Nowe przywileje i dodatkowa ochrona – uprawnienia konsumenckie mają przysługiwać przedsiębiorcom

Od 2021 r. będzie ważna zmiana w przepisach. Przedsiębiorcom mają przysługiwać uprawnienia konsumenckie. Co to oznacza? Na to pytanie odpowiedzą eksperci podczas bezpłatnego szkolenia online, organizowanego przez Podlaską Fundację Rozwoju Regionalnego. Warsztat nosi tytuł „Nowa rękojmia i gwarancja”. Wydarzenie zaplanowano na środę, 18 listopada, w godzinach 10.00 – 14.30. Aby wziąć udział, wystarczy wcześniej się zarejestrować.

Zapisy przyjmowane są TUTAJ. Należy wypełnić formularz zgłoszeniowy.

Jak tłumaczą przedstawiciele PFRR, 1 stycznia 2021 roku w życie wejdą nowe zmiany w Ustawie o prawach konsumenta, które to zrewolucjonizują dotychczasową rzeczywistości prawną. Przede wszystkim zmiany dotkną jednoosobowe przedsiębiorstwa, które to od stycznia będą traktowane (w pewnych przypadkach) jak osoby fizyczne, czyli konsumenci. Oznacza to, że otrzymają nowe przywileje i dodatkowa ochronę. Oznacza to również, że dla pozostałych przybędzie więcej pracy i obowiązków.

Zmiany te z pewnością spodobają się osobom prowadzącym działalność gospodarczą, które to zostaną objęte ochroną konsumencką w zakresie niedozwolonych postanowień umownych, tzw. klauzul abuzywnych, rękojmi za wady oraz prawem do odstąpienia od umowy zawartej na odległość – wyjaśnia PFRR.

Dla przykładu: przedsiębiorca, który kupi w 2021 roku drukarkę (na fakturę), aby drukować np. faktury swoim klientom, będzie traktowany jak osoba fizyczna (konsument) i w związku z tym będzie mógł korzystać z uprawnień konsumenckich zagwarantowanych w Ustawie o prawach konsumenta. M.in. będzie mu przysługiwało prawo 14-dniowego odstąpienia od umowy zawartej na odległość (np. przez internet), bez podawania przyczyny. Co warte podkreślenia, przywileje te nie będą mu jednak przysługiwały w każdym przypadku.

Wprowadzane zmiany także nałożą szereg dodatkowych obowiązków dla sprzedawców. Będą oni musieli przeanalizować i często na nowo napisać swoje regulaminy sprzedaży, a także każdorazowo, w momencie gdy przedsiębiorca będzie chciał np. odstąpić od umowy jako konsument,  sprawdzić, czy w tej konkretnej sytuacji będzie on mógł skorzystać z ochrony na prawach konsumenta.

O tych zmianach będzie można się dowiedzieć na bezpłatnym szkoleniu, organizowanym przez Podlaską Fundację Rozwoju Regionalnego, które odbędzie się 18 listopada 2020 r. w godzinach 10.00 – 14.30 za pośrednictwem internetu. Szkolenie kierowane jest do wszystkich przedsiębiorstw zainteresowanych zmianami w prawie konsumenckim, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2021 r.


Źródło: https://ddb24.pl/artykul/nowe-przywileje-i-dodatkowa/1102281