Fotowoltaika w firmie? Można ograniczyć koszty energii dzięki PFRR
Fotowoltaika w firmie? Tak można ograniczyć koszty energii, gdy ceny prądu szybują
Media o nas | 02.12.2021

Fotowoltaika w firmie? Tak można ograniczyć koszty energii, gdy ceny prądu szybują

Rynek fotowoltaiki w Polsce przechodzi od dwóch lat boom rozwojowy. Według raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2021” na koniec 2020 roku w Polsce działało 3 936 MW instalacji fotowoltaicznych, co oznacza wzrost o 2 463 MW, a więc o 200 proc. W perspektywie najbliższych kilku lat prognozy IEO nie przewidują spowolnienia na rynku fotowoltaicznym.

Agencja Rynku Energii podaje, że moc elektryczna zainstalowanej w Polsce fotowoltaiki, osiągnięta od stycznia do sierpnia 2021 r., wyniosła 5 971 MW. Oznacza to wzrost o 206,6 proc. w porównaniu do okresu styczeń – sierpień 2020 roku.

Firmy inwestujące w panele fotowoltaiczne myślą przed wszystkim o poprawie wyniku finansowego firmy. Inwestycja w panele fotowoltaiczne zmniejsza koszty energii elektrycznej. Dzięki produkcji własnej energii, na potrzeby firmy, obniżeniu ulegają koszty energii elektrycznej. Dzięki temu firmy mogą lepiej sobie radzić na rynku w sytuacji, kiedy ceny prądu mają tendencję zwyżkową. Rosnące ceny energii mają coraz większy wpływ też na inflację. Firmowa instalacja fotowoltaiczna jest narzędziem, które służy obniżeniu kosztów związanych ze zużyciem energii i jest bardziej opłacalna właśnie dla firm, ponieważ ceny energii dla biznesu są wyższe niż dla klientów indywidualnych – mówi Tadeusz Mucha, menedżer sprzedaży w przedsiębiorstwie Passive Instal.

Instalacje fotowoltaiczne dla  biznesu stają się coraz popularniejsze. Według Tadeusza Muchy na zakup paneli fotowoltaicznych decydują się najczęściej właściciele firm, które zużywają duże ilości energii elektrycznej.

W przypadku zakładów przemysłowych, usługowych, taka instalacja może być nawet bardziej opłacalna niż dla klientów indywidualnych. Obserwujemy na rynku, że coraz popularniejsze stają się instalacje też dla małych zakładów, np. stolarskich, piekarni, stacji benzynowych, hoteli, firm gastronomicznych czy też firm zajmujących się handlem – tłumaczy.

Jak wskazuje Alicja Orzechowska z Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego, obecnie przedsiębiorcy mogą finansować inwestycje w fotowoltaikę w ramach programu „Termomodernizacja”, realizowanego w województwie podlaskim przez PFRR.

W ramach programu firmy mogą sfinansować zakup i montaż fotowoltaiki w 100 procentach ze środków preferencyjnych pożyczek, bez konieczności posiadania wkładu własnego. Firma nie płaci ani odsetek, ani prowizji, a czas spłaty wynosi maksymalnie 10 lat. Maksymalna kwota, o którą mogą ubiegać się firmy, to milion złotych. Wsparcie jest realizowana w ramach pomocy de minimis – wyjaśnia Alicja Orzechowska.


Źródło: https://ddb24.pl/artykul/fotowoltaika-w-firmie/1236943

Zobacz pozostałe artykuły

Zapisz się do newslettera