PFRR wspiera białoruskich przedsiębiorców w rozwijaniu działalności agroturystycznej

Szybkie tempo życia, ogrom obowiązków oraz ciągły stres sprawiają, że coraz więcej osób wybiera gospodarstwa agroturystyczne jako miejsce zasłużonego odpoczynku. Z drugiej strony, dla jednych agroturystyka stanowi dodatkowe źródło dochodu, a dla drugich jest sposobem na życie. Polskie gospodarstwa agroturystyczne ciągle rozwijają swoją ofertę, aby sprostać wymaganiom najbardziej wymagających klientów.

W dniach 24-28 września 2018 r. Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego zorganizowała kolejną już wizytę studyjną dla delegacji z Białorusi, tym razem poświęconą dobrym praktykom agroturystyki w Polsce. Wizyta jest efektem kilkuletniej współpracy PFRR z mińskim inkubatorem MAP ZAO.

Uczestnikami wizyty byli białoruscy przedsiębiorcy oraz przedstawiciele tamtejszych urzędów zainteresowani agroturystyką. Celem spotkania było przekazanie im wiedzy na temat rozwoju agroturystyki w województwie podlaskim, jej wspierania przez samorządy i inne instytucje oraz pokazanie im najlepszych polskich praktyk w tym zakresie tak, aby mogli je zaimplementować lub zmodyfikować i następnie zastosować w swoim kraju.

Projekt MOST

Wizytę studyjną zorganizowano w ramach projektu MOST finansowanego ze środków Unii Europejskiej, którego celem jest zacieśnienie kontaktów pomiędzy Białorusią i krajami Unii Europejskiej oraz wymiana dobrych praktyk w zakresie, m.in. przedsiębiorczości.

Przedstawiciele Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego przedstawili delegacji białoruskiej uwarunkowania naszego regionu oraz system wsparcia promocji turystyki i rozwoju obszarów wiejskich.

Wizyty w terenie

Następnie uczestnicy mieli okazję na własne oczy zobaczyć jak wyglądają podlaskie gospodarstwa agroturystyczne, np. kwatery zrzeszone w Stowarzyszeniu Agroturystycznym „Żubr” i Stowarzyszeniu Agroturystycznym Puszcza Białowieska, białowieska „Kwatera nad stawami”, „Miodowa kolonia” i „Sioło Budy”, Muzeum Miodu w Narewce. W Korycinach delegacja odwiedziła firmę „Dary Natury”, gdzie właściciele opowiedzieli o swojej działalności w branży zielarskiej oraz zdrowej żywności.

W okolicach Augustowa goście z Białorusi mogli poznać tradycyjne podlaskie smaki w gospodarstwie pani Małgorzaty Ostapowicz „Leśny Dworek” (laureatki „Nasze kulinarne dziedzictwo – Smaki Regionów) oraz zobaczyć wioskę tematyczną „Wioska Darów Lasu” w gospodarstwie Adama i Ewy Janewicz „Janewiczówka”. Uwarunkowania do rozwoju turystyki, w tym agroturystyki w tej części naszego regionu przedstawił burmistrz Wojciech Waliluk oraz prezes Augustowskiej Organizacji Turystycznej Krzysztof Wasilewski.

Ostatniego dnia wizyty goście spotkali się z burmistrzem Supraśla, Radosławem Dobrowolskim oraz Katarzyną Kopeć z Lokalnej Organizacji Turystycznej „Puszcza Knyszyńska”, aby omówić, m.in. potencjał Supraśla jako uzdrowiska. Na koniec uczestnicy zwiedzili ośrodek „Pięć Dębów”.

Podsumowanie wizyt

– Liczymy na to, że goszczeni przez nas przedsiębiorcy z Białorusi wyjadą z Podlasia z nowymi pomysłami na rozwój własnych gospodarstw agroturystycznych, a przedstawiciele urzędów zaprezentują na Białorusi poznane u nas „know-how” wspierania rozwoju agroturystyki, co w dłuższej perspektywie przełoży się na wzrost gospodarczy na Białorusi – mówi Magdalena Kochanowska z Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego.

Podobne wizyty studyjne, Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego, organizowała już w 2016 r. i 2017 r. Były one poświęcone rozwojowi przedsiębiorczości wśród młodzieży, programowi rozwoju inkubatorów w Polsce oraz klastrom i start-upom.

Marcin Pogorzelski
Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego


Źródło: http://www.hajnowka.pl/biznes/aktualnosci/11160-podlaska-fundacja-rozwoju-regionalnego-wspiera-bialoruskich-przedsiebiorcow-w-rozwijaniu-dzialalnosci-agroturystycznej.html