PFRR z misją gospodarczą do Bułgarii
PFRR z misją gospodarczą do Bułgarii 10
Wydarzenia | 03.10.2022

PFRR z misją gospodarczą do Bułgarii

Delegacja podlaskich przedsiębiorców i organizacji wspierających biznes, w tym eksport, pod przewodnictwem Prezesa Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku, Witolda Karczewskiego, uczestniczyła w dniach 27-30 września 2022 r.  w misji gospodarczej do Bułgarii. W jej składzie znaleźli się, m.in.: Marek Dźwigaj – Prezes Zarządu Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego oraz Kamil Pendowski – Dyrektor Działu Współpracy Międzynarodowej.

Gospodarzem po stronie naszych południowych partnerów była największa organizacja wspierająca bułgarski biznes, czyli Bułgarska Izba Przemysłowo-Handlowa (www.bccig.bg), zrzeszającą ponad 52 000 podmiotów z całego kraju. Jej głównymi zadaniami są pomoc w prowadzeniu działalności gospodarczej, doradztwo prawne, finansowanie prowadzenia działalności w formie pożyczek i grantów, wyszukiwanie kontrahentów zagranicznych, organizowanie zagranicznych misji gospodarczych wyjazdowych i przyjazdowych oraz wyjazdów na targi i wystawy międzynarodowe.

W wydarzeniu wzięła udział Iwona Jakuszko-Dudka, radca Ambasady RP w Sofii, która podkreślała, że ​​ w obu krajach wyzwania w sferze gospodarczej są podobne. Ponadto, w ramach misji odbyły się, m.in.: spotkania z przedstawicielami z branży IT, będącej dostarczycielem rozwiązań technologicznych do każdego sektora gospodarczego, spotkania z przedstawicielami branży spożywczej, a także spotkania mające na celu zapoznanie się z dobrymi praktykami dotyczącymi szkolnictwa zawodowego w obu krajach. Na spotkaniu wymienione zostały również możliwości rozwiązywania sporów poprzez mediację w sądach arbitrażowych. Ponadto, uczestnicy delegacji zapoznali się  z możliwościami inwestowania w Bułgarii dzięki spotkaniu z Sofijską Agencją Inwestycyjną.

Forum Bułgarsko-Polskie z udziałem Iwony Jakuszko-Dudka, radcy Ambasady RP w Sofii

Oprócz licznych spotkań biznesowych, wizyt studyjnych, przedstawiciele delegacji mieli możliwość wzięcia udziału w obchodach Święta Wojska Polskiego organizowanych przez Ambasadę RP w Bułgarii.

Ambasador RP w Bułagari Maciej Szymański
Spotkanie w Ambasadzie RP w Bułgarii podczas obchodów Święta Wojska Polskiego

Mimo intensywnie wypełnionych dni, uczestnicy delegacji byli pod wrażeniem gościnności gospodarzy oraz smaków narodowej bułgarskiej kuchni.

Fabryka czekolady

Dzięki zdobytym na miejscu kontaktom oraz obecności radcy handlowego Bułgarii, znaleziono wiele płaszczyzn do współpracy, a efekty misji powinny być widoczne w niedalekiej przyszłości.

Testowanie bułgarskiej kuchni

Autor zdjęć: Mariusz Jurczewski

Zobacz pozostałe artykuły

Zapisz się do newslettera