East Desing Days. Święto sztuki użytkowej na Politechnice Białostockiej

Piękne, nowoczesne samochody, meble – które cieszą nie tylko oko, ale są niesamowicie wygodne i funkcjonalne, przepiękne tkaniny, meble zaprojektowane przez studentów i własnoręcznie przez nich wykonane z materiałów już przeznaczonych do recyklingu. Do tego mnóstwo spotkań, wykładów, warsztaty. Na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej rozpoczęły się East Design Days. Potrwają do soboty. Warto tam zajrzeć z całą rodziną.

Fajny design czy funkcjonalność? Na co warto postawić? Tadeusz Jelec, wieloletni designer marki Jaguar, który gości właśnie w Białymstoku na East Design Days, nie ma wątpliwości: i na to, i na to.

– Funkcjonalność musi iść w parze z fajnym designem. Bez tego nie ma dobrego produktu – przekonuje. – Zupełnie nie zgadzam się z hasłem, ze forma podąża za funkcją. Uważam, że forma i funkcja powinny tworzyć jedna całość. I dopiero wtedy otrzymamy wspaniały produkt – dodaje.

Do Białegostoku przyjechał oczywiście swoim jaguarem. – Nie pracuję już w tej firmą, ale bardzo mnie tam polubili i nie chcą się ze mną tak na 100 proc. rozstać, więc jeszcze podróżuję jaguarem – uśmiecha się.

To jeden z ostatnich projektów, w których uczestniczył. Można go obejrzeć przed halą wystawienniczą na wydziale architektury PB. A w środku – też jest na czym zawiesić oko: nowoczesne samochody, meble – które cieszą nie tylko oko, ale są niesamowicie wygodne i funkcjonalne, przepiękne tkaniny, meble zaprojektowane przez studentów i własnoręcznie przez nich wykonane z materiałów już przeznaczonych do recyklingu. Do tego mnóstwo spotkań, wykładów, warsztaty, które będą na wydziale architektury i w gościnnych progach Opery i Filharmonii Podlaskiej trwały jeszcze do soboty.

Przed nami jeszcze warsztaty fotograficzne z Michałem Hellerem, warsztaty z Tadeuszem Jelcem „Koncept Auta”, warsztaty User Experience Design, wykład architekta Romualda Loeglera „Twórczość i wartości” oraz darmowe porady architektoniczne i wnętrzarskie dla mieszkańców miasta. Będzie też konferencja „Jak stworzyć szkołę marzeń? Design a edukacja, fińska perspektywa”.

Fińskie uczelnie mają specjalne wydziały, które pracują nad tym, w jaki sposób otoczenie ucznia wpływa na percepcję wiedzy, przyjmowanie tego, co jest mu przekazywane podczas nauki. Okazuje się, ze to, na czym się siedzi, w jakiej pozycji, przy jakim stole, w jakim otoczeniu, ma ogromny wpływ na to, w jaki sposób dziecko przyswaja wiedzę. I okazuje się, że te najprostsze rozwiązania są najbardziej efektywne – mówi Andrzej Parafiniuk, honorowy konsul Finlandii w Polsce.

– Takie wydarzenie jak to pokazuje studentom, ile mogą dokonać. Studenci widzą, że to, co projektują, ma sens. No i ma szansę tu spotkać swoich potencjalnych pracodawców. Przecież te firmy, które tu u nas wystawiają soje wyroby, muszą zlecić komuś ich zaprojektowanie – dr hab. dodaje Aleksander Asanowicz, dziekan wydziału architektury PB.

Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego była współorganizatorem tego wydarzenia.


Źródło: https://poranny.pl/east-desing-days-swieto-sztuki-uzytkowej-na-politechnice-bialostockiej-zdjecia-wideo/ar/c5-14528575