Konkurs Technotalent 2019
Do 22 października 2019 roku do godz. 23:59 trwa przyjmowanie zgłoszeń do udziału w szóstej edycji konkursu Technotalent. Organizatorem największego w regionie konkursu dla utalentowanych technicznie młodych ludzi jest Fundacja Technotalenty. Współorganizatorami są Izba Przemysłowo-Handlowa w Białymstoku oraz PKO Bank Polski.
W szóstej edycji Konkursu Technotalent 2019 jego uczestnicy będą mogli rywalizować w następujących kategoriach: Technika, Wyzwanie Społeczne, Biznes, Design, Technotalent Politechniki Białostockiej 2019 oraz Technotalent Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku 2019. Podobnie jak w poprzednich latach zostanie również przyznana nagroda dla najlepszego zespołu uczniowskiego i opiekuna zwycięskiego projektu uczniowskiego. W Konkursie Technotalent 2019 do wygrania są nagrody finansowe, których łączna wartość wynosi 53 000 zł oraz nagrody specjalne.
Szczególne znaczenie w rywalizacji konkursowej jest kategoria Design, która pozwala na zgłoszenie projektów z różnych dziedzin Design-u – moda, architektura, urbanistyka, wzornictwo przemysłowe czy też webdesign. Jest to działanie, które wynika z zainteresowania młodych ludzi projektami wzorniczymi.
Dodatkowo zwycięzcy ze wszystkich kategorii Konkursu Technotalent 2019 otrzymają nagrodę w postaci możliwości uczestnictwa w 2-dniowym specjalistycznym szkoleniu „Akademia Zarządzania Talentami” organizowaną przez Wyższą Szkołę Finansów i Zarządzania w Białymstoku.
W dniu 10 września na stronie http://technotalenty.pl/konkurs2019/ pojawił się formularz umożliwiający zgłoszenie zrealizowanych lub przyszłych projektów i koncepcji. Zgłoszony do rywalizacji projekt powinien zakładać wykorzystanie przy jego realizacji nowoczesnych technologii.
CEL KONKURSU
Celem konkursu jest wsparcie rozwoju utalentowanych technicznie osób z regionu północno-wschodniej Polski. Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, studenci, doktoranci i absolwenci w wieku od 18 do 35 lat. Do udziału w konkursie mogą się zgłaszać osoby indywidualne lub zespoły, wypełniając krótki formularz i udostępniając film lub prezentację swoich projektów. W jednym formularzu zgłoszeniowym uczestnik może zgłosić projekt do dowolnej liczby kategorii. Prezentacja projektu może zawierać informacje np. sposób działania projektu, analizę otoczenia, analizę finansową, badanie rynku itp. Należy pamiętać, że w pierwszym etapie kapituły oceniają projekty na podstawie prezentacji i opisów z formularza zgłoszeniowego, więc im więcej informacji znajdzie się w prezentacji tym projekt zostanie lepiej zrozumiany przez oceniających. Prezentacje i filmy ocenią Kapituły Konkursu złożone z przedstawicieli firm, uczelni oraz instytucji wspierających konkurs. Kapituła wyłoni po pięciu finalistów w każdej z kategorii konkursowych a następnie na etapie finałowym – zwycięzców. Laureaci otrzymają nagrody finansowe i specjalne.
Każdy uczestnik konkursu ma szansę na udział w specjalnym programie wsparcia uzdolnionych osób z regionu północno-wschodniej Polski realizowanym przez Fundację TECHNOTALENTY i firmy partnerskie fundacji.
Projekt jest realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Partnerami konkursu są Województwo Podlaskie, Santander Bank Polska SA, TOBO Datczuk Spółka Jawna, Politechnika Białostocka, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku oraz Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku.
OPIS KATEGORII:
- Technika – pomysł lub projekt nowego wynalazku/produktu/usługi, które są nowym rozwiązaniem technicznym związanym z wykorzystaniem nowoczesnej technologii.
- Biznes – projekt lub pomysł o wysokim potencjale komercjalizacji, w którym wykorzystywana jest nowoczesna technologia.
- Wyzwanie Społeczne – idea, koncepcja pracy, rozwiązanie związane z nowoczesną technologią, które w perspektywie będzie wpływać pozytywnie na zachowania społeczne, gospodarcze, edukacyjne, proekologiczne, kulturowe i inne.
- Design – projekt nowego produktu lub wzoru użytkowego, który jest wyrazem poszukiwań projektowych w obszarze estetyki, funkcjonalności, mody z wykorzystaniem nowoczesnych technologii lub nowych surowców.
- Technotalent Politechniki Białostockiej 2019 – Projekt badawczy realizowany w środowisku uczelni. Kategoria skierowany jest do studentów, absolwentów, doktorantów Politechniki Białostockiej oraz do jej pracowników.
- Technotalent Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku 2019 – Projekt badawczy realizowany w środowisku uczelni. Kategoria skierowana do studentów, absolwentów, doktorantów i pracowników Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
FIRMY PARTNERSKIE FUNDACJI WSPIERAJĄCE KONKURS
- AC SA
- Automatyka Pomiary Sterowanie SA
- Biameditek Sp. z o.o.
- BIT SA
- Centrum Edukacji Nauczycieli
- CFT Polska Sp. z o.o.
- CynkoMet Sp. z o.o.
- EURO Partner AKIE
- Fundusz Wschodni Sp. z o.o.
- Grupa Biznes Polska – Wnorowski i wspólnicy sp.j.
- IBiA VIVADE Sp. z o.o.
- Infinity Group Sp. z o.o.
- Instytut Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej Sp. z o.o.
- Intratel Sp. z o.o.
- Merinosoft Sp. z o.o.
- Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Kultury
- Park Naukowo-Technologiczny Polska-Wschód Sp. z o.o.
- Park Naukowo Technologiczny w Ełku
- Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego
- Porozumienie Akademickich Centrów Transferu Technologii
- Promotech Sp. z o.o.
- SALAG Sp. z o.o.
- SaMASZ Sp. z o.o.
- Spółka Prawnicza BLC Barłomiejczuk Czarniecki Dobrzyń Gil Zadykowicz Sp.k.
- UNIBEP SA
- Up Logic Sp. z o.o.
- Witraż Sp. z o.o. Sp. k.