Miliony dla podlaskich przedsiębiorców

Badania to motor rozwojowy gospodarki, a jednocześnie – z uwagi na niepewność wyniku – ryzyko dla przedsiębiorców. Dzięki nowemu programowi Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego przedsiębiorcy ciężar badań będą mogli przełożyć na fundusze unijne. Pula dofinansowania wynosi w sumie 9 mln zł, maksymalnie można zaś otrzymać 100 tys. zł. Wkrótce rusza nabór wniosków. To pieniądze na projekty badawczo – rozwojowe.

Badania to motor rozwojowy gospodarki. Dzięki nim powstają innowacyjne produkty i usługi – mówi Ewa Kozłowska (na zdjęciu), menadżer projektu w Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego, która uruchamia program. – Jednocześnie jednak badania są dla przedsiębiorców bardzo ryzykowne. Są bowiem kosztowne, a ich efekt niepewny. Nie wiadomo, czy zakończą się sukcesem. Czasem okazuje się, że nie da się zrobić tego nowego produktu bądź nie tą metodą, która była badana.

Dlatego warto skorzystać z dofinansowania i przełożyć ciężar badań na fundusze europejskie. Tym bardziej, że województwo podlaskie ma jeden z niższych w kraju wskaźnik zgłoszeń patentowych. Już wkrótce ruszy nabór wniosków do nowej edycji programu grantowego. Kto może otrzymać dofinansowanie? Mikro, mali i średni przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność na terenie województwa podlaskiego, bądź którzy tutaj zamierzają zrealizować swój projekt rozwojowy.

Musi on dotyczyć przeprowadzenia prac badawczo – rozwojowych, które przyczynią się do opracowania nowych lub ulepszonych produktów, procesów bądź usług – wyjaśnia Ewa Kozłowska.

Przedsiębiorca może uzyskać maksymalnie 100 tys. zł dofinansowania oraz do 85 proc. wartości kwalifikowanych wydatków. Pula wynosi w sumie 9 mln zł.

Przedstawiciele PFRR szacują, że z programu skorzysta ok. 100 przedsiębiorców. Nabór wniosków rozpocznie 3 czerwca i potrwa do 30 września 2020 roku. Procedura składania wniosku jest bardzo prosta – sam dokument liczy zaledwie kilka stron. Co ważne, ocena wniosku potrwa jedynie 10 dni roboczych.

Granty można otrzymać na przedsięwzięcia, które są związane z przemysłem rolno – spożywczym, metalowo – maszynowym, szkutniczym, sektorem medycznym oraz eko innowacjami.

To już druga edycja programu. Poprzednia rozpoczęła się w marcu 2017 roku i trwała dwa lata.

Byliśmy zaskoczeni, jak duża jest pomysłowość, ale też różnorodność firm działających na Podlasiu – nie kryje Ewa Kozłowska.

W poprzedniej edycji PFRR udzieliła granty 84 przedsiębiorcom w ramach 110 umów. Firmy wnioskowały przykładowo o fundusze na badania w zakresie konstrukcji lekkiej ramy do roweru czy analizę aktywności przeciwnowotworowej ekstraktu z propolisu. Złożone wnioski dotyczyły przeróżnych badań związanych z pracami nad nowymi produktami, czy usprawnieniem procesów w przedsiębiorstwach np. poprzez zakup licencji.

Zainteresowani znajdą wszelkie informacje na temat aktualnego programu na stronie internetowej www.grantynarozwoj.pl. Natomiast już w najbliższy czwartek, 16 maja, odbędzie się seminarium poświęcone przedsięwzięciu. Chętni mogą się na nie wybrać do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego przy ul. Poleskiej 89 w Białymstoku (trzecie piętro, sala 318). Początek o godz. 10.


Źródło: https://ddb24.pl/artykul/miliony-dla-podlaskich/650394