podlaskie Centrum Eksportera będzie wspomagało lokalne firmy na zagranicznych rynkach
Media o nas | 17.11.2023

Podlaskie Centrum Eksportera będzie wspomagało lokalne firmy na zagranicznych rynkach

Granty dla przedsiębiorstw, doradztwo o rozwijaniu eksportu czy misje handlowe. Takie działania podejmie Podlaskie Centrum Eksportera. Instytucja ta powstała w ramach projektu, którego zadaniem jest promocja gospodarcza firm z sektora MŚP, czyli mikro, małych i średnich.

Liderem tego projektu jest Województwo Podlaskie, któremu partnerują: Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego, Izba Przemysłowo-Handlowa w Białymstoku i Podlaski Klub Biznesu.

Centrum Eksportera na pięć lat

Podlaskie Centrum Eksporterów będzie – od 1 stycznia 2024 roku i do końca 2028 roku – wspierało mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (tzw. sektor MŚP) z Podlaskiego. Wartość projektu sięga 32 mln zł (a 27 mln zł to fundusze UE).

– To jest kolejny projekt strategiczny realizowany w ramach programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027. Bardzo istotny dla rozwoju regionu. Dlatego zaprosiliśmy do współpracy kluczowe instytucje otoczenia biznesu. Wszystkim leży na sercu, aby nasze województwo prężnie się rozwijało – mówił podczas piątkowej konferencji o Centrum marszałek województwa Artur Kosicki.

Podlaski eksport trzeba zwiększać

Jak przyznał Marek Dźwigaj, prezes PFRR, z przeprowadzonych badań wynika, że ponad 40 proc. firm, które nie prowadzą sprzedaży eksportowej, chciałyby ją rozpocząć.

– Stworzymy plan działań dla danej firmy. Będziemy realizować indywidualne analizy rynków pod firmy, czyli wskazać, wytypować rynki, które będą dla niej najbardziej korzystne. Podamy nawet, jak na tacy, konkretnych zagranicznych partnerów – mówił Marek Dźwigaj dodając, że to systemowe wsparcia podlaskiej gospodarki, z którego może skorzystać kilkaset przedsiębiorstw.

Szef PFRR przypomniał też, że jeśli chodzi o gospodarkę regionalną, podlaski udział w polskim PKB wynosi 2,2 proc.; w produkcji przemysłowej – 2 proc., a w eksporcie tylko 1,1 proc.!

Wielki projekt i poważne środki na wsparcie eksportu

Honorowy prezes IP-H Witold Karczewski podkreślił, że Centrum Eksportera to bardzo ważny projekt o dużych możliwościach i pierwszy tak duży finansowo, adresowany do przedsiębiorców.

– Mamy lekkie spowolnienie więc ten projekt i jego skutki spowodują, że wejdziemy na nowe rynki, zyskamy inwestorów. Zaprosimy nowych partnerów i zobaczymy, jak oni funkcjonują w świecie – tłumaczył Witold Karczewski.

Z kolei prezes PKB, zauważył, że projekt ma wspierać podlaskie firmy MŚP w dwóch kierunkach: aby mogły rozpocząć sprzedaż za granicą oraz aby zwiększyły swój dotychczasowy eksport.

– Cieszymy się, że te działania są obliczone na pięć lat. Są też poważne środki, które trafią właśnie do podlaskich przedsiębiorstw z sektora MŚP – dodał Wojciech Strzałkowski.

W konferencji o powołaniu Podlaskiego Centrum Eksportera uczestniczyli (na zdjęciu od lewej): dyrektor Biura Obsługi Inwestorów i Promocji Gospodarczej UMWP Mariusz Dąbrowski, wiceprezes PFRR Kamil Pendowski, prezes PFRR Marek Dźwigaj, marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, prezes PKB Wojciech Strzałkowski, honorowy prezes IP-H Witold Karczewski oraz dyrektor PKB Ilona Wakuluk.


Źródło: https://wspolczesna.pl/podlaskie-centrum-eksportera-bedzie-wspomagalo-lokalne-firmy-na-zagranicznych-rynkach/ar/c3-18082749

Zobacz pozostałe artykuły

Zapisz się do newslettera