WARTOŚĆ
|
Koszt całego projektu 225 000 euro, dofinansowanie z Komisji Europejskiej w wysokości 80% wartości projektu |
OPIS PROJEKTU I CEL
|
Fundamentalnym celem projektu EURESP jest pomoc regionalnym mikro-, małym i średnim przedsiębiorstwom w zakresie działań związanych z ochroną środowiska naturalnego. Przedsiębiorstwa otrzymają pomoc w postaci konsultacji, warsztatów i seminariów związanych z tematyką środowiskową co pozwoli im zminimalizować negatywny wpływ na środowisko i tym samym zaoszczędzić pieniądze.
Projekt skupia się na trzech sektorach:
- zarządzanie odpadami (waste management)
- przemysł spożywczy
- produkcja materiałów budowlanych.
Drugim celem jest wsparcie i działania koordynujące skierowane do sektora usług związanych z ochroną środowiska, które ma doprowadzić do zwiększenia jakości usług oraz zainteresowania nimi w poszczególnych regionach krajów biorących udział w projekcie. |
EFEKTY
|
- Analiza rynku woj. podlaskiego w kierunku świadczeniodawców usług „środowiskowych” dla przedsiębiorstw i instytucji.
- Stworzenie lokalnego partnerstwa pomiędzy instytucjami świadczącymi usługi (environmental service providers – ESP). Podpisano 7 umów współpracy z lokalnymi ESP.
- Stworzenie bazy wiedzy dla całego regionu dotyczącej wybranych sektorów (narzędzia i metody zmiany działań MŚP na bardziej ekologiczne, np. wdrażanie dyrektyw środowiskowych). Promocja i rozpowszechnienie bazy.
- Organizacja 3 warsztatów i 7 seminariów.
- Realizacja 8 usług środowiskowych lokalnym MSP.
|
PODMIOT ZAMAWIAJĄCY
|
Agencja ds. konkurencyjności i innowacyjności [Executive Agency for Competitiveness & Innovation (EACI)] |
PARTNERZY
|
- The Chamber of Commerce of Cantabria (COCIN), Spain
- Steinbeis-Europa-Zentrum (SEZ), Germany
- ASTER Science Technology Business (ASTER), Italy
- Podlaska Regional Development Foundation (PRDF), Poland
- Regional Advisory and Information Centre Presov (RAIC), Slovakia
|